Grojcowianie

Na bacówce w Przybędzy - mieszanie owiec

Na bacówce w Przybędzy - mieszanie owiec

14 maja br. przy Bacówce za Kościołem w Przybędzy odbyło się spontaniczne spotkanie mieszkańców sołectwa Przybędza oraz przyjaciół wspomagających lokalne inicjatywy. Byliśmy uczestnikami tradycyjnego mieszania owiec pod okiem bacy Grzegorza Chmiela oraz jego żony Krystyny Chmiel (posiadającej certyfikat juhasa), a także poświęcenia stada przez tutejszego proboszcza ks. Sławomira Zadorę . Wspólne biesiadowanie poprzedziło Nabożeństwo Majowe odśpiewane w tym pięknym plenerze. Wspaniałe widoki, góralska muzyka, śpiewy i tańce z Zespołem Regionalnym "Grojcowianie" oraz wspaniałymi heligonistami: Arekiem Salachną, Robertem Maciejowskim oraz Włodzimierzem Trzeciakiem dały wszystkim moc radości i dobrego humoru! Organizatorem wydarzenia była FUNDACJA BESKIDZKA TRADYCJA przy wsparciu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Grojcowianie" z Wieprza, KGW Przybędza oraz Grupy "Przybłędy" z Przybędzy . Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę, niech się darzy na bacówce i dookoła!!!!

"Grojcowianie" z kolędą dla Wiktorka

Tym pięknym koncertem powoli kończymy czas kolędownia, serdecznie dziękujemy za wspólne śpiewanie i życzliwe przyjęcie. Wspólnie kolędowali z nami goście Wójt Maciej Mika, Radni Magdalena Świniańska i Rafał Gołek oraz mieszkańcy wszystkich naszych dziedzin. Dziękujemy Stowarzyszeniu KGW Brzuśnik za ugoszczenie wszystkich kawą i ciastem, jak zawsze od serca, Mali Grojcowianie i Grojcowianie życzą wszystkim wszelkiej pomyślności na Nowy Rok 2022. Nasi goście wspomogli "kolędą" Wiktorka Szczechowiaka , do zbiórki dołączymy kwotę 2800 zł !!! Serdecznie dziękujemy za wielkie serce !

Dla Wiktorka w naszej gminie i na Orszaku Trzech Króli w Żywcu

Dla Wiktorka w naszej gminie i na Orszaku Trzech Króli w Żywcu

  W najbliższym czasie konto Wiktorka w Fundacji "Serca dla Maluszka" zasili kwota 51.066 złotych, zebrana podczas Świątecznego Kiermaszu ciast i stroików we wszystkich parafiach Gminy Radziechowy -Wieprz. Oprócz całej armii wolontariuszy byli też „Grojcowianie”. W związku z tym odwiedziliśmy Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej aby dokonać rozliczenia i formalności bo zbiórka odbywała się na wniosek SSK „Grojcowianie”. Życzliwość, zrozumienie i pomoc w całej trudnej sytuacji okazali nam: Dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej:ks Robert Kurpios, Sekretarz Caritas: Pan Wojciech Kuchcicki oraz Pani Agnieszka Olchowy . Z całego serca dziękujemy! Od Wiktorka, jego rodziny i nas wszystkich Wolontariuszy, przekazaliśmy podziękowania i tort wraz z najlepszymi życzeniami na nadchodzący czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Dla Wiktorka zbierano też w Żywcu!!! W tym roku Orszakowi Trzech Króli w Żywcu, towarzyszył dzieło miłosierdzia, w postaci zbiórki na leczenie trzyletniego Wiktorka Szczechowiaka z Węgierskiej Górki, chorującego na SMA - rdzeniowy zanik mięśni. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, zapraszono wszystkie osoby chcące wesprzeć Wiktora, na stoisko charytatywne, gdzie można było posilić się słodkimi wypiekami, pysznym bigosem oraz uraczyć się kawą i herbatą. W ramach akcji, można było wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Regionalnego Grojcowianie .   „Grojcowianie zaśpiewali ostatnio Adwentowo podczas Mszy Św. z udziałem Górali Żywieckich - Sanktuarium w Rychwałdzie. "Mali Grojcowianie" zakolędowali też podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego - Cięcina 2021  

Pasterka u św. Katarzyny w Cięcinie

Pasterka u św. Katarzyny w Cięcinie

Uroczysta msza Pasterska w Kościele Św. Katarzyny w Cięcinie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, wspólne świętowanie i kolędowanie z ZR Grojcowianie  

Jasełka w Bystrej i Szczyrku

Jasełka w Bystrej i Szczyrku

Boże Narodzenie w Beskidach " - Jasełka Góralskie wg. tekstu Walerii Prochownik w wykonaniu ZR Grojcowianie. Widowisko oraz koncert kolęd i pastorałek mieliśmy przyjemność zaprezentować w Bystrej k. Wilkowic na zaproszenie Dyrektor Gminnego Ośrodkach Kultury "PROMYK". Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, a wspaniałej publiczności za wspólne kolędowanie! Szczyrkowskie Centrum Kultury już po raz kolejny zaprosiło nas do siebie aby mieszkańcom i gościom zaprezentować współczesną wersję Góralskich Jasełek . Widowisko to grane jest przez nas od 21 lat… za każdym razem inaczej, zawsze pełne emocji i niespodzianek. "Góralskie Jasełka" w wykonaniu Regionalnego Zespołu "Grojcowianie" z Wieprza odbyło się 30 grudnia godzina 19:00 - TRANSMISJA ONLINE na Szczyrkowskim Centrum Kultury.  

Wesele na pograniczu

Wesele na pograniczu

Miłośnikom prawdziwego folkloru na długie jesienne wieczory proponujemy film łączący dwa regiony.  Górale Śląscy i Żywieccy połączyli siły aby pokazać podobieństwa i różnice oraz bogactwo naszych regionów w zwyczajach, obrzędach, muzyce, tańcu oraz stroju. A wszystko to w filmie opartym na obrzędzie weselnym. Takie wydarzenia miały miejsce w naszym "żywobyciu"  "WESELE NA POGRANICZU" widziane oczami Zespołów Regionalnych "Koniakow" i "Grojcowianie" przygotowane specjalnie na okoliczność ROKU GÓRALI W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM!!! Zapraszamy do obejrzenia i udostępniania.