Prawda jest nieśmiertelna - beatyfikacja Ks. Jerzego Popiełuszki

Prawda jest nieśmiertelna - beatyfikacja Ks. Jerzego Popiełuszki

To najbardziej oczekiwana, obok Jana Pawła II, beatyfikacja Polaka. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy zabity przez SB, został w niedzielę 6. czerwca - w dniu Święta Dziękczynienia - ogłoszony błogosławionym. Msza beatyfikacyjna odbyła się pl. Piłsudskiego w Warszawie. Koncelebrowało ją ok. 100 biskupów i 1600 kapłanów, a udział w niej wzięło ok. 250 tys. wiernych .

 

 Głównym punktem mszy było odczytanie listu apostolskiego z decyzją papieża Benedykta XVI ws. beatyfikacji ks. Jerzego. Dokonał tego wysłannik papieża abp. Angelo Amato. Zgodnie z postanowieniem papieża, święto błogosławionego ks. Popiełuszki będzie obchodzone corocznie 19 października, czyli w dniu jego śmierci. Abp Amtao podkreślił też, że beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, to wielki dar dla wielkiego narodu, którego "księga świętości wzbogaca się o kolejną szczególną kartę". - Poprzez wyniesienie do chwały ołtarzy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Ojciec Święty Benedykt XVI mówi do Kościoła w Polsce: "Patrz, oto syn twój żyje" - dodał. Jak przypomniał watykański hierarcha, ks. Jerzy zachęcał robotników, aby nie uciekali się do nienawiści i zemsty, ale dążyli do zgody i pokoju.

 

Msza zakończyła się ok. godz. 13.40 a następnie procesja z relikwiami ks. Jerzego przeszła do Centrum Opatrzności Bożej. W warszawskich uroczystościach udział wzięła grupa górali Związku Podhalan w Polsce. Byli przedstawiciele Podhala z Prezesem Maciejem Motorem-Grelokiem, Górale Żywieccy z Prezesem Adamem Banasiem oraz przedstawiciele Górali Śląskich. Po mszy relikwie zostały przekazane asyście. Wierni przeszli w procesji Traktem Królewskim od Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Na poszczególnych odcinkach procesji relikwie i obraz beatyfikacyjny były niesione przez przedstawicieli różnych środowisk oraz parafii, znajdujących się na trasie procesji. Grały orkiestry reprezentacyjne Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, Policji i Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna. Pierwszy odcinek prowadził bp Piotr Jarecki, drugi – bp Tadeusz Pikus, trzeci – ks. Maciej Zieliński, a czwarty – abp Kazimierz Nycz. Procesja o 18 dotarła na Pola Wilanowskie. Przed Świątynią Opatrzności odbyła się msza, a następnie i relikwia ks. Jerzego zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków.

 

Image

 

 

 

 

 

Fotogaleria z naszej pielgrzymki do Warszawy na: http://picasaweb.google.pl/mjurasz0/BeatyfikacjaKsJerzegoPopieUszkiOGZZP http://foto.onet.pl/3o9iw,0kkn8bb00w0n,u.html http://www.goraleslascy.pl/news.php?id=21701

 

Image

 

 

 Zobacz również: http://www.1944.pl/

 

 

 

 

Zobacz również: http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/11144/Goralskie_delegacje_na_uroczystosciach_beatyfikacyjnych_ks_Jerzego_Popieluszki_duza_galeria_.html http://www.zwiazek-podhalan.pl/news/142.html