Ciekawe miejsca

FITOLIMPIADA - Przybędza wiosna 2024

FITOLIMPIADA - Przybędza wiosna 2024

Tradycją stały się spotkania organizowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Radziechowy-Wieprz. Tym razem organizatorem było Stowarzyszenie KGW „Habdasówka” z Przybędzy. Wydarzenie "FITOLIMPIADA - Przybędza wiosna 2024", odbyło się na nowej Sali Gimnastycznej w Przybędzy i zgromadziło wszystkie grupy z naszej Gminy. Były zawody sportowe, świetna zabawa, dużo śmiechu, spalanie kalorii, zdrowe współzawodnictwo, a na koniec Fit poczęstunek… uzupełnienie spalonych kalorii. Wszystkie Grupy otrzymały okolicznościowe statuetki i upominki. I miejsce KGW Bystra II miejsce połączone siły KGW Wieprz i Stowarzyszenie „Wieprzanki” III miejsce Stowarzyszenie KGW „Brzuśnik” IV miejsce KGW Radziechowy V miejsce ex aequo KGW Juszczyna oraz Stowarzyszenie „Habdasówka” z Przybędzy Okolicznościową statuetkę otrzymała również najstarsza uczestniczka Pani Czesława Goły z Juszczyny - 82 lata! Wszystkim KGW wręczyliśmy również podziękowania za pomoc podczas akcji „Cała Polska smaży pączki”. W całym spotkaniu nie chodziło o wygraną ale o świetna zabawę i integrację.  Kibicowali nam również zaproszeni goście: Wójt Gminy Maciej Mika, Radny Jan Kosiec , Alicja Wrona - dyr. ZSP w Przybędzy ks. Proboszcz Sławomir Zadora.   Za wsparcie w organizacji FITOLIMPIADY serdecznie dziękujemy dobrodziejom: Czech Czech Warzywa Owoce Bartpak Duraj Pracownia Mody Regionalnej - Stroje Górali Żywieckich oraz Dyrekcji Zespółu Szkolno - Przedszkolnego w Przybędzy za udostępnienie sali i pomoc przy organizacji wydarzenia, „Beskidzkim Harnasiom” za przeprowadzenie konkurencji i sędziowanie!   Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękujemy za przybycie i moc dobrej energii, do zobaczenia na kolejnych spotkaniach.

Kaplica w Koconiu

  Kocoń jest niewielką miejscowością, położoną na wschodnich krańcach województwa śląskiego. Zabudowania wioski rozsiadły się w pobliżu szerokiego siodła, oddzielającego dwie grupy górskie: Beskid Mały (na północy) i Pasmo Pewelskie - zaliczane przez geografów do Beskidu Makowskiego - na południu. Przebiega tędy uczęszczana droga wojewódzka nr 946. Bardzo interesującym obiektem na terenie wsi jest zabytkowa kaplica pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, stojąca tuż nad Przełęczą Kocońską (561 m n.p.m.), w grupie dębowego starodrzewu. Źródła podają różne daty budowy świątyni: na jednym z kamiennych bloków wyryto rok 1863, inni wspominają o roku 1865, często przywołuje się datę 1868. Ważne, że kaplicę postawiono, aby uczcić stulecie konfederacji barskiej. Napis nad drzwiami informuje: „Kaplica pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego wybudowana staraniem Księdza proboszcza A. Antałkiewicza i Koconianów w 100 rocznicę stoczonej na tym miejscu potyczki Konfederacji Barskiej z Moskalami, Roku Pańskiego 1768 23 Sierpnia. Pro Fide, Lege et Libertate – Za Wiarę, Prawo i Wolność”. Kaplica w Koconiu została zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu. Ściany wymurowano z bloków miejscowego piaskowca; dach jest dwuspadowy, zwieńczony ładną sygnaturką w kształcie latarni z baniastym hełmem. Drewniane drzwi wykonał tutejszy stolarz Józef Wyrobek w 1871 roku. Przed wejściem ustawiono kamienną kropielnicę z wizerunkiem twarzy Chrystusa. Wewnątrz zobaczymy ołtarz z obrazem Chrystusa oraz sprowadzoną z Kalwarii Zebrzydowskiej kamienną figurę Zbawiciela. Obok kaplicy biegnie niebieski szlak turystyczny z Huciska na Łamaną Skałą.    

20. urodziny Galerii Sztuki ROK

20. urodziny Galerii Sztuki ROK

  Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Zaprezentowano w niej do tej pory ponad 150 wystaw twórczości ludowej, nieprofesjonalnej, profesjonalnej oraz dziecięcej. Niektóre z nich stały się prawdziwymi wydarzeniami artystycznymi. „W sierpniu 2010 roku minie 35 lat od powstania Wojewódzkiego Domu Kultury w Bielsku-Białej, dziś noszącego nazwę Regionalny Ośrodek Kultury. 20 z nich obejmuje także działalność Galerii Sztuki. Dzięki jej funkcjonowaniu możliwe stało się szerokie upowszechnianie jakże bogatej i pięknej sztuki ludowej regionu, pokazanie jej różnorodności i wysokiej wartości, a także zdokumentowanie przemian w niej zachodzących”. - czytamy w tekście Małgorzaty Słonki zawartym w publikacji wydanej z okazji jubileuszu galerii. Uroczystość jubileuszowa rozpoczęła się 18 czerwca o godz. 12.00 na Małej scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Scenariusz obchodów objął podziękowania dla osób związanych z galerią, wspomnienia minionych dwudziestu lat oraz program artystyczny. Około godz. 14.00 zaproszeni goście przeszli z Kapelą Regionalną “Grojcowianie” z Wieprza do Galerii Sztuki na wernisaż wystawy „Przyjaciele Galerii”.  

Kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża w Żywcu

  Krótka historia kościoła   Znajduje się w dzielnicy Żywca zwanej Rudzą. Według relacji kronikarza żywieckiegozostał zbudowany przez obcych osadników sprowadzonych przez rodzinę Thurzonów, w celu poszukiwania rud żelaza na Grojcu i okolicznych wzgórzach. W 1790 roku kościół zamknięto i sprzedano w drodze licytacji margrabinie Wielopolskiej. W 1801 roku odbyła się ponowna licytacja na wniosek władz miejskich. Kościół zakupił Marcin Rybarski, z upoważnienia władz miasta Żywca, dlatego, że do licytacji mogły stawać wyłącznie osoby fizyczne. Jednak Austriacy przez dłuższy czas nie pozwalali odprawiać nabożeństw w tym kościele. W czasie wojen napoleońskich świątynia była magazynem żywnościowym oraz szpitalem dla rannych żołnierzy. Podczas okupacji hitlerowskiej służbę bożą pełnił w kościele ksiądz niemiecki.  

Kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP w Juszczynie.

Kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP w Juszczynie.

  Kościół parafialny p.w. Nawiedzenia NMP w Juszczynie  Wezwanie kościoła wiąże się z tragicznym wydarzeniem w nocy 16 VII 1908 roku, kiedy to miała miejsce powódź związana z oberwaniem chmury. Utonęło wówczas 21 osób. Parafianie zapragnęli, aby nawiedzała ich Matka Boża, opiekowała się nimi i chroniła ich przed ciężkimi klęskami.      

Matyska i Golgota Beskidów

Matyska i Golgota Beskidów

  Parafia św. Marcina w Radziechowach, Krzyż Milenijny na Matysce i Golgota Beskidów Radziechowska Parafia Kościół i parafia radziechowska należą do najstarszych na terenie Kotliny Żywieckiej. Już w 1390 roku założono tu parafię. W centrum wsi murowany, zabytkowy, wielokrotnie przebudowywany kościół parafialny p. w. Św. Marcina. We wnętrzu późnobarokowy ołtarz z XVIII w i późnogotycka Madonna z Dzieciątkiem datowana na 1510 r. W 1990 roku Radziechowy obchodziły 600 lecie istnienia parafii i kościoła.