Wiosenne Święto Bacowskie w Ludźmierzu

Wiosenne Święto Bacowskie w Ludźmierzu

Wiosenne Święto Bacowskie w Ludźmierzu i przekazanie drewna (sajty) do zapalenia watry w bacówce - tak tradycyjnie górale z całego Podhala, Spisza i Orawy obchodzili Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Święto rozpoczęło się od uroczystego nabożeństwa, w trakcie którego ze studni sanktuaryjnej została pobrana i poświęcona woda do pokropienia zwierząt. Następnie wszyscy bacowie, juhasi i hodowcy bydła przeszli w uroczystej procesji niosąc duży góralski czerpak (pucierę) napełniony wodą, do świątyni na Mszę św. Eucharystii przewodniczył ks. kan Stanisław Wojcieszak z Limanowej Zaznaczył, że "Wzorem miłości pasterzy jest Jezus Dobry Pasterz. Jezus jawi się jako Pasterz zatroskany o swoje owce. I zobowiązuje do dawania świadectwa  Chrystusowi Zmartwychwstałemu  na halach i w szłasach pasterskich też. Posługa pasterzy w Biblii była zawsze rolą przywódcy, który miał władzę nad stadem, obowiązek opieki i zaradzanie potrzebom poszczególnych owiec. Kościół założony przez Chrystusa też jest porównany do Owczarni. A kapłani to pasterze. Ale i władcy świecccy powinni czerpać z tego wzoru. Dobry Pasterz nie będzie lekceważył Narodu, pójdzie z owcami drogą Prawdy. Dokąd zmierza nasza Ojczyzna? - pytał kaznodzieja - Dokąd prowadzą Ją pasterze?"  Podczas Mszy św. Bacowie przynieśli do ołtarza – w procesji z darami – owieczkę oraz regionalne produkty: oscypek, bryndzę i bunc. Po liturgii kapłani przekazywali wiernym poświęconą wodę z puciery do pokropienia zwierząt. Każdy otrzymał także podhalański kalendarz wydany przez Sanktuarium w Ludźmierzu, oraz szczapy z poświęconego w Wielką Sobotę ognia do zapalenia pierwszej tego lata watry w bacówce. Niemal wszyscy uczestniczący w Święcie Bacowskim byli ubrani w stroje góralskie, a kapłani w góralskie ornaty.

 

 

 

 

Fotogaleria na: https://plus.google.com/photos/117579575612253049755/albums/5734874215546375345

oraz: https://picasaweb.google.com/110682222964291743759/WiosenneSwietoBacowskie22042012

http://www.mbludzm.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=764:powicenie-kierdla-owiec&catid=30:aktualnoci&Itemid=291

http://www.goral.info.pl/pl/strony/1033.html?&w[2123][cms][action]=show&w[2123][data][id]=1696

http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/18908/Poswiecenie_owiec_w_Ludzmierzu_zdjecia.html

Podczas Eucharystii przygrywała kapela i zespół góralski. Następnie bacowie zgromadzili się przed kościołem na symbolicznym poświęceniu kierdla, czyli stada owiec przez ks. kanonika Stanisława. Podobnego obrzędu dokonają bacowanie i juhasi podczas pierwszego redyku (wyprowadzenia na wypas) swoich owieczek i baranów. Wszyscy spróbowali po kęsie oscypka i rozpoczęło się spotkanie pod namiotem.

Wypas owiec rozpoczyna wiosną każdego roku. Zejście z hal następuje we wrześniu lub październiku, i zwane jest przez górali osodem. Jednym z obyczajów jest okadzanie zwierząt poświęconymi ziołami, aby odegnać od nich złe moce, przechodzenie owiec przez łańcuch i o watrze, która zapalona w szałasie w pierwszy dzień wypasu według tradycji miała się w nim palić aż do końca, czyli do dnia św. Michała Archanioła. Już na zakończenie redyku na dzień 28 oaździernika zaprosił wszystkich Gazda miejscowy - ks. Proboszcz Tadeusz Juchas.

Wiosenne Święto Bacowskie zorganizowało Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, oddziały Związku Podhalan z Nowego Targu i Ludźmierza oraz Związek Hodowców Owiec i Kóz.

W Święcie Bacowskim w Ludźmierzu udział wzięła też grupa Górali Żywieckich z Oddziału ZP.

Źródło: http://www.mbludzm.pl