Mali Grojcowianie

I NAGRODA dla

I NAGRODA dla "Małych Grojcowian"

Miło nam donieść że podczas 34. Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle 28–29 maja 2022 r. Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” z Wieprza otrzymał I NAGRODĘ wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2000 zł (dwa tysiące zł) Jest to nagroda równorzędna. Taką samą otrzymał Zespół Regionalny „Mała Istebna” z Istebnej. Wielkie GRATULACJE dla dzieci z ZESPOŁU i ich opiekunów czyli INSTRUKTORÓW. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1049932685612238&id=158581601414022

"Mali Grojcowianie" – "Garniec" i I miejsce w Łańcucie

  Udając się do Łańcuta aby zaprezentować nasz region podczas konkursu nie można było nie skorzystać z tej okazji aby zwiedzić to piękne miasto. Największą atrakcją jest oczywiście Zamek jego park piękna Stoczykarina, ale to nie wszystko. Miasto szczyci się również piękną architekturą skrywająca wiele ciekawych historii. Zwiedzanie było dla nas niezwykłą frajdą dzięki przewodnikowi i jego elektrycznym pojazdom. P. Ryszarda Kuchtę polecamy. Skorzystaliśmy również z bliskości uroczej miejscowości Markowa gdzie znajduje się Skansen, w którym zgromadzono całe bogactwo dawnych domostw, sprzętów wyposażenia domowego i gospodarczego. Ten temat jest nam bliski więc słuchaliśmy z zainteresowaniem opowieści Basi Lew z Zespołu "Markowianie". Basiu serdecznie dziękujemy! Dziękujemy również gospodarzom Skansenu za gościnność. Najwięcej radości sprawił nam konkursowy koncert podczas którego jury pod kierunkiem Pana Romualda Kalinowskiego przyznało naszemu Zespołowi I miejsce w kategorii II (dzieci w wieku od 7 do 13 lat). Gratulujemy wszystkim laureatom i wyróżnionym Serdecznie dziękujemy organizatorom XI Międzywojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego "Garniec", Państwu Adamowi i Urszuli Opałka z MCK Łańcut za cudowna atmosferę . Dziękujemy wszystkim którzy tak serdecznie cieszą się z naszego sukcesu. Wasze słowa dodają nam skrzydeł. A my jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia, jak również bardziej zintegrowani poprzez wspólne podróże i działania!!! Oby więcej takich wydarzeń!!!

"Źródełko" w Dobrodzieniu

W ramach projektu Dom Kultury + o nazwie "Źródełko" Dziecięcy Zespół Regionalny "Mali Grojcowianie" z Wieprza wystąpił 25 września 2021 r w DK w Dobrodzieniu. Organizatorzy chcieli zadać tym samym pytanie czy dzieci z naszej Gminy chciałyby występować w podobnym zespole regionalnym? Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2021". Dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

Kolejny rozpoczęty sezon

Kolejny rozpoczęty sezon

Witamy serdecznie! Chociaż czas, w którym obecnie żyjemy nie daje nam możliwości realizacji swoich wcześniejszych planów to staramy się nie zrywać kontaktów, nie zaniedbywać naszych pasji, wręcz robimy ile możemy aby pielęgnować tradycję, a co najważniejsze to żyć w radości i wspólnocie. Jak zawsze systematycznie odbywają się zajęcia wszystkich grup naszego Zespołu od 7 do 70 lat. Dzięki temu bierzemy udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych, które pozwalają nam się realizować. W dniu 13 czerwca br. na zaproszenie Centrum Kultury Pogórza w Krakowie młodzież i dorośli członkowie ZR „Grojcowianie” mieli przyjemność zatańczyć i zaśpiewać podczas imprezy plenerowej „Noc Tańca” na Rynku Podgórskim w Krakowie. Grupa ta jak co roku przygotowuje się również do wzięcia udziału w Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Bierzemy również czynny udział w ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski „Roku Górali w Województwie Śląskim” realizując wraz z Zespołem „Koniaków” wspólny projekt jakim jest nagranie widowiska „Wesele górali Śląskich i Żywieckich”. Dzieci z kolei początkiem czerwca brały udział 44 Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w formie on line. Do konkursu przygotowaliśmy program p.t. „Na pasionku” prezentujący zabawy, tańce i śpiewy najmłodszego góralskiego pokolenia. Konkursowe jury nagrodziło nas za „ swobodę wykonawczą dzieci w programie, bardzo dobre stroje oraz tańce” otrzymaliśmy również nagrodę finansową co oczywiście również nas ucieszyło! W dniach 18 do 21 czerwca „Mali Grojcowianie” br. wyruszyli do Poznania na zaproszenie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia „Otwórz się na Folklor”, które jest organizatorem Międzynarodowego XI Festiwalu „Kids Fun Folk” - Poznań 2021. Dzięki temu spragnieni występów artystycznych oraz wspólnych wypraw młodzi tancerze mogli przeżyć wspaniałą pełną atrakcji turystycznych, artystycznych, a także relaksu i wspólnych zabaw krótką podróż do pięknego Poznania. Rozpoczęty sezon artystyczny już uważamy za udany, a to dopiero początek!  

I nagroda dla kolędników „Małych Grojcowian” z szopką na  PASTUSZKOWYM KOLĘDOWANIU w Podegrodziu

I nagroda dla kolędników „Małych Grojcowian” z szopką na PASTUSZKOWYM KOLĘDOWANIU w Podegrodziu

W dniach 26 listopada - 27 stycznia zostały przeprowadzone w formule online 24.Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE. Jury w składzie: Maria Danuta Cetera – etnograf i przewodnicząca komisji, dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, Benedykt Kafel – etnograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk / MCK SOKOŁ oraz Marta Smólczyńska – etnolog / MCK SOKÓŁ, wyłoniło zwycięzców spośród nadesłanych 32 konkursowych wystąpień. Po I nagrodzie dla kolędników „Małych Grojcowian” z szopką na „Żywieckich Godach 2021” grupa została wytypowana na przegląd w Podegrodziu gdzie jak miło nam donieść również zdobyła I MIEJSCE wraz z nagrodą finansową. Gratulujemy !!!  

W Cieszynie na Hospicjum

W Cieszynie na Hospicjum

Koncerty charytatywne, po których zbierane są datki na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie, Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej organizuje już od 15 lat. Ze świątecznym repertuarem kolęd, pastorałek i regionalnych pieśni bożonarodzeniowych w niedzielne popołudnie w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie oprócz zaolziańskiego Chóru Męskiego „Gorol” wystąpiły dzieci z Zespołu Regionalnego „Mała Jetelinka” z Jaworzynki oraz wielopokoleniowy Zespół Regionalny „Grojcowanie” z Żywca. Dzięki tej różnorodności regionów, z których przyjechali wykonawcy, koncert był prawdziwą atrakcją muzyczno-folklorystyczno-duchową dla publiczności. A duchową podwójnie, bo nie tylko wspólnie z wykonawcami mogli pieśnią sławić Pana, ale też wspomóc szczytny cel, wrzucając po koncercie datki do puszki. Jak podkreślała prezes hospicjum Dorota Kania, koncert kolęd to duże wsparcie dla działającej na zasadach non-profit organizacji niosącej wsparcie chorym i ich rodzinom w tej niesamowicie trudnej sytuacji. Zebrane datki przeznaczone będą na zakup m.in. sprzętu i środków medycznych. Foto i tekst: ZWROT - Miesięcznik Polskiego ZwiązkuKulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej