Oddział Górali Żywieckich ZP

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

  Informuje się wszystkich członków zarządu, sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej, że w dniu 11 maja 2016 r. o godz. 18 00 w Sali Biołej Izby w Rajczy Dolnej – ( środa ) odbędzie się posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan.

JUBILEUSZOWE ŚWIĘCONE OGŻ ZP W RAJCZY pod honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Dnia 1 maja 2016 roku odbyło się Święcone Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich, które było obchodzone w czasie Jubileuszu 90 – lecia powstania Związku Podhalan na Żywiecczyźnie! Przed Mszą Święta zaproszeni goście i poczty sztandarowe zebrały się przed Urzędem Gminy w Rajczy, by następnie przemaszerować do Kościoła pw. Matki Boskiej Kazimierzowskiej i św. Wawrzyńca, gdzie w tym roku obchodzony jest również Jubileusz 360 – lecia ślubów lwowskich Króla Jana Kazimierza. Mszę Świętą celebrował Ksiądz Biskup Senior Tadeusz Rakoczy, w asyście Kapłanów Dekanatu Milowskiego, w tym Dziekana i Proboszcza Parafii w Rajczy, księdza Franciszka Warzechy oraz Kapelanów Związku Podhalan. Ksiądz Biskup wygłosił również Homilię, w której podkreślił to wszystko, co ma znaczenie w życiu górala. Po Mszy Świętej złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Honorowego Członka Związku, a teraz Patrona Związku, Świętego Jana Pawła II. Następnie odbył się uroczysty przemarsz w korowodzie do Hali Sportowej w Rajczy, gdzie wszystko było przygotowane na medal dla ponad sześciuset gości. Podczas Święconego odbyła się uroczystość odznaczenia zasłużonych działaczy Związku Podhalan: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Władysław Motyka, Złotym Krzyżem Zasługi Adam Banaś i Maciej Motor – Grelok, Brązowym Krzyżem Zasługi Stanisław Lizak. Odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Spotkanie prowadziła Jadwiga Jurasz, kierownik zespołu "Grojcowianie", a oprócz Grojcowian wystąpiły także inne góralskie zespoły: Ziemia Rajczańska, Rajcusie oraz Spod Rachowca. Fotogaleria: https://picasaweb.google.com/117579575612253049755/6280104331717715713        

GÓRALSKA WATRA ZAPŁONĘŁA W 1050-LECIE CHRZTU ŚWIĘTEGO POLSKI!

GÓRALSKA WATRA ZAPŁONĘŁA W 1050-LECIE CHRZTU ŚWIĘTEGO POLSKI!

14 kwietnia 2016 roku, o godzinie 20.05 na Matysce w Radziechowach zapłonęła góralska watra w dzień Jubileuszu 1050 lat Chrztu Świętego Polski! Uroczystości zgromadziły największych śmiałków, kilkadziesiąt osób, górali ze Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich, z Prezesem Stanisławem Lizakiem na czele oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Radziechów. Był z nami także Ksiądz Kapelan Oddziału Adam Ciapka. Był to prawdziwy chrzest wodą, która lała się z nieba, choć jednocześnie udało się rozpalić ogień na ziemi! Mgła zdawała się symbolizować mroki pogaństwa, z których wychodziliśmy do chrześcijaństwa. Uroczystości trwały około godziny, na początek nie obyło się bez salwy armatniej odpalonej przez Piotra Motykę z Ciśca, następnie przemowę wygłosił Władysław Motyka, członek Zarządu Głównego Związku Podhalan. W podzięce za dar Chrztu Świętego Polski, podkreślił, że w tym samym czasie, w ramach akcji organizowanej przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej i Związek Podhalan w Polsce ogniska zapalane są w całej Polsce, od 20.00 w Tatrach, na Giewoncie, po Bałtyk, na Helu, o godz. 20.35.    

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

  Informuje się wszystkich członków zarządu, sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej, że w dniu 07 kwietnia 2016 r. o godz. 18 00 w Sali Biołej Izby w Rajczy Dolnej – ( czwartek ) odbędzie się posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan.

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

Informuje się wszystkich członków zarządu, sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej, że w dniu 03 marca 2016 r. o godz. 18 00 w Sali Biołej Izby w Rajczy Dolnej – ( czwartek ) odbędzie się posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan.