Historia

Z Ojcem Świętym pod Krokwią

Z Ojcem Świętym pod Krokwią

6.06.1997 r - W pielgrzymce Górali Żywieckich i Śląskich na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II do Zakopanego pod Wielką Krokiew nie mogło zabraknąć "Małych Grojcowian". W wyjeździe zorganizowanym przez Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan bierze udział 35 dzieci. wszyscy w strojach przetrwali ciężką noc w ciasnym pociągu by o 4.oo stanąć pod Wielką Krokwią w Zakopanym. Wielkie zmęczenie ale i wielka radość ze spotkania. Składamy wraz z wszystkimi Góralami HOŁD GÓRALI OJCU ŚWIĘTEMU. Dopiero w domu kiedy już wypoczęci oglądamy nagrane relacje spod Krokwi, zdajemy sobie do końca sprawę w jak ważnym i podniosłym spotkaniu przyszło nam brać udział. W oczekiwaniu na powrót do domu Kapela gra na Krupówkach. W całym Zakopanym podniosła atmosfera. W uszach brzmią słowa Ojca Świętego  ..."na was zawsze można liczyć..."  ..." sursum korda ... w górę sera..."Wtedy jeszcze nie przypuszczaliśmy że w październiku spotkamy się z Ojcem Świętym w Rzymie.   Miły Boze kochany, świecie nas umilony Śpiywajom regle z nami Witojcie Ojce Świynty, witojcie Ostomiły Pod Giewontu turniami  Jako oreł z wysoka, przylecioł spod obłoka Hej wesoło nowina Jan Paweł II z nami, w Ojcyźnie pod Tatram iHej scynśliwo godzina   

Stryszawskie Dzieci Ptaki

Stryszawskie Dzieci Ptaki

5.06.1997 r - WOK Bielsko Biała zaprosił "Małych Grojcowian" do udziału w I "Święcie Zabawki" do Stryszawy. Motywem przewodnim Święta były ptaki tak że na stryszawskich ulicach wszędzie pojawiły się dzieci - ptaki w najrózniejszych postaciach. Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego zaprasdzało na wystawę twórczości zabawkarskiej a Józef Broda do wspólnej zabawy, tańca i najróżniejszych ptasich konkursów. Mała Sabinka Jurasz zdobyła wyróznienie za ptasi strój bociana.     

Film o Pani Ani Ficoń

Film o Pani Ani Ficoń

22.02.1997 r - Miła uroczystość w Domu Ludowym w Wieprzu. Premiera filmu "Mader Dolorosa" o Pani Ani Ficoń z Wieprza i jej twórczości rzeźbiarskiej. Uroczystość przygotował Wojewódzki Ośrodek Kultury z Bielska Białej i KGW z Wieprza. "Mali Grojcowianie" zagrali i zatańczyli dla Pani Ani. Było wielu gości w tym twórców ludowych z całej Żywiecczyzny.8.05.1997 r - Kapela zagrała na uroczystości otwarcia wystawy rzeźby Pani Anny Ficoń w WOK bielsko-Biała19.04.1997 r - Kapela bierze udział w "Święconym Związku Podhalan w Rajczy.17.05.1997 r - "Mali Grojcowianie" biorą udział we mszy świętej i uroczystości poświęcenia samochodu OSP w Wieprzu23-25.05.1997 r - Udział Kapeli "Grojcowianie" w Targach Folkjlorystycznych w Świdnicy27.05.1997 r - Udział Kapeli w promocji książki W. Motyki - "Tam trz kwitnoć ka sie rosnie" w KRAKOWIE - Centralna Biblioteka Górska30.05.1997 r - Udział Zespołu w Festiwalu Zabawki w KIELCACH - Po raz pierwszy w Kapeli grana basie brat Brygidy Rafał Wrzeszcz 31.05.1997 r - Kapela gra na "Biegu Dudka" w Radziechowach   

Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

30.01.1997 r - Nasze grupy kolędnicze z powodzeniem biorą udział w "Karnawale Góralskim" w Bukowinie Tatrzańskiej. "Trzej Królowie" zdobyli I NAGRODę a "Kolędnicy z gwiazdą" II NAGRODĘ w konkursie grup kolędniczych. 

I Góralski Bal Karnawałowy

Wspólnie z KGW w Wieprzu organizujemy I Góralski Bal Karnawałowy. Do tańca przygrywają tylko i wyłącznie góralskie kapele: "Zawaternik" z Gronia Leśnicy, "Magurzanie" z Łodygowic i oczywiście "Grojcowianie". Super atrakcją wieczoru jest KONCERT a później wspólne muzykowanie z Zespołem "TREBUNIE-TUTKI" z Białego Dunajca. Góralska zabawa uzupełniona była góralskim jedzeniem, zabawami i konkursami, loteriom w której można było wygrać kiyrpce, kłobuk, góralską koszulę czy spódnicę. Dochód choć kiepski przeznaczyliśmy na Zespół i obiecaliśmy organizować Góralskie Ostatki za rok.

Podhalański Jubileusz

Podhalański Jubileusz

W uroczystość św. Marcina w Radziechowach swój wielki Jubileusz 70 lecia podhalańskiego ruchu regionalnego na  Żywiecczyźnie obchodzi Oddział Górali Żywieckich ZP. W uroczystościach bierą udział delegacje z Oddziałów ZP, Zarządu Głównego ZP, parlamentarzyści,  przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich. Radziechowy nieprzypadkowo są miejscem uroczystości. To tu w 1926 r powołane zostaje do życia pierwsze Ognisko ZP na Żywiecczyźnie. Wśród założycieli i pierwszych prezesów był w okresie międzywojennym Władysław Pieronek, legionista i ojciec obecnego Biskupa Tadeusza Pieronka. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć Kapeli i Zespołu "Małych Grojcowian" którzy swym śpiewem i tańcem uświetnili uroczystość. Uroczystość była też okazją do wystawy materiałów z okresu międzywojennego i promocji książki Władysława Motyki - Prezesa OGŻ ZP pt. "Tam trza kwitnoć ka sie rośnie" która dotyczy historii i stanu obecnego ZP na Żywiecczyźnie.