Stowarzyszenie

"Grojcowianie" i goście

03.12.2023 r - Dzisiejszego wieczora odbył się wyjątkowy koncert - "Grojcowianie i Goście". W trakcie spotkania wystąpili młodzi gawędziarze, instrumentaliści, kapele oraz grupy śpiewacze, które brały udział w tegorocznych przeglądach. Odbyło się także rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Ilustracja Góralskiego Słuchowiska". Dziękujemy za obecność naszym gościom: Zespołowi Pieśni i Tańca "Jodełki" z Radziechów, Łukaszowi Piętce z Węgierskiej Górki oraz Jerzemu Tomiakowi z Juszczyny. Widownia, mimo trudnych warunków atmosferycznych na drodze – dopisała. W gronie naszej zacnej widowni zasiedli także goście specjalni: Waleria Prochownik - poetka, gawędziarka, laureatka Nagrody Oskara Kolberga, autorka tekstów wielu gawęd, których wysłuchaliśmy tego wieczoru oraz Lidia Cender - prezes Grupy Literackiej Gronie. Poczuliśmy się jak za dawnych czasów, w grudniowy wieczór słuchając starodawnych historii i muzyki, Dziękujemy wszystkim za obecność i pomoc w przygotowaniu koncertu!

Góralskie Słuchowiska – zapraszamy do słuchania

Góralskie Słuchowiska – zapraszamy do słuchania

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” kończy realizację projektu Lekcje Kultury Wołoskiej w ramach Karpackich Inicjatyw Lokalnych. Kończąc przedstawiamy efekty pracy kilku ostatnich miesięcy. Naszym zamysłem było stworzenie edukacyjnych słuchowisk łączących ze sobą język współczesny z elementami gwary góralskiej. Bajki przybliżą Wam tematy związane z kulturą regionalną, a w szczególności z kulturą pasterską - przedstawione w formie zrozumiałej dla współczesnych dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy do słuchania! Jako pierwsza - Opowieść o Instrumentach, autorstwa Marcina Blachury - historia o tym, że muzyka pozwala przenieść się do innego świata, w którym można poznać wielu przyjaciół! Zapraszamy do słuchania!

Ilustracje do Góralskich Słuchowisk

Ilustracje do Góralskich Słuchowisk

Konkurs plastyczny "Ilustracje do Góralskich Słuchowisk" realizowany w ramach Karpackie inicjatywy lokalne rozstrzygnięty! Ilość oraz poziom artystyczny prac absolutnie przerósł nasze oczekiwania. Na konkurs wpłynęło dokładnie 100 prac, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z całego Powiatu Żywieckiego oraz przez podopiecznych placówek specjalnych. Bardzo cieszymy się że w konkurs zaangażowały się dwie placówki: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu w Żywcu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej. Do słuchowisk zostały wybrane prace następujących osób: Emila Kupczak, Dorota Łysień, Wiktoria Kupczak, Oliwia Sbranchella, Wiktoria Gluza, Wiktor Temel, Andrzej Jarco, Anna Hylińska, Jan Micherda, Julia Białoń, Stanisław Zdynowski, Karolina Ż., Jonasz Handerek i Maciej Krauze, Anna Nowak, Agnieszka Kubas i Alicja Kowalska, Kacper Filary, Patryk Zoń, Agnieszka Adamek, Janina Nawrocka, Szymon Duraj, Milena Jędrysik, Karolina Janik, Magdalena Zyzak, Jadwiga Tokarczyk, Karolina Hernas, Maja Dyczek, Halina Pierlak, Wiktoria Lach i Weronika Adamus. Rozdanie dyplomów odbędzie się 3 grudnia o godzinie 16.00 podczas koncertu "Grojcowianie i Goście" osobom, które nie mogą zjawić się po odbiór dyplomu, przekażemy w umówiony sposób

Góralska Potańcówka Andrzejkowa

Góralska Potańcówka Andrzejkowa

Góralska Potańcówka Andrzejkowa dla Zespołów Regionalnych Żywiecczyzny z Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Serdecznie dziękujemy dyr. Marcinowi Filipowi za pomysł i organizację tego wspaniałego wydarzenia.. Dziękujmy za wsparcie dyr. Mirosławowi Dziergasowi Starostwo Powiatowe w Żywcu. Takiej zabawy jeszcze nie było!. Z całą pewnością zapamiętamy ją na długo. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę, andrzejkowe wróżby, tańce, śpiewy i wielką integrację naszego środowiska! Skład NiearchaicznyKapela Dejcie SpokójKapela z PrzytupemRegionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pilsko" ŻywiecZespół "Hulajniki" z MilówkiRegionalny Zespół DolanieZespół Pieśni i Tańca "Wierchy" im. Józefa Szczotki z MilówkiZespół Pieśni i Tańca "Żywczanie" z ŻywcaZpit Ziemia ŻywieckaRegionalny Zespół Pieśni i Tańca LipowianieMały HaśnikZespół Regionalny RomankaZespół Regionalny Magurzanie/ Polish Folk Group, Za wspaniałe potrawy regionalne dziękujemy Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik Do zobaczenia za rok!

Warsztaty dla instruktorów

Warsztaty dla instruktorów

18 i 19 listopada 2023 r. (sobota, niedziela) odbyła się pierwsza część Warsztatów dla Instruktorów Zespołów Dziecięcych z Powiatu Żywieckiego. Warsztaty obfitowały w niezwykłe emocje i ogrom pozytywnej energii, ale także w solidną dawkę wiedzy. Metodykę pracy z dziećmi oraz ćwiczenia utaneczniające, rytmiczne, ogólno rozwojowe a także cenne wskazówki dotyczące tajników pracy z najmłodszym pokoleniem przybliżyła Hanna Galasińska - instruktor tańca Zespół Tańca Polskiego Wronki / Polish Folk Dance Ensemble Wronki, znakomita specjalistka w dziedzinie metodyki pracy z dziećmi. Kolejną część Warsztatów dotyczącą folkloru dziecięcego na Żywiecczyźnie, poprowadziła Jadwiga Jurasz - regionalistka, specjalistka w dziedzinie tańców górali Żywieckich i widowisk dziecięcych, kierownik Zespołu Regionalnego Grojcowianie. Warsztaty zostały dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Żywcu. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, pełną wzajemnego szacunku i wsparcia, wspaniałą atmosferę. Podczas tych dwóch dni mogliśmy na nowo zobaczyć świat folkloru i tańca oczami dziecka. Do zobaczenia już 9 grudnia, na kolejnym spotkaniu! Zespół "Hulajniki" z MilówkiZespół Regionalny RomankaZespół Pieśni i Tańca "Jodełki" z RadziechówRegionalny Zespół Dolanie, Zespół Pieśni i Tańca Kęty, Zespół Pieśni i Tańca Żywczanie, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pilsko" ŻywiecRegionalny Zespół Pieśni i Tańca LipowianieDziecięcy Zespół Regionalny Małe Cisy