Stowarzyszenie

Finał akcji  Cała Polska smaży pączki w naszej gminie R-W

Finał akcji Cała Polska smaży pączki w naszej gminie R-W

Każdy mógł pomóc i stać się częścią naszej pięknej inicjatywy. Finał tegorocznej edycji Cała Polska smaży pączki odbył się 23 lutego 2025 r na żywieckim Rynku. Beneficjentami tegorocznej akcji byli: Ignacy Hutyra z Ujsół, Nikodem Chorąży z Leśnej, Kacper Boski z Wilkowic oraz Olaf Hałas z Rycerki Dolnej. Nasza Gmina Radziechowy-Wieprz po raz kolejny wzięła udział w tej pięknej akcji i nareszcie jest! Wynik zbiórki odbywającej się w naszej Gminie w ramach akcji Cała Polska smaży pączki to 25.046,- zł Kiermasze wypieków ostatkowych odbyły się we wszystkich miejscowościach naszej Gminy! Dziękujemy za umożliwienie nam organizacji kiermaszu: Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Przybędzy Parafia Niepokalanego Serca NMP w Wieprzu Parafia w Juszczynie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Parafia św. Marcina w Radziechowach Dziękujemy za włączenie się w pieczenie wypieków ostatkowych i sprzedaż: Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik Stowarzyszenie Wieprzanki Koło Gospodyń Wiejskich w Juszczynie Koło Gospodyń Wiejskich w Wieprzu Koło Gospodyń Wiejskich Radziechowy Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich "Habdasówka" z Przybędzy OSP Bystra Żywiecka Kgw Bystra Żywiecka Przedszkole im. Małego Księcia z Wieprza KSG R-W w Wieprzu KSG R-W Bystra k. Żywca oraz wszystkim osobom o wielkim sercu, które wsparły akcje wypiekami! Ogromne podziękowania dla Dobrodziejów: Beskid Żywiec Spółka z o. o. Zakłady Tłuszczowe „Bielmar” Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Maciej Mika Rada Gminy Radziechowy-Wieprz na czele z Przewodniczącym Jackiem Świniańskim Dziękujemy za Wasze otwarte serca i każdy najdrobniejszy wkład w zbiórkę!  

"Grojcowianie" z dotacją

Informujemy że nasz wniosek na zadanie publiczne Powiatu Żywieckiego w zakresie: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego otrzymał dofinansowanie w wysokości 4000,- zł Nasze zdadnie czyli „Prowadzenie zajęć umuzykalniających oraz emisji głosu dla Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Grojcowianie z Wieprza” przewiduje zakup na wyposażenie Stowarzyszenia „Grojcowianie” pianina cyfrowego które służyć będzie przy zajęciach prowadzonych w DZR „Mali Grojcowianie” w tym grupy muzycznej prowadzonej przez instruktorów. Planujemy również cykl dodatkowych zajęć umuzykalniających oraz indywidualnych zajęć z emisji głosu dla uczniów szkółki muzycznej i DZR „Mali Grojcowianie”.

Góralskie Słuchowiska na You Tube

Góralskie Słuchowiska na You Tube

Wreszcie są na YOU TUBE! Wyczekane, można powiedzieć jeszcze ciepłe nagrania z naszymi autorskimi Góralskimi Słuchowiskami. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w produkcję, a w szczególności autorom bajek: Dawid Stasica, Anna Tomiak, Robert Maciejowski, Marcin Blachura oraz Walerii Prochownik. Dziękujemy autorce piosenek i opracowań muzycznych Magdalenie Fijak, Marcinowi Blachurze z Beskidzkich hyrkawek za stworzenie magicznej atmosfery dźwiękami instrumentów, wszystkim Lektorom, Wokalistom oraz Rodzicom. Koordynatorce projektu Sabinie Jurasz oraz Mateuszowi Jachymowi za pomoc w realizacji nagrań. Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Karpackich inicjatyw lokalnych oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".

BENEFIS Walerii Prochownik ze Sporysza

BENEFIS Walerii Prochownik ze Sporysza

Spotkanie z Panią Walerią Prochownik, zawsze jest niesamowitym przeżyciem. Dzisiejszy wieczór upłynął pod znakiem wzruszeń, wspomnień i właściwej artystce satyry! W MCK KLUB Senior+ Globik odbyło się niecodzienne wydarzenie - Benefis Walerii Prochownik. Pisarka świętowała dwa Jubileusze - 45-lecia pracy twórczej oraz 40-lecia występów scenicznych. Spotkanie było także swoistym zwieńczeniem półrocznego Stypendium dla Twórców Ludowych Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz premierą wydawnictwa postypendialnego, ze zbiorem poezji i opowiadań "Świat sie zmienio". Podczas wydarzenia swoją obecnością zaszczycili beneficjentkę liczni goście: Burmistrz Miasta Żywca Antonii Szlagor, Wiceburmistrz Miasta Żywca Marek Czul, Ksiądz Stanisław Kozieł, Prezes Grupy Literackiej Gronie Lidia Cader, Przedstawicielka Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej Agnieszka Chrudzimska, Przedstawiciele OSP Żywiec Sporysz. Podczas wieczoru gościnnie wystąpili laureaci tegorocznego przeglądu Posiady Gawędziarskie: Maja Dyczek, Jaśmina Bartkowiak, Wiktor Temel, Milena Temel oraz Marta Musur. Nie zabrakło także muzyki góralskiej w wykonaniu Kapeli ZR Grojcowianie. W imieniu Stypendystki składamy serdeczne podziękowania Pani Bożenie Gruchlik, Druchom z OSP Żywiec Sporysz, Rodzinie oraz Koleżankom z Klubu Seniora Globik, za pomoc w organizacji Benefisu.  

Warsztaty z J. Brodką i J. Gąsiorkiem

Warsztaty z J. Brodką i J. Gąsiorkiem

7 grudnia 2024 r. w siedzibie SSK Grojcowinie w Brzuśniku odbyły się kolejne warsztaty skierowane do grupy instruktorów pracujących z zespołami regionalnymi na terenie Powiatu Żywieckiego.  Tym razem swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem podzelili się z nami Panowie Jan Brodka i Jan Gąsiorek, wspaniali regionaliści i znawcy Folkloru Górali Żywieckich. Przy akompaniamencie wspaniałego muzyka Józefa Łanowskiego. Serdecznie dziękujemy naszym wykładowcom za przyjęcie zaproszenia i przekazaną nam wiedzę. To nie koniec, kolejne spotkanie już w marcu, na które już dzisiaj zapraszamy wszystkich chcących wzbogacić i utrwalić swoją wiedzę. Kolezankom i kolegom instruktorom dziękujemy za jak zwykle miła i serdeczną atmosferę. Starostwo Powiatowe w ŻywcuZpit Ziemia ŻywieckaRegionalny Zespół DolanieZespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk GroupZespół "Hulajniki" z MilówkiZespół Pieśni i Tańca "Wierchy" im. Józefa Szczotki z MilówkiZespół Regionalny Romanka, Górolicki od Pewlicki, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pilsko" Żywiec, ZR Grojcowianie' I oczywiście dziękujemy Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik za gościnę

Waleria Prochownik realizuje STYPENDIUM

Waleria Prochownik realizuje STYPENDIUM

Waleria Prochownik nadal realizuje Stypendium dla Twórców Ludowych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Miesiąc październik upłynął pod znakiem promowania Stypendium. Waleria Prochownik miała okazję wystąpić podczas II Regionalnych Dni Ciśca, na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich - Cisiec, gdzie opowiedziała o swoim życiu i twórczości inspirowanej lokalnymi tradycjami - nie zabrakło żartobliwych gawęd - z niepowtarzalnym góralskim humorem, jakże charakterystycznym dla pisarki. W imieniu Pani Walerii przekazujemy podziękowania za zaproszenie i ciepłe przyjęcie jej twórczości. Kolejno Pani Waleria miała okazję brać udział w nagraniach do filmu promującego Stypendium, opowiedzieć o tematyce planowanej wkrótce publikacji, przytoczyć kilka fragmentów wierszy - które niezmiennie autorka zawsze recytuje z pamięci. Pokazała także swój dorobek twórczy w postaci kronik oraz licznych dyplomów i nagród, w dziedzinie twórczości literackiej i występów scenicznych. Końcem miesiąca odbyło się spotkanie autorskie w Siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu, gdzie Waleria Prochownik spotkała się ze swoimi koleżankami i kolegami z Grupy Literackiej „Gronie”. Spotkanie odbyło się pod tytułem "Waleria Prochownik - gwarą dawniej i dziś". Autorka przedstawiła najnowsze utwory, które powstały w czasie trwania Stypendium - opowiadania i wiersze o bardzo zróżnicowanej tematyce, spotkały się one z pozytywnym odbiorem zgromadzonych słuchaczy. Waleria Prochownik to kobieta, niewątpliwie wielu talentów, ale trzeba wspomnieć tu pewien szczególny - jest mistrzynią w pieczeniu ciasta drożdżowego z posypką, które to własnoręcznie przygotowała dla swoich gości. W imieniu Stypendystki składamy podziękowania członkom Grupy Literackiej „Gronie” za tak liczne przybycie na spotkanie oraz przekazane w stronę autorki dobre słowa. Za zorganizowanie spotkania dziękujemy Pani Lidii Cader, a Towarzystwu Miłośników Ziemi Żywieckiej, za udostępnienie siedziby. Twórczość powstałą w ramach stypendium, Pani Waleria prezentuje także, na cotygodniowych spotkaniach z poezją i literaturą, które prowadzi z grupą Seniorów ze Sporysza w Sporyskim Klubie „Globik”Publikacja "Świat sie zmienio", którą autorka zaplanowała wydać w trakcie stypendium, jest już przygotowana do druku! Zapraszamy do śledzenia dalszych działań Stypendystki, za pośrednictwem naszej strony. fot. Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Lidia Cader