Kultura ludowa

Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Wieprzu - 17 września 2010 r

Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Wieprzu - 17 września 2010 r

Historia, Ludzie, Wspomnienia - Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Wieprzu - 17 września 2010 r Msza św. i część artystyczna Dożynek w Wieprzu - film w realizacji ś.p. Jerzego Kołodziejczyka i Eugeniusza Jachyma – byli tu także „Grojcowianie”, Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Sonoro w Radziechowach Zespół Pieśni i Tańca "Jodełki" z Radziechów Góralski kabaret Truteń @Hajlandery - Krzysiek Czech Zespół muzyczny Vocal

Stypendium NIKiDW „Wełna - zapomniane bogactwo naszych Przodków” zrealizowane

Stypendium NIKiDW „Wełna - zapomniane bogactwo naszych Przodków” zrealizowane

22 lipca 2023 r odbyło się spotkanie podsumowujące Stypendium Mistrz-Uczeń Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, które w naszym przypadku dotyczyło przekazania umiejętności tradycyjnej obróbki wełny.. Z tej okazji stypendystki (Jadwiga KLIŚ – mistrz i Genowefa PITRASZKO -uczeń) przygotowały małą wystawę, na której zaprezentowane zostały efekty ich pracy - można było obejrzeć stary sprzęt służący do obróbki, wełnę na każdym etapie jej obróbki - od tej surowej pozyskanej od owcy, przez zgręplowaną, tą w postaci gotowej nici a także już gotowe wyplecione elementy. Na wystawie pojawiły się ilustracje pokazujące poszczególne etapy obróbki wełny, nie zabrakło także krótkiego pokazu przędzenia. Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie przyjaciół stypendystek, była to okazja do bardzo ciekawych rozmów i wspomnień. Opowieści Pani Jadwigi o dzieciństwie i czasie spędzonym z ojcem na hali, z perspektywy dzisiejszych czasów wydają się wręcz nieprawdopodobne, momentami można powiedzieć nawet "mrożące krew w żyłach". Wszyscy zebrani byli mocno zasłuchani w historię o dawnych wierzeniach i zwyczajach pasterskich - o tym jak wielką wiedzę na temat przyrody, przewidywania pogody, czy tez leczenia chorób musiał posiadać baca. Mistrzyni opowiedziała także o właściwościach zdrowotnych, które posiada wełna, a konkretnie zawarta w niej lanolina. Czy wiedzieliście, że surową zgręplowaną wełnę możecie stosować pomocniczo jako okład na bóle reumatyczne lub stany zapalne? Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za poświęcony czas i za obecność Stypendium Mistrz-Uczeń realizowaliśmy dzięki dofinansowaniu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wniosek złożyła i nadzorowała realizację – Sabina Jurasz.  

TAŃCE REGIONALNE NA ŻYWIECCZYŹNIE

TAŃCE REGIONALNE NA ŻYWIECCZYŹNIE

W chwili obecnej na Żywiecczyźnie tańce regionalne prezentowane są głównie przez zespoły regionalne czy zespoły pieśni i tańca, choć w ostatnim czasie zdarzają się „Potańcówki przy Dudach” czy zabawy organizowane podczas imprez folklorystycznych gdzie można zatańczyć po góralsku.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Wieprzu

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Wieprzu

  6 stycznia 2018 r po raz pierwszy odbył się Orszak Trzech Króli w Parafii Niepokalanego Serca NMP w Wieprzu. Poszczególne Orszaki wyruszyły z Brzuśnika, Bystrej i Wieprza by spotkać się w Kościele Parafialnym w Wieprzu. Na czele Orszaku Królowie: z Bystrej Król Kacper - Jerzy Pawlus, z Brzuśnika Król Melchior - Józef Krzus, z Wieprza Król Baltazar - Bogusław Hutman - Wilczek. Orszak pokłonił się Małej Dziecinie, Maryi - Joanna Sufa oraz Józefowi - Józef Pawlus. Uroczystość zakończyła się radosnym, rodzinnym kolędowaniem! Wśród uczestników Orszaku ie zabrakło mniejszych i większych „Grojcowian”. Serdecznie dziękujemy ... i już zapraszamy wszystkich chętnych za rok !!!   Fotogaleria: KróliCh0Mhj_rTV9qloykg17AIaXjUVKUfVrNUkoqm0a9Kz_pJtQoXLA?key=eTMwanllOG13R DhnRWRxQTN6SFlBbTk1NVc0WFln https://photos.google.com/share/AF1QipOPZcIEic8nkQl6  Foto: J. Jurasz, J. Twardysko, Parafia w Wieprzu  

Przekraczanie granic - nie żyje ANNA FICOŃ

Przekraczanie granic - nie żyje ANNA FICOŃ

  Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 2 grudnia 2016 roku zmarła,    ś.p. Anna Ficoń (1938 – 2016)   Wybitna rzeźbiarka ludowa, autorka drewnianych świątków, Piet, Frasobliwych; rzeźb figuralnych, płaskorzeźb, szopek, a także obrazów na szkle. Uczestniczka i laureatka wielu konkursów, wystaw i przeglądów sztuki ludowej.