Stowarzyszenie

„Grojcowianie”dla Niepodległej

„Grojcowianie”dla Niepodległej

8 listopada 2023 r grupa muzyczna Zespółu „Grojcowianie” zorganizowała w Brzuśniku koncert pieśni patriotycznych z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości 11 listopada. W tym dniu świętujmy razem 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozpoczęliśmy oczywiście Hymnem Narodowym dla Niepodległej, nie zabrakło też narodowych barw i wyświetlanych na ekranie tekstów pieśni patriotycznych które wspólnie śpiewaliśmy. Koncert przygotowała i poprowadziła Magdalena Stasica przy wsparciu Izabeli Płonki i Sabiny Jurasz.

"Grojcowianie" na konkursie w Milówce

W Jeleśni i Milówce w dniach 4 i 5 listopada 2023 r odbył się 34. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego oraz 32. Posiady Gawędziarskie. W Milówce wystąpiła bardzo liczna grupa gawędziarzy, instrumentalistów i kapel naszych „Grojcowian”. Gratulujemy wszystkim artystom wspaniałych prezentacji. A oto osiągnięte wyniki: 34. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego - w poszczególnych kategoriach nagrody otrzymali: w kategorii dzieciej: II miejsce i nagroda pieniężna Kapela „Mali Grojcowianie II” (Jakub Rus, Michał Pawlus, Maiej Pawlus, Michał Skrzyp) z Wieprza III miejsce i nagroda pieniężna Kapela „Mali Grojcowianie I” (Karolina Hernas, Maja Dyczek, Hubert Dybał, Tomasz Worek) z Wieprza oraz Kapela „Mali Grojcowianie III” (Weronika Zawiła, Patrycja Raczek, Karolina Janik, Julia Dyczek, Paweł Janik) z Wieprza III miejsce i nagroda pieniężna - Grupa śpiewacza „Małe Grojcowianki” z Wieprza w kategorii młodzieżowej: II miejsce i nagroda pieniężna - multiinstrumentalista Jan Worek z Twardorzeczki I miejsce i nagroda pieniężna - Żeńska kapela „Grojcowianie” z Wieprza (dudy Julia Sołtysek – skrzypce Magdalena Rodak) III miejsce i nagroda pieniężna - Męska kapela „Grojcowianie” z Wieprza (dudy Mikołaj Dybał – skrzypce Jan Worek) III miejsce i nagroda pieniężna – instrumentalistka Zofia Piętka z Węgierskiej Górki   32. Posiady Gawędziarskie - w poszczególnych kategoriach nagrody otrzymali: w kategorii dziecięcej: III miejsce i nagroda pieniężna - Matylda Nikiel z Juszczyny oraz Jaśmina Bartkowiak z Juszczyny wyróżnienie i nagroda pieniężna - Maja Dyczek z Wieprza oraz Wiktor Temel z Juszczyny w kategorii młodzieżowej: I miejsce i nagroda pieniężna - Jan Worek z Twardorzeczki III miejsce i nagroda pieniężna - Milena Temel z Juszczyny

Nagrywamy Góralskie Słuchowiska

Nagrywamy Góralskie Słuchowiska

Pracowity weekendu za nami! Nagraliśmy pierwszą część Góralskich Słuchowisk, które realizujemy w ramach zadania "Lekcje Kultury Wołoskiej" Karpackie inicjatywy lokalne. Nagrywamy serię edukacyjnych opowiadań które przybliżą najmłodszym słuchaczom tradycje pasterskie Beskidu Żywieckiego. Bardzo ciekawym elementem jest forma opowieści która łączy z sobą język współczesny z tradycyjną gwarą góralską. Na razie nie zdradzimy więcej szczegółów. W nagraniach wzięli udział: Hubert Dybał, Grzegorz Brodka, Dawid Stasica, Anna Tomiak, Maja Dyczek, Robert Maciejowski, Michał Skrzyp, Jan Worek, Milena Temel, Wiktor Temel, Jaśmina Bartkowiak, Wiktoria Howaniec, Julia Dyczek, Julia Sołtysek, Mikołaj Dybał, Marek Jurasz , Jadwiga Jurasz , Sabina Jurasz Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w nagrania - aktorom oraz rodzicom Słuchowiska realizuje dla nas Jachym Cinematic Studio

I Święto Kapusty w Wieprzu

I Święto Kapusty w Wieprzu

Dawniej takie spotkania odbywały się w każdym gospodarstwie domowym, trzeba było zadbać o wyżywienie dla swoich rodzin na zimę. Gospodynie z KGW Wieprz, Stowarzyszenia KGW "Wieprzanki" oraz Stowarzyszenia SK "Grojcowianie", przypomniały jak to dawniej bywało i ile radości może dać wszystkim spotkanie przy "krązaniu" i "deptaniu" kapusty, a potem wspólnym biesiadowaniu. Na stołach królowały dania z kapusty! Serdecznie zachęcamy do poznania walorów smakowych, a szczególnie zdrowotnych jakie posiada KAPUSTA! W Domu Ludowym w Wieprzu spotkały współpracujące ze sobą miejscowe organizacje społeczne oraz reprezentacje wszystkich KGW z terenu Gminy Radziechowy Wieprz. Podobne spotkania odbywają się również w innych sołectwach. We wspólnym spotkaniu jak i pomocy przy "krązaniu kapusty" wzięli udział zaproszeni goście Wójt Gminy Maciej Mika, Radny Powiatowy Jacek Jarco, Radna Małgorzata Matlak . O oprawę muzyczną do śpiewów i tańca zadbała kapela "Grojcowianie" oraz kapela "Baraby". Kapusta się kisi i z pewnością spotkamy się przy wspólnym stole aby sprawdzić efekt wieczornej roboty! Ej zima jus się zblizo, baby się frasujo ej kapuste zbiyrajom becki jus ryktujom Na urodzaj w łostatki, piyknie tajcowały Na kwacki i kapuste nogami tupały Coby sie nom zapasy dobrze ukisiły Nogi trzeja wymocyj zeby cyste były Wieprzanki sie ryktujom, kapuste pokroły A chłopy wyciongajom kamiynie ze Soły Z Sołtysowego pola, zbiyrki jus zwiyzione czosnek, koper, buroki, becki wyparzone A teros jus kapuste sypiymy do becki Uwazojcie babulki nie zbabrojcie kiecki Nie zabocie ta soli liścia bobkowego Dokładojcies tes kopru, ziylo angielskigo Becka jes jus pełniućko, deptojciez chłopecki A muzycka wom zagro wartko łobyrtecki Jak deptani skojcycie becki wykulomy A wsytkik co sie ześli do tojca pytomy!

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny "Ilustracja Góralskiego Słuchowiska"

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Ilustracja Góralskiego Słuchowiska"! Aktualnie realizujemy projekt edukacyjny "Lekcje Kultury Wołoskiej" dofinansowany w ramach Karpackich Inicjatyw Lokalnych. W ramach projektu powstanie seria "Góralskich Słuchowisk", które będą miały na celu przybliżyć tradycje związane z pasterstwem wołoskim oraz elementy gwary Górali Żywieckich najmłodszemu pokoleniu. Od kilku lat naszej działalności obserwujemy postępujący zanik gwary góralskiej występującej w formie mowy codziennej. Niestety aktualnie - najmłodsi lepiej rozumieją język angielski, niż gwarę swoich przodków. Nasze słuchowiska, zostaną stworzone w taki sposób by odbiorca zrozumiał treść opowiadania, mając możliwość przy okazji wsłuchania się w tradycyjną gwarę w formie dialogów miedzy postaciami.  Udostępniamy regulamin konkursu wraz z tekstami wybranych słuchowisk - do których należy wykonać ilustracje! Do udziału zapraszamy uczniów przedszkoli, szkół podstawowych oraz specjalnych placówek szkolno - wychowawczych. Szczegóły znajdziecie w regulaminie konkursu!

Warsztaty dla instruktorów

Warsztaty dla instruktorów

Wychodząc na przeciw potrzebom rozwijania, doskonalenia i pomnażania praktycznych kompetencji oraz wymiany doświadczeń instruktorów tańca i muzyki, serdecznie zapraszamy do udziału w WARSZTATACH DLA INSTRUKTORÓW DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH z terenu Powiatu Żywieckiego. Cykl spotkań kierujemy do instruktorów tańca, muzyki oraz doświadczonych animatorów kultury posiadających podstawowe i praktyczne umiejętności taneczne i muzyczne. Jest to oferta edukacyjna ukierunkowana na zdobywanie, doskonalenie i pomnażanie praktycznych kompetencji niezbędnych do pracy instruktora w dziecięcych zespołach folklorystycznych. Program oferuje praktyczne warsztaty tańca, ćwiczenia z zakresu śpiewu ludowego, nabycie praktycznych wiadomości z zakresu tematu i reżyserii widowisk na scenie, a także zakłada panel dyskusyjny poruszający kwestie dotyczące pracy z zespołami dziecięcymi. W programie znajdą się następujące zagadnienia: Zarys etnograficzny regionu, miejsce dziecka w życiu społecznym. Technika taneczna, ćwiczenia utaneczniające z metodyką nauczania dzieci. Muzyka Beskidu Żywieckiego, śpiew ludowy z elementami emisji głosu. Taniec regionalny Górali Żywieckich, gry i zabawy z metodyką nauczania Reżyseria widowisk folklorystycznych – konstruowanie dziecięcych programów scenicznych. Panel dyskusyjny poruszający kwestie dotyczące pracy w zespołach dziecięcych.