V Dyktando dla Rodzin zmagania o tytuł "Bezbłędnej Rodziny"

w ramach VIII Kiermaszu Wydawców Katolickich w Katowicach i V Metropolitalnego Święta Rodziny 20122 czerwca 2012 - godz. 13.00 - aula Wydziału Teologicznego UŚ - Katowice, ul. Jordana 18 Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 28 maja 2012 r.

Regulamin konkursu

organizator: Księgarnia św. Jacka w Katowicach ogłasza otwarty konkurs ortograficzny dla rodzin

1. W konkursie mogą wziąć udział trzyosobowe, co najmniej dwupokoleniowe drużyny jako reprezentacje rodzin, których stałe miejsce zamieszkania znajduje się na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. Warunek co najmniej dwupokoleniowości oznacza, że w skład jednej drużyny mogą wchodzić na przykład:

 

 

a) matka + ojciec + dziecko

b) matka + dziecko + dziecko

c) ojciec + dziecko + dziecko

d) babcia + matka + dziecko

e) babcia + ojciec + dziecko

f) babcia + dziadek + dziecko

g) babcia + dziecko + dziecko

h) dziadek + matka + dziecko

i) dziadek + ojciec + dziecko

j) dziadek + dziecko + dziecko.

Użyte wyżej określenia – a w szczególności określenie „dziecko” – odnoszą się do relacji rodzinnych a nie do wieku; dorosłe dzieci nie przestają być dziećmi swoich rodziców. Wszystkie osoby wchodzące w skład drużyny muszą mieć ukończone co najmniej 10 lat. W każdej drużynie musi być co najmniej jedna osoba dorosła mająca polskie obywatelstwo i pełną zdolność do czynności prawnych.

Każda drużyna wybiera spośród swoich członków kapitana, który ją reprezentuje wobec organizatorów.

2. W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy Organizatora oraz pracownicy innych podmiotów biorących bezpośredni udział w przygotowaniu i prowadzeniu konkursu, a także ich małżonkowie, krewni w linii prostej, krewni boczni do drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nimi w stosunku przysposobienia. W konkursie nie mogą również brać udziału zwycięzcy (laureaci I nagrody) co najmniej jednej z dwóch poprzednich edycji Dyktanda.

3. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie drużyny, uzyskanie jego pisemnego potwierdzenia oraz zaproszenia przez organizatorów do wzięcia udziału w Dyktandzie. Zgłoszenia można dokonywać do dnia 28 maja 2012 r.:

sms’owo, sms o treści: Dyktando, na numer 71051 (koszt 1,00 zł + VAT tj. 1,23 zł z VAT)

telefonicznie pod nr telefonu: 519 546 065 w godz. 8.00 – 13.30

e-mailem na adres: dyktando@ksj.pl

pocztą tradycyjną na adres: Księgarnia św. Jacka, ul. Warszawska 58, 40-008 Katowice, z dopiskiem „DYKTANDO 2012”

4. Zgłoszenie pocztowe drużyny powinno zawierać:

imienny jej skład z podaniem relacji rodzinnych

imię i nazwisko kapitana

nazwisko/miano rodziny np. Rodzina Kowalskich

możliwości kontaktu:

numer telefonu stacjonarnego i/lub komórkowego, ewentualnie faksu

adres elektroniczny (e-mail)

adres poczty tradycyjnej.

4. W razie nadejścia większej liczby zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo ich selekcji w drodze losowania. Organizatorzy nie zwracają uczestnikom kosztów podróży.

5. Nad przebiegiem konkursu czuwa trzyosobowe Jury, składające się z polskich językoznawców, specjalistów w zakresie kultury języka polskiego, zaproszonych przez Organizatora konkursu.

6. Samo Dyktando odbędzie się o godz. 13.00 w sobotę, dnia 2 czerwca 2012 r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18; 40-953 Katowice.

7. W dniu Dyktanda, w godz. 9.00-12.00, uczestnicy mają obowiązek zgłosić się do punktu informacyjnego znajdującego się na parterze Wydziału Teologicznego UŚ w celu potwierdzenia swojej obecności, podpisania regulaminu, wylosowania miejsc na auli oraz odebrania materiałów piśmienniczych.

8. Organizator zapewni dobre, a jednocześnie mniej więcej równorzędne warunki pisania dyktanda (siedzące miejsca, dobra słyszalność dyktowanego tekstu, ograniczenie do minimum możliwości ściągania itp.) wszystkim uczestnikom.

9. W czasie od rozpoczęcia dyktowania do odbioru tekstu dyktanda przez personel organizacyjny uczestnicy nie korzystają z żadnych pomocy naukowych ani drukowanych, ani pisanych, ani elektronicznych, nie porozumiewają się z innymi uczestnikami (z wyjątkiem bezgłośnego porozumiewania się w ramach własnej drużyny) i nie opuszczają sali.

10. Dyktowany tekst uczestnicy zapisują otrzymanym długopisem na otrzymanym papierze możliwie wyraźnie, ale nie wersalikami czy kapitalikami, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają odróżnienie liter wielkich i małych.

11. Ewentualne poprawki można nanosić przez wyraźne skreślenie błędnego zapisu litery lub całego wyrazu i napisanie wyżej wersji poprawnej.

12. Wszelkie nieczytelne lub niejednoznaczne zapisy będą interpretowane na niekorzyść piszących.

13. W tekście dyktanda użyte zostaną wyłącznie wyrazy uwzględnione w Wielkim słowniku ortograficznym PWN (wydanie z r. 2006 albo późniejsze) lub utworzone zgodnie z opisanymi w nim zasadami. Tenże słownik będzie też służył jako źródło kryteriów poprawności w trakcie sprawdzania zapisów podyktowanego tekstu.

14. O zwycięstwie w Dyktandzie decyduje mniejsza liczba błędów. Gdyby się okazało, że w dwóch zapisach lub większej ich liczbie występuje tyle samo błędów, Jury – aby wyłonić zwycięzcę – uwzględni ich jakość. Gdyby się okazało, że dwa zapisy lub większa ich liczba nie zawierają żadnego błędu, Jury w celu wyłonienia zwycięzcy może uwzględnić walory estetyczne zapisów. Jednocześnie organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia dogrywki. W razie niejednomyślności Jury rozstrzyga głos przewodniczącego.

15. Kapitanowie drużyn dopilnują, by w lewym górnym rogu karty z zapisanym tekstem Dyktanda zamieszczone zostały ich nazwiska i adresy.

16. Ogłoszenie werdyktu Jury nastąpi nie później niż trzy godziny po zakończeniu dyktowania.

17. Dla drużyn, które w tekście dyktanda nie popełnią żadnych błędów lub popełnią ich najmniej, organizatorzy przeznaczają trzy nagrody.

18. Drużyna rodzinna, która w tekście dyktanda nie zrobiła żadnego błędu lub popełniła ich najmniej, uhonorowana zostaje Dyplomem Bezbłędnej Rodziny. Wszystkie drużyny rodzinne uczestniczące w konkursie otrzymają dyplomy udziału w konkursie ortograficznym „Bezbłędna Rodzina”.

19. Wgląd do własnego zapisu tekstu dyktanda uczestnicy będą mieli w dniu konkursu.

20. Uczestnicy, zgłaszając chęć udziału w konkursie i podając swoje dane osobowe, wyrażają zgodę na ich przetwarzanie przez Księgarnię św. Jacka z siedzibą przy ul. Warszawskiej 58 w Katowicach w celu dokumentacji i rozliczenia konkursu (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych  z dnia 29 sierpnia 1997 r. z późniejszymi zmianami).

21. Niniejszy Regulamin jest jedynym dokumentem określającym zasady konkursu. Zgłoszenie udziału w konkursie oznacza ich akceptację.