Stowarzyszenie

Warsztaty z J. Brodką i J. Gąsiorkiem

Warsztaty z J. Brodką i J. Gąsiorkiem

7 grudnia 2024 r. w siedzibie SSK Grojcowinie w Brzuśniku odbyły się kolejne warsztaty skierowane do grupy instruktorów pracujących z zespołami regionalnymi na terenie Powiatu Żywieckiego.  Tym razem swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem podzelili się z nami Panowie Jan Brodka i Jan Gąsiorek, wspaniali regionaliści i znawcy Folkloru Górali Żywieckich. Przy akompaniamencie wspaniałego muzyka Józefa Łanowskiego. Serdecznie dziękujemy naszym wykładowcom za przyjęcie zaproszenia i przekazaną nam wiedzę. To nie koniec, kolejne spotkanie już w marcu, na które już dzisiaj zapraszamy wszystkich chcących wzbogacić i utrwalić swoją wiedzę. Kolezankom i kolegom instruktorom dziękujemy za jak zwykle miła i serdeczną atmosferę. Starostwo Powiatowe w ŻywcuZpit Ziemia ŻywieckaRegionalny Zespół DolanieZespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk GroupZespół "Hulajniki" z MilówkiZespół Pieśni i Tańca "Wierchy" im. Józefa Szczotki z MilówkiZespół Regionalny Romanka, Górolicki od Pewlicki, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pilsko" Żywiec, ZR Grojcowianie' I oczywiście dziękujemy Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik za gościnę

Waleria Prochownik realizuje STYPENDIUM

Waleria Prochownik realizuje STYPENDIUM

Waleria Prochownik nadal realizuje Stypendium dla Twórców Ludowych Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Miesiąc październik upłynął pod znakiem promowania Stypendium. Waleria Prochownik miała okazję wystąpić podczas II Regionalnych Dni Ciśca, na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich - Cisiec, gdzie opowiedziała o swoim życiu i twórczości inspirowanej lokalnymi tradycjami - nie zabrakło żartobliwych gawęd - z niepowtarzalnym góralskim humorem, jakże charakterystycznym dla pisarki. W imieniu Pani Walerii przekazujemy podziękowania za zaproszenie i ciepłe przyjęcie jej twórczości. Kolejno Pani Waleria miała okazję brać udział w nagraniach do filmu promującego Stypendium, opowiedzieć o tematyce planowanej wkrótce publikacji, przytoczyć kilka fragmentów wierszy - które niezmiennie autorka zawsze recytuje z pamięci. Pokazała także swój dorobek twórczy w postaci kronik oraz licznych dyplomów i nagród, w dziedzinie twórczości literackiej i występów scenicznych. Końcem miesiąca odbyło się spotkanie autorskie w Siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu, gdzie Waleria Prochownik spotkała się ze swoimi koleżankami i kolegami z Grupy Literackiej „Gronie”. Spotkanie odbyło się pod tytułem "Waleria Prochownik - gwarą dawniej i dziś". Autorka przedstawiła najnowsze utwory, które powstały w czasie trwania Stypendium - opowiadania i wiersze o bardzo zróżnicowanej tematyce, spotkały się one z pozytywnym odbiorem zgromadzonych słuchaczy. Waleria Prochownik to kobieta, niewątpliwie wielu talentów, ale trzeba wspomnieć tu pewien szczególny - jest mistrzynią w pieczeniu ciasta drożdżowego z posypką, które to własnoręcznie przygotowała dla swoich gości. W imieniu Stypendystki składamy podziękowania członkom Grupy Literackiej „Gronie” za tak liczne przybycie na spotkanie oraz przekazane w stronę autorki dobre słowa. Za zorganizowanie spotkania dziękujemy Pani Lidii Cader, a Towarzystwu Miłośników Ziemi Żywieckiej, za udostępnienie siedziby. Twórczość powstałą w ramach stypendium, Pani Waleria prezentuje także, na cotygodniowych spotkaniach z poezją i literaturą, które prowadzi z grupą Seniorów ze Sporysza w Sporyskim Klubie „Globik”Publikacja "Świat sie zmienio", którą autorka zaplanowała wydać w trakcie stypendium, jest już przygotowana do druku! Zapraszamy do śledzenia dalszych działań Stypendystki, za pośrednictwem naszej strony. fot. Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Lidia Cader

Warsztaty za nami

Warsztaty za nami

Warsztaty: Wprowadzanie elementów edukacji regionalnej na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym już za nami! Ogromnie się cieszymy że na nasze wydarzenie przybyło aż tak wiele osób zainteresowanych tym tematem! Mieliśmy 52 kursantów. Dziękujemy wszystkim za obecność, zaangażowanie, dyskusje oraz czas poświęcony dodatkowym aktywnościom i rozwojowi. W ramach spotkania miała miejsce także oficjalna promocja płyty z Góralskimi Słuchowiskami, które mamy nadzieję staną się inspiracją do przekazywania tożsamości regionalnej najmłodszym. Były zajęcia praktyczne i te bardziej teoretyczne, uczestnicy otrzymali pakiet materiałów do wykorzystania w dalszych działaniach. Dziękujemy naszym partnerom: Starostwo Powiatowe w Żywcu - Wydziałowi Oświaty i Wychowania oraz Wydziałowi Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu LGD "Żywiecki Raj" -  Żywiecki Raj Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik Inicjatywa została sfinansowana w ramach Karpackie inicjatywy lokalne Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia"  

Góralskie Słuchowiska na CD

Góralskie Słuchowiska na CD

Już są! Wyczekane, można powiedzieć jeszcze ciepłe płyty z naszymi autorskimi Góralskimi Słuchowiskami! Ta seria zajmuje szczególne miejsce w naszym sercu. Już jutro oficjalna promocja płyty, z okazji warsztatów dla nauczycieli - wprowadzanie elementów edukacji regionalnej na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jesteśmy niezwykle dumni, że udało się opublikować nasze ukochane góralskie bajki i już nie możemy się doczekać żeby oddać je w Wasze ręce. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w produkcję, a w szczególności autorom bajek: Dwid Stasica, Anna Tomiak, Robert Maciejowski, Marcin Blachura oraz Walerii Prochownik. Dziękujemy utorce piosenek i opracowań muzycznych Magdalenie Fijak, Marcinowi z Beskidzkich hyrkawek za stworzenie magicznej atmosfery dźwiękami instrumentów, wszystkim Lektorom, Wokalistom oraz Rodzicom. Koordynatorce projektu Sabinie Jurasz oraz Mateuszowi Jachymowi za pomoc w realizacji nagrań. Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Karpackie inicjatywy lokalne Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia".  

I nagroda - WIEPRZ -

I nagroda - WIEPRZ - "Piękna wieś województwa śląskiego"

Celem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Celem konkursu jest również wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Coroczny konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi. Organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Z inicjatywy sołtysa Wiesława Klisia oraz pochodzącej z Wieprza Jadwigi Jurasz powstał film promujący sołctwo WIEPRZ, którego realizacja trwała od maja 2023 r. do maja 2024 r. Miło nam poinformować, że zgłoszony do konkursu przez naszą Gminę Radziechowy-Wieprz materiał w kategorii – Najpiękniejsza Wieś” został laureatem I MIEJSCA! Cieszymy się ogromnie z tego wyniku! Sedecznie dziękujemy Komisji oceniającej za docenienie naszej prezentacji. Dziękujemy wszystkim instytucjom, organizacjom społecznym oraz mieszkańcom Wieprza za aktywny udział, dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem a także poświęcony czas podczas jego realizacji. Dzięki temu widać jak wiele razem osiągnęliśmy i jak wiele możemy jeszcze razem dokonać ! Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zwycięskiej prezentacji. W realizacji prezentacji konkursowej wsparli nas: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Żywiec Zdrój, KGW Wieprz, Stowarzyszenie Wieprzanki, Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Grojcowianie” z Wieprza. Realizacja materiału Pryzmat Studio.  

WARSZTATY -

WARSZTATY - "Wprowadzanie elementów edukacji regionalnej na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym"

Wychodząc na przeciw potrzebom i rosnącym zainteresowaniem tematyką regionalną w szkołach i przedszkolach z naszego powiatu, serdecznie zapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej na warsztaty: "Wprowadzanie elementów edukacji regionalnej na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym",  poświęcone tematyce kultury i tradycji Beskidu żywieckiego w ramach projektu pt: "Góralskie Słuchowiska" - Karpackie Inicjatywy Lokalne. Spotkanie to kierujemy głównie do nauczycieli, ale także animatorów kultury pracujących z dziećmi na etapie wczesnoszkolnym lub przedszkolnym. Jest to oferta edukacyjna ukierunkowana na zdobywanie, doskonalenie i pomnażanie praktycznych kompetencji niezbędnych do pracy z dziećmi w ramach zajęć z edukacji regionalnej w szkołach i przedszkolach. Program oferuje praktyczne wskazówki z zakresu tańca i muzyki ludowej, a także podstawową wiedzę nt. kultury i tradycji naszego regionu. Zapewniamy nabycie praktycznych wiadomości i podstawowej wiedzy dotyczącej występów scenicznych oraz podstawowe pomoce dydaktyczne, które będą przydatne w pracy z dziećmi.