Stowarzyszenie

Warsztaty tkackie -

Warsztaty tkackie - "W splocie z naturą"

17 czerwca 2023 r odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "W splocie z naturą" realizowanego w ramach Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój. Spotkaliśmy się w gronie, można powiedzieć międzypokoleniowym, powstały bardzo interesujące kompozycje - niektóre zupełnie abstrakcyjne, niektóre inspirowane elementami krajobrazu, do wykonania prac użyliśmy materiałów recyklingowych, resztek nici i włóczek, zużytej odzieży i tkanin co ciekawe na warsztatach były osoby zupełnie początkujące jak i osoby z bogatym doświadczeniem tkackim, co pozwoliło na ciekawe dyskusje dotyczące technik tkackich. Bardzo serdecznie dziękujemy uczestnikom zajęć za obecność, mamy nadzieję że uda się znaleźć czas i organizować takie zajęcia częściej, a może nawet cyklicznie a kolejne warsztaty w ramach naszego działania już 15 lipca w Domu Ludowym w Przybędzy Tym razem pochylimy się nad ginącym rzemiosłem jakim jest wikliniarstwo, obserwujcie uważnie nasz profil FB.

Zapraszamy na warsztaty tkackie - zapisy

Zapraszamy na warsztaty tkackie - zapisy

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” w Wieprzu rozpoczyna realizację zadania w ramach Lokalnych Inicjatyw Społecznych „Żywiec Zdrój”! Pierwsze warsztaty tkackie już 17 czerwca w Siedzibie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Grojcowianie" w BRZUŚNIKU! Serdecznie zapraszamy do zapisów poprzez wiadomość na nasz profil Facebookowy oraz pod numerem telefonu 506921136. Zapraszamy dzieci od 10. roku życia i osoby dorosłe. Podczas warsztatów wykonamy prostymi technikami tkackimi własny fragment tkaniny, który będzie mógł posłużyć jako ozdoba do wnętrza. Tkactwo jest rzemiosłem bardzo odprężającym - dlatego polecamy te warsztaty wszystkim zabieganym osobom szukającym chwili relaksu i wytchnienia! Informacje o innych planowanych wydarzeniach w ramach Lokalnych Inicjatyw Społecznych „Żywiec Zdrój” znajdziecie Państwo w linku: https://www.facebook.com/events/970688604058922?ref=newsfeed Zapraszamy do zapisów, będziemy na bieżąco informować o kolejnych działaniach

Warsztaty świadomej emisji białego głosu

Warsztaty świadomej emisji białego głosu

Inspirujące 2 weekendy za nami. Wzięliśmy udział w warsztatach świadomej emisji białego głosu pod okiem Katarzyny Broda-Firla - Od ŹródłaOd dawna mieliśmy je w planach, a ich realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach działania "Pod powałom Biołej Izby- regionalne zajęcia artystyczne w Gminie Radziechowy-Wieprz". Najpierw odbyła się pierwsza część spotkania a kolejna po dwóch tygodniach. Dziękujmy Katarzynie za dawkę wiedzy, ciekawe podejście do ćwiczeń oraz za sprowadzenie nas nieco bliżej źródła LGD "Żywiecki Raj" - Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Operacja realizowana przez Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania "Żywiecki Raj" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i środków krajowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach Poddziałania 19.2. ,,Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wsparcie dla naszej OFERTY

Wsparcie dla naszej OFERTY

Dobra informacja dla naszego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Grojcowianie” w Wieprzu. Nasza OFERTA na realizację zadania publicznego p.t. „Wypoczynek wakacyjny ZR „Grojcowianie” połączony z warsztatami tanecznymi – Kołobrzeg 2023 r” otrzymała dofinansowanie w kwocie 17.000, - złotych Oferta dotyczyła realizacji ZADANIA PUBLICZNEGO I: Wspieranie stowarzyszeń, klubów abstynenckich, instytucji kultury, zespołów sportowych, kościołów i związków wyznaniowych i innych organizacji społecznych w organizowaniu wypoczynku wakacyjnego dla dzieci i młodzieży w ramach programów mających wyraźne odniesienie profilaktyczne w szczególny sposób eksponujące i propagujące: trzeźwy i zdrowy styl życia, przeciwdziałanie narkomanii, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.  

Nowe stroje dla

Nowe stroje dla "GROJCOWIAN"

EtnoPolska 2023 dla "GROJCOWIAN" - Do ponad 300 beneficjentów z całej Polski trafi 12 milionów złotych na popularyzację folkloru w ramach programu EtnoPolska. Program ten jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń jest podstawą budowania tożsamości, a wartością nadrzędną staje się odwoływanie do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych, religijnych i kulturowych, w tym mniejszościowych. To niesamowite! Nasz wniosek do programu EtnoPolska 2023 pod nazwą "Zakup elementów stroju Górali Żywieckich dla Zespołów Regionalnych „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie" został rozpatrzony pozytywnie i dofinansowany kwotą 30 000 złotych. W swoich działaniach staramy się przekazywać młodemu pokoleniu szacunek i dbałość o ubiór regionalny, edukujemy na temat tego w jaki sposób powinien on wyglądać w swoich tradycyjnych formach. Stroje, które prezentuje nasza grupa zostały wykonane w oparciu o wzory ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu, staramy się o zachowanie ubioru regionalnego w możliwie jak najbardziej niezmienionej formie. Stroje posłużą w naszej wielopokoleniowej grupie podczas prezentacji scenicznych na festiwalach folkloru, lokalnych wydarzeniach związanych z tradycyjnymi zwyczajami i obrzędami, koncertów, przeglądów i konkursów. Ubiory regionalne są ważnym elementem stanowiącym o tożsamości kulturowej dla dzieci i młodzieży, jest to pierwsza rzecz jaką kojarzą z folklorem, dlatego to tak istotne by mogli je nosić będąc członkami zespołu.    

EtnoPolska również dla

EtnoPolska również dla "GROJCOWIAN"

Do ponad 300 beneficjentów z całej Polski trafi 12 milionów złotych na popularyzację folkloru w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2023. To niesamowite! Nasz wniosek do programu EtnoPolska 2023 pod nazwą "Zakup i renowacja elementów stroju Górali Żywieckich dla Zespołów Regionalnych „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie" został rozpatrzony pozytywnie i dofinansowany kwotą 30 000 złotych z całego serca dziękujemy Narodowe Centrum Kultury.