Oddział Górali Żywieckich ZP

Zmarł Ks. Józef Sanak

Zmarł Ks. Józef Sanak

We wtorek, 12 lutego zmarł w Bielsku-Białej w 90 roku życia i 66 roku kapłaństwa ks. prałat Józef Sanak, wielki patriota i człowiek czynu. Był jednym z najbardziej znanych kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej.   Ks. Józef Sanak 

"OPŁATEK" OGŻ ZP w Sanktuarium MB Rychwałdzkiej

Rychwałd - to miejscowość położona 6 km na północny-wschód od Żywca, w dolinie potoku Nawieśnik. Należy do najstarszych osad otaczających w średniowieczu miasto Żywiec. Początki tej miejscowości sięgają przełomu XIII i XIV wieku. Są przypuszczenia, że parafia w Rychwałdzie istniała już w 1335 r., jednakże danehistoryczne mówią o roku 1472 jako dacie jej powstania. Pierwszy kościół, ufundowany przez właściciela Ziemi Żywieckiej, Mikołaja Komorowskiego, był drewniany. Konsekrował go biskup krakowski Erazm Ciołek w 1547 r.  Sanktuarium MB Rychwałdzkiej  Pani Ziemi Żywieckiej 

Opłatek Oddziału ZP w Szczyrku

9 grudnia 2007 r po posiadach góralskich w Szczyrku postanowiono powołać do życia drugi już Oddział Górali Żywieckich – Oddział w Szczyrku. Na taką decyzję miał wpływ liczny udział i wielkie zainteresowanie przybyłych ludzi kultury, samorządowców, muzyków i mieszkańców Szczyrku. Na zebraniu założycielskim Oddziału deklaracje złożyło 49 nowych członków. W tajnym głosowaniu na pierwszego Prezesa Oddziału wybrano Stefana Przybyłę. Powstanie nowego Oddziału w Szczyrku to z pewnością wielka zasługa ks. Proboszcza Andrzeja Loranca i ks. Kapelana ZP Jana Gacka z Parafii p.w. św. Jakuba w Szczyrku. To oni przygotowali grunt i zmobilizowali góralską społeczność Szczyrku. 26 stycznia 2008 r ZP Oddział w Szczyrku oraz Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku zapraszają członków Oddziału oraz zaproszonych gości na pierwszy tradycyjny “Opłatek” do Kościoła św. Piotra i Pawła w Szczyrku i Domu Turysty PTTK. Jest to też okazja do Spotkania Opłatkowego Twórców i Animatorów Kultury. Mszę św. koncelebrowaną uświetniły kolędy śpiewane przez połączone siły Kapel i Zespołów szczyrkowskich i homilia wygłoszona przez Kapelana ZP w Polsce Władysława Zązla z Kamesznicy. Nowo przyjęci członkowie Oddziału złożyli w czasie mszy św. uroczyste ślubowanie na sztandar Zarządu Głównego ZP w Polsce. W uroczystościach w Szczyrku nie mogło zabraknąć V-ce Prezesa Związku Podhalan w Polsce - Władysława Motyki z Milówki oraz delegacji Oddziału Górali Żywieckich ZP z siedzibą w Milówce na czele z Prezesem Adamem Banasiem.   

"Opłatek" ZP w Szczawnicy

Oddział Górali Żywieckich ZP w dniu 20 stycznia 2008 r. wziął udział w “Opłatku” organizowanym przez Górali Pienińskich ZP w Szczawnicy. Po zakończonych uroczystościach Oddział Górali Żywieckich wraz z Oddziałem z Oświęcimia i Oddziałem z Łącka, oraz żoną i córkami zmarłego Tadeusza Zachwieji “Bulisia” udaliśmy się na miejscowy cmentarz złożyć symboliczną wiązankę kwiatów, zapalić znicze, pochylić sztandary i pomodlić się nad grobem przyjaciela, górala, św. pamięci Tadeusza. Nie zabrakło łez, wzruszeń i wspomnień. W ten sposób Oddziały które nie mogły z różnych względów wziąć udziału w pogrzebie, oddały cześć pamięci wielkiego przyjaciela gór i górali.   

Zmarł Przyjaciel naszego Oddziału

(17.01.2008) Tekst z serwiusu www.watra.pl - Henryk Urbanowski, foto: M.Jurasz  13 stycznia po północy zmarł w nowotarskim szpitalu po długiej chorobie w wieku 79 lat Tadeusz Zachwieja-Buliś, gazda na Połoninach w Szczawnicy. Jeszcze pół roku temu z dumą opowiadał, że do doktorów nie chodzi, a w szpitalu był tylko raz. Sypał dowcipami, częstował nalewkami i swymi wspaniałym winkiem z kwiatów lekarskiego mniszka. Dla poprawy zdrowotności.Uroczystości żałobne i pogrzeb ś.p. Tadeusza Zachwiei odbyły się 15 stycznia w Szczawnicy, Mszę świętą w tamtejszym kościele celebrowało czterech księży w tym kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel i ks. prałat Tadeusz Juchas. Mowy nad trumną wygłaszali ks. Władysław, a w imieniu Tischnerowskich mędrali Wojciech Gąsienica-Byrcyn. Okolicznościowy wiersz odczytał szczawnicki poeta Andrzej Dziedzina – Wiwer. W pogrzebie wzięło udział 500 osób z całego Podhala, Spisza i Pienin. Obecny był spokrewniony z rodziną prezes Zarządu Głównego Jan Hamerski i delegacja pięciu oddziałów ZP pod sztandarami.   

KONKURS LITERACKI -

KONKURS LITERACKI - "Piykno jest nasa Ziymia Żywiecko"

II edycja konkursu literackiego organizowanego przez Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan pod patronatem (medialnym) „Dziennika Zachodniego”, "Super Nowej" i "Naszego Dziennika"                                   Regulamin konkursu – 2008 r. Temat konkursu: "PIYKNO JEST NASA ZIYMIA ZYWIECKO..." I. Postanowienia ogólne 1. Organizatorem „Konkursu” są Górale Żywieccy Oddział Związku Podhalan. 2. Celem konkursu jest: a) rozwój i pielęgnacja gwary żywieckiej,b) promocja Żywiecczyzny, c) inspirowanie uczniów do intelektualnej pracy twórczej oraz budzenie poczucia dumy z własnej tradycji,d) ujawnianie talentów i promocja uzdolnionych twórców,e) prezentacja najlepszych prac na płytach CD, stronie internetowej Górali Żywieckich Oddziału Związku Podhalan, w wydawnictwie książkowym oraz w mediach. 3. Konkurs trwa od 1 lutego do 31 marca 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego na przesyłce lub data wpływu na adres internetowy).