Grojcowianie

Dzieci i dorośli z naszych Zespołów dla TVP

Dzieci i dorośli z naszych Zespołów dla TVP

Takie spotkania pokoleniowe chcielibyśmy mieć na co dzień. Dowiadywać się od swoich rodziców i dziadków jak wyglądały dawne tradycyjne Godnie Święta w naszych domach. Co przygotowujemy na „połaźnicke”? co na stół wigilijny? co pod stół? jak „kolyndujemy”? jak „winszyjymy”? Tego dowiemy się tylko „łod babki i dziadka”! Dzisiejszy dzień dwa pokolenia „Grojcowian” spędziły na nagraniach dla TVP w Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu wprowadzając nas w klimat i magię kończącego się roku.

Udział

Udział "Grojcowian" w Festiwalu "BABI LETO" w Valašskie Mežiriči

Po raz kolejny braliśmy udział w Festiwalu "BABI LETO" w Valašskie Mežiriči (Wałaskim Międzyrzeczu ) w Czechach. Chociaż tym razem tylko jeden dzień i pogoda już jesienna to zabawa i atmosfera była doskonała! W uszach brzmią dalej nam radosne czeskie poleczki! Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość zaprezentowania polskiego folkloru wśród zaproszonych Zespołów. Razem z nami wystąpiły: Bača, Košar, Ovečki z Czech VS Trojak z Czech FS Svétlovanek z Czech Valašsky Krùžek Rusava z Czech FS Kusučan że Słowacji

"Grojcowianie" na estradach TKB

Niecodzienne wydarzenie ! Na estradzie TKB w Szczyrku połączone siły dwóch Zespołów Regionalnych „ROMANKA” z Sopotni Małej i „GROJCOWIANIE” z Wieprza razem 60 osób!!! Po sąsiedzku Gmina Jeleśnia i Radziechowy-Wieprz! Od zawsze wiadomo, że taniec , muzyka i śpiew łączy, bawi i łagodzi obyczaje! Dziękujemy za wspólne działanie i wspaniały występ podczas tego radosnego święta Folkloru w Beskidach!!! Na estradzie i za kulisami… Kolejna kartka z kalendarza Tygodnia Kultury Beskidzkiej ZR „Grojcowianie” z Wieprza tym razem na gościnnej estradzie w Wiśle! W tym pięknym Amfiteatrze i z tak wspaniałą publicznością bycie na scenie to sama radość! Nasi tancerze spisali się znakomicie, widać było niesamowitą werwę i żywiołowość przekazaną w tańcu! Ten czas pokazuje jak bardzo ważne jest dla wszystkich uczestników bycie razem. Wielki szacunek dla wszystkich Zespołów, że potrafią tak zmobilizować się do działania. Cóż warte byłoby organizowanie takich wydarzeń gdyby nie ludzie biorący w nim udział i przekazujący swoją dobrą energię poprzez taniec, śpiew, muzykę. Maków Podhalański. Jaka szkoda, że to już ostatni koncert ZR „Grojcowianie” podczas tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Niesamowite wrażenia, wspaniali, gościnni I serdeczni Gospodarze, cudowna publiczność!!! Przy takim odbiorze na scenie trwała świetna zabawa !!! Ten Tydzień ma niesamowitą moc, jest jedyny i niepowtarzalny i od strony zespołów, organizatorów i publiczności. Wciąga i uzależnia... A tak nasz występ w Makowie Podhalańskim skomentował nasz przyjaciel Andrzej Dobromirecki: 5 sierpnia 2022 Maków Podhalański, w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej - występ zespołu Grojcowianie. Ogromna dynamika i wspaniały występ. Grupa w zróżnicowanym wieku i różnym doświadczeniu scenicznym - poprowadzona doskonale, jako zespół o dużym zgraniu i temperamencie. Piękne odzienia regionalne z zachowaniem tradycyjnych krojów i wzornictwa z ziemi żywieckiej. Obserwując „Grojcowian” , widzę ciężką pracę przetworzoną w doskonały spektakl tańca i muzyki. Tutaj widać przekazywanie pokoleniowego doświadczenia. Dziękujemy !!!

"GROJCOWIANIE" na XXX Orawskim Lecie

Piękny dzień spędzony u naszych sąsiadów na Orawie. Serdeczniecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie: Wójtowi Gminy Jabłonka Panu Antoniemu Karlakowi, Orawskiemu Centrum Kultury i Ani Olesińkiej za pamięć o nas. Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować folklor Górali Żywieckich podczas V Miedzynarodowego Festiwalu na Pograniczu Kultur w Jabłonce na Orawie. Występ ten dał nam ogromną radość, dużo pozytywnej energii i chęci do dalszej pracy...W odmłodzonym składzie zasilanom przez młodszych tancerzy , brawo dla naszych debiutantów! Przed nami kolejne koncerty podczas 59 Tygodnia Kultury Beskidzkiej!!!

Zielone Świątki na Bacówce w Przybędzy

Zielone Świątki na Bacówce w Przybędzy

Zielone Święta, czyli Zesłanie Ducha Świętego połączone zostały z dawnym świętowaniem rolników i pasterzy gromadzących się wokół ognisk palonych poza wsią oraz opalaniem zbóż . Obieganie pól przez dorosłych mężczyzn i kawalerów z płonącymi pochodniami ( faklami, kadłubkami, kozubkami) wiąże się z oczyszczającymi właściwościami ognia. Biegnąc wołali głośno: "Łopol Boze moje zboze!" "Łopol Boze moje zboze! Somsiadowe jako mozes...!" "Źrej zytko, źrej!" "Źrej zytko na nowe latko, źrej! A łowiesek dlo konicka! Źrej!" Jest to po dzisiejszy dzień czas wspólnego, radosnego świętowania okolicznych gospodarzy przy muzyce i śpiewie co widać i słychać po dziedzinach w Beskidzie Żywieckim Tym razem całkiem prywatnie „Grojcowianie” spędzili Zielone Świątki na Bacówce w Przybędzy. Wraz z mieszkańcami próbowaliśmy tradycyjnej jajecznicy na pokrzywach, pysznych kiełbasek i kaszanki. Było tradycyjne ognisko i opalanie pól. Nie zabrakło śpiewów, muzyki i wspólnej dobrej zabawy.