Stowarzyszenie

"Lekcje Kultury Wołoskiej"

Dobre wieści Z radością informujemy, że projekt "Lekcje Kultury Wołoskiej" grupy nieformalnej "Bioło Izba" pod patronatem naszgo stowarzyszenia otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 000 złotych w ramach konkursu granatowego Karpackie inicjatywy lokalne W ostatnich latach naszej działalności obserwujemy rosnącą potrzebę edukacji regionalnej dzieci i młodzieży w zakresie tradycji regionalnych, zwyczajów i obrzędów oraz gwary naszych przodków, które niestety stają się coraz bardziej odległe dla młodego pokolenia W naszym projekcie będziemy wspólnie uczyć się o tym kim byli Wołosi, czym jest pasterstwo wołoskie oraz na czym polega praca na hali, powstanie seria góralskich słuchowisk edukacyjnych dla najmłodszych odbiorców planujemy także warsztaty gry na rogach i instrumentach pasterskich a nawet konkurs plastyczny.  

"Pod Powałom Biołej Izby"

Bardzo miło nam poinformować, że rozpoczynamy realizację projektu "Pod Powałom Biołej Izby - regionalne zajęcia artystyczne w Gminie Radziechowy Wieprz". Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa lokalnego Żywiecczyzny wśród członków i sympatyków Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Grojcowianie" oraz Zespołu Regionalnego "Grojcowianie" i "Mali Grojcowianie" poprzez: realizację lekcji tożsamości regionalnej, zdobywanie oraz doskonalenie umiejętności gry na unikatowych instrumentach ludowych, doskonalenie umiejętności wokalnych charakterystycznego dla regionu - śpiewu białego na warsztatach. Planujemy doposażenie Stowarzyszenia w zestaw instrumentów ludowych, które posłużą do realizacji zadania polegającego na prowadzeniu warsztatów z gry na nich. Mamy nadzieję, że efektem naszych działań będzie zachowanie regionalnego dziedzictwa, wyższa świadomość osób biorących udział w zajęciach regionalnych na temat rodzimej kultury. Na pewno na bieżąco będziemy Was informować o naszych postępach w realizacji projektu, dużo ciekawych, zaplanowanych wydarzeń przed nami! Do dzieła! LGD "Żywiecki Raj" 

Kolejna świetna wiadomość

Kolejna świetna wiadomość

Kolejna świetna wiadomość. W ramach konkursu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 10 000 złotych na przeprowadzenie cyklu warsztatów tkackich i plecionkarskich! Niezmiernie się cieszymy z tej informacji  Tym bardziej, że oba te rzemiosła są ściśle związane z naszą rodzimą kulturą i tradycją, a przybliżanie jej Wam jest głównym celem naszej działalności. Więcej szczegółów na pewno podamy wkrótce! Kto chętny? Pełna lista wybranych grantów w linku poniżej: https://lis-zywiec-zdroj.pl/lis-piaty-copy-copy-copy/

Niech żyje BAL !!!

Niech żyje BAL !!!

NIECH ŻYJE BAL!! To było niesamowite wydarzenie podczas dzisiejszego balu w Brzuśniku bawiło się około 200 uczestników, dzieci wraz z rodzicami I opiekunami! O atmosferę i znakomitą zabawę zadbała Pani Agnieszka Dla mnie bomba- animacje dla dzieci! Serdecznie polecamy usługi tej firmy, pełen profesjonalizm i znakomite podejście do uczestników zabawy! Gościem specjalnym była gwiazda "Psiego patrolu " agent Cheiss wraz ze swoją świtą Elfem i bajkowymi postaciami, a wszystko to za sprawą zaprzyjaźnionych druhów z OSP Bystra Żywiecka , Katarzyna Kozieł, Krzysztof Biegun. Organizatorami balu było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Grojcowianie" w Wieprzu oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Brzuśnik , dziękujemy również "Grojcowianom" i ich rodzicom za udział i zaangażowanie! Jednocześnie otrzymaliśmy taką informację - "W imieniu Rodziny Justynki i swoim, dziękujemy za włączenie się w zbiórkę Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Grojcowianie" w Wieprzu , poprzez umożliwienie przeprowadzenia loterii fantowej na niedzielnym balu". Dzięki Waszemu zaangażowaniu zebrano kwotę 2.440,- zł. Cieszymy się i gratulujemy WSZYSTKIM którzy wzięli udział w LOTERII !!!  

Bal OSTATKOWY u

Bal OSTATKOWY u "Grojcowian"

  18 lutego Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” wraz ze Stowarzyszeniem KGW „Brzuśnik” w Brzuśniku zorganizowało tradycyjnie ZABAWĘ OSTATKOWĄ. Była jak zwykle dobra zabawa, pyszne potrawy i wspaniała muzyka Zespołu VOCAL. Kto nie był, niech żałuje !!! Nie zabrakło tradycyjnego tańca mężatek BON na urodzaj na BALU OSTATKOWYM u "Grojcowian" a całkowity dochód przeznaczony zostaje na nasze Zespoły. Dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób POMOGLI w organizacji.