Oddział Górali Żywieckich ZP

Do Warszawy na Dzień Dziękczynienia

Do Warszawy na Dzień Dziękczynienia

Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan udał się w dniu 1 czerwca do Warszawy aby tutaj w dniu następnym tj. 2 czerwca br. uczestniczyć w Święcie Dziękczynienia. Najpierw wczesnym rankiem 1 czerwca 20 grupowa delegacja udaje się do Warszawy. Po dotarciu do hotelu i zakwaterowaniu wszyscy udali się do Centrum Nauki Kopernika aby zwiedzić i poznać największe Centrum Nauki w Polsce i jedno z większych w Europie. Naprawdę warto to zobaczyć a szczególnie warte zobaczenia to przez dzieci i młodzież. Następnie udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki. Tutaj wjechaliśmy na wysokość 114 metrów ( 50 piętro ) na taras widokowy. Przy pięknej słonecznej pogodzie zobaczyliśmy i podziwialiśmy wspaniałe widoki – cała panoramę Warszawy. Będąc obok Pałacu Kultury nie można było ominąć Złotych Tarasów. Miejsce, bardzo modne na dokonywanie zakupów ( znajduje się tutaj około 200 różnych sklepików, 40 restauracji, kilka Multikin itp. ). Szklane dachy to także rozrywka, różne nowinki. Kolejno udaliśmy się na Plac Piłsudskiego i dale przeszliśmy na stare miasto. Na krakowskim przedmieściu przeszliśmy pod Pałac Prezydencki, kościół Św. Anny. Dalej to spacer pod Pałac Królewski, Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta, Pomnik Syrenki. Chodząc tutaj to odpoczynek a nastrojowe zaułki, skwery, uliczki, kawiarnie, tworzą niepowtarzalną atmosferę. Tutaj rozdzieliliśmy się, jedni wyczerpani całodzienną wędrówką udali się do hotelu na spoczynek, inni spotkali się z rodziną a jeszcze inni udali się do parku fontan aby zobaczyć laserowo – wodne widowisko. Po pełen wrażeń dniu późnym wieczorem wszyscy udali się na zasłużony spoczynek. Chciałem serdecznie podziękować rodzinie Grzegorza Bieguna a szczególnie kuzynowi który w Warszawie zorganizował nam zwiedzanie ( zakupił bilety, wejściówki itp.) i za to wszystko możemy to wspólnie wyrazić tylko jednym słowem - Wielkie Bóg Zapłać!     Nasze zdjęcia: https://picasaweb.google.com/115966284411955428821/WarszawaSwietoDziekczynienia1Dzien

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

Informuje się wszystkich zainteresowanych ( członków zarządu, sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej, rady programowej), że w dniu 11 czerwca 2013 r ( wtorek ) o godz. 18 00 w Rajczy Dolnej – Bioło Izba odbędzie się posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan.       Tematem spotkania będą:  

Ojciec Marinko Sakota Proboszcz Medziugorje w Lalikach - 26 maja 2013 r

Ojciec Marinko Sakota Proboszcz Medziugorje w Lalikach - 26 maja 2013 r

Po spotkaniu w Sułkowicach a wcześniej w Słowackiej Żylinie Ojciec Marinko Sako proboszcz z parafii Medziugorje przybył na żywiecczyznę do parafii Zesłania Ducha Świętego w Lalikach k/ Zwardonia. Spotkanie modlitewne miało charakter wieczornego nabożeństwa medziugorskiego tj. Msza Święta z homilią Ojca Marinko, majówka oraz adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała. O godz. 16 00 na ołtarzu polowym w Lalikach w przepięknej scenerii otaczających gór i przy wietrznej ale słonecznej pogodzie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. Ks. Wojciech proboszcz z Lalik przywitał wszystkich zebranych, różne grupy, parafian i jedyny poczet sztandarowy Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan. W trakcie witacki przybył prosto ze spotkania w Sułkowicach Ojcie Marinko Sakota który został powitany rzęsistymi brawami. Do zebranych wygłosił Słowo Boże. Po Eucharystii została odśpiewana Litania Loretańska – ( majówka ) a po niej odbyło się czuwanie modlitewne połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu które poprowadził Ojciec Marinko. Na to spotkanie przybyli pielgrzymi z różnych okolic żywiecczyzny ale także i spoza oraz parafianie z Lalik. W trakcie Mszy Świetej jak i również w trakcie całego nabożeństwa przygrywały kapele i zespoły regionalne w tym wychowankowie fundacji Braci Golec. Nastepnie odbyło się spotkanie przy stole na plebanii. Tutaj na zakończenie Ojcowi Marinko Sakota ks. Wojciech Janke – gospodarz uroczystości wręczył na pamiątkę kapelusz i rzeźbę Chrystusa. Ze strony OGŻ ZP udział wzięli: Adam Banaś, Stanisław Lizak i Piotr Dziedzic ( sztandar) oraz Jadwiga Hutyra, Zofia Bryś, Barbara Musur oraz przybyły również na tą uroczystość Kapelan ZP ks. prałat Władysław Zązel. A.B.     Nasze zdjęcia: https://picasaweb.google.com/115966284411955428821/OjciecMarinkoSakotaWLalikach Inne strony: http://www.krolowa-pokoju.com.pl/index.php?id=599 http://www.krolowa-pokoju.com.pl/index.php?id=598 http://medziugorje.blogspot.com/  

Rajcza Sanktuarium - Prymicje Ks. Macieja Dąbrowskiego

Rajcza Sanktuarium - Prymicje Ks. Macieja Dąbrowskiego

Niezwykła radość ogarnęła Parafię Św. Wawrzyńca DM i Św. Kazimierza Królewicza, Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, Pani Rajczańskiej gdyż w dniu 25 maja 2013 r. ks. biskup Tadeusz Rakoczy wyświęcił nowego kapłana z Rajczy ks. Macieja Dąbrowskiego. Minęło 11 lat jak został wyświęcony ostatni kapłan z Rajczy ks. Sławomir Szczotka. Wielka radość i zadowolenie mieszkańców Rajczy. Najpierw procesyjnie wyruszamy z domu ks. prymicjanta do kościoła. Tutaj na przedzie idzie krzyż, za nim poczty sztandarowe ( myśliwi, szkoła i gimnazjum z Rajczy, górale żywieccy ze ZP), służba liturgiczna, kapela góralska, młodzież oazowa i wieniec który niosły dzieci z Zespołu „Sarna” z Rajczy a w nim ks. Maciej wraz z rodzicami a na końcu wszyscy zebrani. Z muzyką doszliśmy do kościoła i tutaj na stopniach świątyni ks. proboszcz, kustosz Sanktuarium Franciszek powitał nowo wyświęconego kapłana. Było wzruszenie, łzy. Trudno w takich chwilach być opanowanym i utrzymać na wodzy swoje emocje. Wszyscy razem teraz weszli do kościoła. Modlitwa, pokłonienie się przed ołtarzem Pańskim i przed Naszą Panią Kazimierzowską. Przyszedł czas na życzenia. Dzieci, młodzież szkolna, oazowa, ministranci, lektorzy, nauczyciele, przedstawiciele różnych organizacji ( chór parafialny, myśliwi, górale, Oaza rodzin), sołtys, panie z KGW, ks. proboszcz i wielu, wielu innych składali najserdeczniejsze życzenia. Górale też dołączyli się do tych życzeń i w imieniu wspólnoty parafialnej z Rajczy oraz w imieniu górali rajczańskich i górali żywieckich zrzeszonych w Związku Podhalan złożyli życzenia i przekazali ks. prymicjantowi insygnia władzy góralskiej tj. kapelusz i ciupagę aby tej owczarni którą mu powierza Jezus Chrystus przewodził i gazdował. Wręczono mu także kwiaty i stułę góralską która jest symbolem belki Krzyża którą niósł Chrystus, aby był Jego wzorem umiłowania prawdy, dobra i piękna. Po długich życzeniach ks. Maciej udał się przed chrzcielnicę aby tutaj się pokłonić, pomodlić i podziękować za dar chrztu, dar Boga i zaproszenie do życia dziecka Bożego. To wejście człowieka na drogę Pańską wiodącą do Nieba.    

Konferencja – Rumunia – Bukareszt. Rozpoczęcie Redyku Karpackiego Transhumance 2013

Konferencja – Rumunia – Bukareszt. Rozpoczęcie Redyku Karpackiego Transhumance 2013

Na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rumunii w dniu 8 maja wieczorem wyruszyliśmy do Rumunii aby wziąć udział w konferencji w parlamencie rumuńskim oraz uczestniczyć w rozpoczęciu Redyku Karpackiego. Pierwszy dzień po przyjeździe do Rumunii postawiliśmy na zwiedzanie – przejechaliśmy Rumunię wzdłuż Karpat. Rozpoczęliśmy od miasta Cluj Napoca – Kluż Napoca. Kolejne miasta, miejscowości które postanowiliśmy mimo dużych odległości po drodze zwiedzić to: Miercurea Ciuc – miasto w Rumunii nad rzeką Olt. Miasto jest handlowym i kulturowym centrum Szeklerszczyzny – 81% mieszkańców korzysta z języka węgierskiego i nazywa siebie Szeklerami. Nazwa Miercurea, jako wspólne określenie kilku scalonych w jeden organizm miejski wiosek. Następne to Sfântu Gheorge – miasto położone w okręgu Covasna w Rumunii. W średniowieczu na tym terenie znajdował się kościół zakonu rycerzy św. Jerzego, od którego nazwę przejęła założona w pobliżu wioska. Târgu Mureș, to stolica okręgu Marusza. Piękny Braszów – Braşov – to miasto w środkowej Rumunii, w okręgu Braszów (Siedmiogród). Braszów jest ósmym co do wielkości miastem w Rumunii. Z kolei Bukareszt– to stolica i centrum przemysłowo-usługowego w Rumunii. W okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża. W XIX wieku Bukaresztu przynależał do Wołoszczyzny, a później Rumunii, był powodem licznych sporów małego państwa z Imperium osmańskim, Austrią/Austro-Węgrami i Rosją. W 1861 roku, gdy Wołoszczyzna i Mołdawia zostały połączone, powstało Księstwo Rumunii. Bukareszt stał się stolicą nowego państwa. Odwiedziliśmy również Râşnov – miasto w Rumunii, w okręgu Braszów, w Siedmiogrodzie oraz Sighișoarę – miasto w środkowej Rumunii, nad rzeką Wielką Tyrnawą w Siedmiogrodzie, jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Rotbav, leży niedaleko Brașova w Transilvania, România. Tutaj rozpoczął się Redyk Karpacki.