Zwyczaje i obrzędy

"Żywieckie Gody 2012" - Dziady i Jukace w Milówce

  W sobotę 14 stycznia 2012 r rozpoczął się 43. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody 2012” . W Milówce na Rynku a później obok Starej Chałpy zaprezentowały się grupy obrzędowe DZIADÓW i JUKACY. Grnad Prix „Złote Konie” otrzymał w tym roku zespół Kamieńcoki z Milówki. Gratulujemy !!!. Poniżej pełny protokół jury z tegorocznego przeglądu.      Fotogaleria z dnia plenerowego – Żywieckie Gody 2012 Milówka: https://picasaweb.google.com/106584983786985155827/ZywieckieGodyMilowka2012R  

Tradycyjna góralska

Tradycyjna góralska "śloga"

  Dziś prezentujemy tradycyjną „Ślogę” weselną wykonaną przez grupę pod zbójnickim przywództwem PIOTRA i JAROSŁAWA Motyków z Ciśca ( kom. 791 227 283). „Ślogę” wykonano 14.08.2010 r w Węgierskiej Górce (Zielona Górna) na drodze ślubnej Magdaleny Skrzyp i Rafała Knapka.

Noworoczne budzenie życia

Noworoczne budzenie życia

  Noc sylwestrowa; kończy się rok 2009, zaczyna 2010. O północy w kieliszkach musuje szampan, w niebo strzelają sztuczne ognie. Z telefonów komórkowych płyną tysiące sms-ów z życzeniami do przyjaciół i krewnych, którzy tej nocy są dalej niż poza zasięgiem rąk gotowych do uścisków. Internet pełen jest krążących drogą elektroniczną kolorowych okolicznościowych kartek. Nowe wypiera stare – to powiedzenie nabiera podwójnego znaczenia i aktualności, gdy przyglądamy się zmianie obyczajów związanych z pojawieniem się nowej daty w kalendarzu w miejsce starego roku.A przecież dopiero od niedawna wysyłamy życzenia noworoczne w eter sms-ami. Większość z nas pamięta, że niedawno składało się je zupełnie inaczej. To „inaczej” najpełniej dotyczy tradycji ludowej, gdzieniegdzie jeszcze żywej, mimo internetu i procesów globalizacji. W kulturze ludowej rozpoczęcie Nowego Roku to moment przełomu, graniczny dla dwóch czasów. Taki szczególny moment wymagał obrzędowej obudowy.    

Łosod na Ochodzitej

Łosod na Ochodzitej

  3 października 2009 r na sałaszu Ochodzita zebrali się gazdowie, aby rozliczyć się z bacą, który sprowadził owce na zw. “Łosod”. Była to okazja do podsumowania roku na hali i tzw. Rachunku, ale i okazja do wspólnej zabawy i poczęstunku. Była muzyka i tańce Zespołu “Koniaków”, sery i pyszny gulasz dla wszystkich gości. Tradycyjny “Łosod” jest częścią realizowanego programu współpracy transgranicznej: Blizej tradycji, bliżej siebie - Blíže tradic, blíže sebe.      

Z "KONIEM" PO MIĘSOPUŚCIE

  (Przyczynki do opisu zwyczajów zapustnych Górali Żywieckich) Na terenie wsi żywieckiej przetrwało do naszych czasów wiele reliktów dawnych obrzędów dorocznych, wśród których na pierwszy plan wysuwają się wcale żywotne jeszcze zwyczaje zimowe, a szczególnie korowody przebierańców noworocznych, zwanych "dziadami", "jukacami" i "ślakcicami". Zwyczaje te znalazły wnikliwe opracowanie w artykule Barbary Bazielich i Stefana Deptuszewskiego p.t. "Slakcice i dziady - widowiska zwyczajowe" (Polska Sztuka Ludowa r. 1959 nr 1-2). Obszerny opis roku obrzędowego Żywiecczyzny odnaleźć można w materiałach zebranych przez "Koło Krajoznawcze" uczniów Gimnazjum w Żywcu, pod kierunkiem profesor Jadwigi Bartoszewicz. Zbiór materiałów zatytułowany "Boży Rok" został wydany drukiem, jako dodatek do czasopisma "Orli Lot" (r. 1934). Do powyższych opracowań, a także innych przyczynków dotyczących kultury ludowej Żywiecczyzny, rozproszonych w różnych czasopismach etnograficznych, społeczno-kulturalnych i krajoznawczych warto dorzucić opis ciekawego zwyczaju zwanego "Mięsopustem" lub "Mięsopuśnikami", jaki jeszcze zachował się reliktowo na terenie powiatu żywieckiego we wsiach Sopotnia Wielka i Sopotnia Mała.