Górale Polscy

Zmarł doktor Wincenty Galica, ostatni z kurierów tatrzańskich

Zmarł doktor Wincenty Galica, ostatni z kurierów tatrzańskich

Msza Św. i uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 26 maja o godz. 13.00 w kościele pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem a następnie odprowadzenie ś.p. Wincentego Galicy na cmentarz przy ul. Nowotarskiej.   GALICA Wincenty, lekarz medycyny (radiolog), żołnierz, kurier tatrzański, więzień obozów koncentracyjnych, działacz społeczny; ur. 29 października 1916 w Zakopanem, syn Wincentego i Marii z Ustupskich; żonaty: Helena Kubin (farmaceutka, zm. 2010); dzieci: Krystyna (kreślarz), Lucyna (lekarz medycyny). Służba wojskowa: Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy przy 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie (potem przydzielony do 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu) 1938-1939.

Szlak Architektury Drewnianej OTWARTY!!!

Szlak Architektury Drewnianej OTWARTY!!!

   Więcej szczegółów na stronie Szlaku: http://www.drewniana.malopolska.pl/Default.aspx  W terminie od 1 maja do 30 września br. udostępniamy do zwiedzania  50 sakralnych obiektów drewnianych, które otwarte będą trzy dni w tygodniu przez cztery godziny dziennie. Otwarte obiekty można zwiedzać na 6 trasach: krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i nowosądecko - gorlickiej. W tym okresie zobaczyć można wnętrza, na co dzień zamknięte lub otwierane tylko na nabożeństwa, a także zapytać osobę udostępniającą o ciekawostki związane z zabytkiem, ponadto można będzie się wpisać do wyłożonej w świątyni księgi pamiątkowej. W tym samym okresie (1 maja – 30 września) ogłaszamy konkurs fotograficzny, którego tematem przewodnim jest oczywiście architektura drewniana. Zachęcamy do uwiecznienia na fotografii piękna, zaklętego w architekturze drewnianych kościołów, cerkwi, spichlerzy, dworów i dzwonnic, gęsto rozsianych po Małopolsce. Dla laureatów przewidujemy cenne nagrody, a dodatkową nagrodą dla autorów najciekawszych zdjęć, będzie udział w wystawie pokonkursowej, podróżującej po regionie. W okresie 27 czerwca – 11 września 2010 r. w wybranych kościołach Małopolski, znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej odbędzie się cykl 12 koncertów pod wspólnym tytułem „Muzyka zaklęta w drewnie”. Pierwszy koncert z tego cyklu będzie miał miejsce 27 czerwca br. w Kościele pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.  Kolejne koncerty, na które wstęp jest bezpłatny, odbywać się będą w każdą kolejną sobotę.   

"Wołosi i Lasoniowie" zdominowali "Nową Tradycję"

Werdykt jury XIII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”  Jury w składzie: Marcin Pospieszalski (przewodniczący), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Maria Baliszewska, Tomasz Janas, Krzysztof Trebunia-Tutka postanowiło przyznać następujące nagrody: Grand Prix – Nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15000 PLN i nagrodę specjalną im. Czesława Niemena – zespołowi „Wołosi i Lasoniowie”.   

"Czas próby polskich sumień trwa"

Kazanie księdza Prałata Władysława Zązla na "Święconym" Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej na Orawie 11 kwietnia RP 2010 „Hej, byli chłopcy, byli Hej, ale sie mineli Hej, i my sie miniemy Hej, po malućkij chwili.”  Ks. Władysław Zązel - Lipnica Wielka - 11 kwietnia 2010 r  Ostomili, Pokochani!  W słowak tej śpiewki zawarto jest scyro prowda i święto prowda o przemijaniu ludzkiego zycio: abo pomalucku, abo wartko, abo naroz. Pon Jezus nie godoł słów na wiater kiedy pedzioł, ze nie wiecie dnia ani godziny, bo „o godzinie, której się nie domyślacie Syn Człowieczy przyjdzie”, do wos, abo po wos. Cłek planuje i myśli, a Bóg kreśli „nie mając względu na osoby”. W oktawie Zmartwychwstania, w sobote przed Urocystością Bożego Miłosierdzia, zbacujęcy 5 rocnice śmierzci Sługi Bozego Papieża Poloka Jana Pawła II, w 70 rocnice mordu katyńskiego Opatrzność dała nom bolesny znak katastrofy samolotowej w Smoleńsku w Rosji, we ftorej zgineno 96 osób, a pomiędzy nimi Pan Prezydent RP Lech Kaczyński ze swoją ślubną Marią, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, biskupi z duchownymi, generałowie, ministrowie, posłowie, senatorowie, członkowie Rodzin Katyńskich i cało załoga. Stało sie i juz sie nie odstanie!

Górale Polscy modlą się po śmierci Prezydenta RP

Górale Polscy modlą się po śmierci Prezydenta RP

Mieszkańcy Lipnicy Wielkiej wraz z wszystkimi Góralami Polskimi zrzeszonymi w Związku Podhalan łączą się w wielkim żalu z rodzinami i bliskimi ofiar wielkiej tragedii narodowej - katastrofy lotniczej w Smoleńsku, a szczególnie modlą się za spokój duszy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Jego żony Marii Kaczyńskiej.  Górale Polscy modlą się po śmierci Prezydenta RP   W dniu 11.04.2010 o godzinie 11.30 w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wilekiej na Orawie została odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego i ich bliskich oraz w intencji pomordowanych w Katyniu Oficerów Wojska Polskiego. W uroczystej mszy której przewodniczył Kapelan ZP Kustosz Sanktuarium MB Królowej Górali Polskich i Gaździny Podhalańskiej Ks. Prałat Tadeusz Juhas, uczestniczyło wiele delegacji i pocztów sztandarowych z wszystkich góralskich dziedzin. Słowo Boże wygłosił do zebranych Kapelan ZP w Polsce Ks. Prałat Władysław Zązel z Kamesznicy podkreślając wagę i symboliczną wymowę ostatnich tragicznych wydarzeń. W koncelebrze uczestniczyli również Kapelani ZP Ks. Prałat Mieczysław Łukaszczyk z Nowego Targu, Ks. Jan Gacek ze Szczyrku i gospodarz świątyni w Lipnicy Wielkiej Ks. Zbigniew Zięba oraz Rezydent Ks. Prałat Bolesław Kołacz. Po mszy św. uczestnicy spotkania przeszli Lipnicą Wielką pod Dom Ludowy gdzie wpisywano się do księgi kondolencyjnej.       Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.pl/mjurasz0/GoralePolscyModlaSiePoSmierciPrezydentaRP

Zawartość

Zawartość "Ziemi" dostępna w internecie

   Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia „Ziemi”, niezwykle zasłużonego dla krajoznawstwa czasopisma Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, wspaniałą niespodziankę przygotowała Centrala Biblioteka PTTK im. K. Kulwiecia, umieszczając w Internecie całą jego zawartość.  A jest to nieoceniona kopalnia wiedzy także o Karpatach. Dość powiedzieć, że w „Ziemi” publikowali tacy autorzy jak Mieczysław Orłowicz, Henryk Gąsiorowski, Kazimierz Sosnowski, Zygmunt Gloger i wielu, wielu innych. Każdy tom wydawanego od 1910 r. czasopisma w postaci pliku PDF jest dostępny na stronie http://www.bibliotekapttk.pl Jest tam też przeglądarka umożliwiająca odnalezienie potrzebnego artykułu po jego tytule, nazwisku autora lub dacie wydania. Szkoda tylko, że nie znalazła się tam również wydana w 1997 r. przez Wydawnictwo PTTK „Kraj” bibliografia zawartości „Ziemi” za lata 1910-1950, co znakomicie ułatwiłoby szukanie.