Grojcowianie

40 lecie ZTB KOLO w Bielsku-Białej

40 lecie ZTB KOLO w Bielsku-Białej

21.09.2024 r - Na zakończenie dnia nasza wspaniała młodzież zaprezentowała się w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej podczas koncertu z okazji Jubileuszu 40 lecia działalności Zespołu Tańców Bałkańskańskich KOLO. W koncercie mogliśmy podziwiać również ZPiT Beskid z B.B. oraz gości z Serbii. To był piękny i pracowity dzień ze wspaniałymi ludźmi. Dziękujemy serdecznie naszemu zespołowi i wspaniałej kapeli!!! Dziękujemy za zaproszenie!

Na ślubie u KAMLA

Na ślubie u KAMLA

Piękny dzień! 21.09.2024 r nasz utalentowany i wieloletni tancerz Kamil poślubił piekną Karolinę. Ślub odbył się w cudownym miejscu, Sanktuarium Narodzenia NMP na Jasnej Górce w Ślemieniu. Cieszymy się, że mogliśmy być z Wami i Waszymi najbliższymi w tak wyjatkowej chwili. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia od całego Zespołu „Grojcowianie”!!!

Pracujemy z TV Katowice

Pracujemy z TV Katowice

Dzisiaj krótkie spotkanie z ekipą TV Katowice, a bohaterami są nasi wszechstronnie utalentowani i aktywni seniorzy z ZR „Grojcowianie” oraz kierownik Zespołu. Już początkiem września 2024 r nowy program w TV Regionalnej w którym bierzemy udział. Ma charakter konkursowy, więc trzymamy kciuki.

"GROJCOWIANIE" - TKB 2024 - Maków Podhalański

Podczas koncertów tegorocznego TKB Zespół przedstawia program pt. "Za stodołą u stryka". Na scenie zaprezentują się dorośli, młodzież i dzieci, będzie to połączenie pokoleń naszej grupy. W niedzielne popołudnie u stryka spotyka się rodzina i sąsiedzi ze swoimi dziećmi na wspólnych rozmowach i śpiewaniu. Młodsi przysłuchują się spotkaniu i z ciekawością dołączają się ze swoimi zabawami. Dorośli zaprezentowali tańce i pieśni dostosowane do starszyzny, zaś młodsi popisują się sprawnością, a dzieci bawią się i pokazują swoje taneczne zabawy. Zobaczyliśmy takie tańce jak Koło, Krzyżok, Obyrtka, Siustany czy popisowe elementy Hajduka. W czasie programu zaprezentowano również tradycyjne instrumenty takie jak dudy żywieckie, piszczałki. Zespół prezentował również bogactwo ubioru górali żywieckich w zależności od wieku i statusu społecznego. Zespół od samego początku prezentuje tylko folklor górali żywieckich w tańcu, śpiewie, muzyce, instrumentarium czy stroju. Najważniejsze dla nas jest aby swoje tradycje przede wszystkim wskrzeszać u siebie w naszych miejscowościach przez co aktywizujemy i zachęcamy mieszkańców do kultywowania zapomnianych zwyczajów i do noszenia strojów regionalnych.

Nasi z NAGRODAMI w FFGP 2024

Nasi z NAGRODAMI w FFGP 2024

Nasze "Gaździny spod Grojca" wystartowały w prezentacji konkursowej podczas 55 Festiwalu Folkloru Górali Polskich na Żywieckim Rynku Dudziarze z naszego Zespołu - Julia Sołtysek i Mikołaj Dybał, wystąpili na Żywieckim Rynku w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich pod okiem swojego nauczyciela Jakuba Lacha w kategorii Mistrz i Uczeń. Gratulujemy udanej prezentacji! Czekamy na wyniki. I oto są: I miejsce oraz nagroda pieniężna - JAKUB LACH z Koszarawy – dudy żywieckie (uczniowie – Mikołaj Dybał, Julia Sołtysek) III miejsce oraz nagroda pieniężna - żeńska grupa śpiewacza GAŹDZINY SPOD GROJCA z Wieprza