Grojcowianie

"Wigilia w tradycji naszych przodków"

"Wigilia w tradycji naszych przodków" pod takim tytułem 28 grudnia 2023 r w Brzuśniku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Żywcu. Od ponad 20-stu lat wydarzenie to gromadzi Działaczy Kultury, Radnych, Wójtów, pracowników Starostwa Powiatowego oraz zaproszonych gości na wspólnej kolacji i kolędowaniu. Życzenia Świąteczne złożyli Adrian Midor - Starosta Żywiecki , Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Maciej Mika oraz Senator Andrzej Kalata . Na zakończenie wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd i pastorałek z ZR "Grojcowianie" z Wieprza wraz z kierownikami Zespołów Regionalnych z całego naszego Powiatu.

"Grojcowianie" pod Magurą w Juszczynie

Tradycyjnie od pokoleń zawsze w pierwszą niedzielę września odbywa się msza św. pod Magurą w Juszczynie. Organizatorami są rodziny z placów Polaki Zagroda, Polaki za wody i Chowańcy. Msze św. sprawował ks. Proboszcz Andrzej Ciesielski. Historia powstania tej kapliczki jest bardzo ciekawa, a jej opis można przeczytać na tablicy umieszczonej obok kapliczki. Chociaż aura straszyła deszczem to w żaden sposób nie przeszkodziło nam to aby zgromadzić się tam razem z liczną grupą mieszkańców Juszczyny. W tym miejscu wszystko ma inny wymiar, bardzo ciekawe jest to, że pod kapliczką jest źródełko z którego można napić się wody, z pewnością mającej swoją moc. Organizatorzy przygotowali również znakomite bukty drożdżowe! Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i wspólne spotkanie! Do zobaczenia za rok!

Gminne Dożynki 2023 w Otmuchowie z

Gminne Dożynki 2023 w Otmuchowie z "Grojcowianami"

26 sierpnia w Otmuchowie odbyły się Gminne Dożynki 2023. Wydarzenie jest symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Ulicami miasta przeszedł barwny korowód z koronami żniwnymi, wykonanymi przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Były też występy artystyczne. Na zaproszenie organizatorów pojawili się tu trównież „Grojcowianie” uświetniając tą uroczystość swoim śpiewem i tańcem.

Na YouTube -

Na YouTube - "Z koniem po Niysopuście"

Dla przypomnienia i analizy na naszym profilu YouTube - "Z koniem po Niysopuście" - ZR „GROJCOWIANIE” z Wieprza wraz z ZR „ROMANKA” z Sopotni Małej

Nagrody i wyróżnienia na FFGP

Nagrody i wyróżnienia na FFGP

Podczas tegorocznego Festiwalu Folkloru Górali Polskich zdobyliśmy: - WYRÓŻNIENIE REGULAMINOWE w kwocie 2.700,- zł - ZESPÓŁ REGIONALNY ROMANKA z Sopotni Małej oraz ZESPÓŁ REGIONALNY GROJCOWIANIE z Wieprza za prezentację obyczajowości ostatkowej Górali Żywieckich - równorzędne II miejsce oraz nagrodę pieniężne w kwocie 600 zł otrzymała: żeńska grupa śpiewacza „GAŹDZINY SPOD GROJCA” z Wieprza

"Z koniem po Niysopuście"

1 sierpnia – wtorek - w ramach prezentacji scenicznych prestiżowego konkursu 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich wystąpił z programem "Z koniem po Niysopuście" Zespół Regionalny „GROJCOWIANIE” z Wieprza wraz z Zespołem Regionalnym „ROMANKA” z Sopotni Małej. Dziękujemy za to wspólne przedsięwzięcie.