Odpust Parafialny Św. Wawrzyńca w Rajczy Jubileusz 25 lecia ks. Włodzimierza  Szatanika  -  12 sierpnia 2013 r

Odpust Parafialny Św. Wawrzyńca w Rajczy Jubileusz 25 lecia ks. Włodzimierza Szatanika - 12 sierpnia 2013 r

O godz. 11 00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem Jubilata ks. Włodzimierza Szatanika – Rajczanina który w 1998 r. otrzymał święcenia kapłańskie i tutaj w Sanktuarium w Rajczy odprawił pierwszą mszę prymicyjną. Los rzucił go do Nowej Wsi Szlacheckiej – Liszki gdzie obecnie jest proboszczem. Na początku życzenia składały: dzieci, młodzież, ministranci i lektorzy, chór parafialny, rodzina i górale jaklo przedstawiciele parafii Rajcza. Ze strony Górali Adam Banaś powiedział:

 

 

Drogi Jubilacie !

W dniu srebrnego jubileuszu Twoich święceń kapłańskich pragniemy wyrazić Ci wdzięczność za posługę duszpasterską i podziękować za wszelkie dobro. Dziękujemy Ci za otwartość, zainteresowanie i troskę, którą okazujesz każdemu człowiekowi. Niech Bóg Wszechmogący da Ci zdrowie i siły do dalszej posługi kapłańskiej i obdarza wszelkimi łaskami, a powierzona Ci owczarnia nie szczędzi wyrazów swego oddania, życzliwości i miłości. Niech Matka Boża Miłosierdzia, Pani Rajczańska otacza Cię nieustanną opieką i pomocą i prowadzi drogą do świętości.

Panie Boże prowadź! Rajczańscy Rodacy

Nasze zdjęcia:

https://picasaweb.google.com/115966284411955428821/OdpustSwWawrzyncaWRajczy

 

Na zakończenie nie zabrakło podziękowań ze strony ks. proboszcza, kustosza Franciszka Warzechy który w imieniu swoim jak i również zebranych kapłanów i parafian podziękował ks. Włodzimierzowi za wygłoszone Słowo Boże i życzył zdrowia i dalszej owocnej służby Chrystusowi. Po uroczystym błogosławieństwie nastąpiła procesja eucharystyczna wokół sanktuarium z biorącymi udział pocztów sztandarowych: strażaków, myśliwych, górali. Niesiono też feretrony, figurki i obrazy. Na tym zakończyła się część duchowa.

(Święty Wawrzyniec zmarł 10 sierpnia 258 w Rzymie – diakon i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego. Pochodził z Hiszpanii. Tradycja mówi o jego męczeńskiej śmierci w Rzymie, na rozżarzonej do czerwoności kracie (ruszcie), która w ikonografii stanowi jego atrybut. Przed śmiercią od Wawrzyńca, który zarządzał dobrami materialnymi, zażądano wydania skarbów kościoła. Czyniono wysiłki, aby zmusić św. Wawrzyńca do przekazania majątku na rzecz władz cesarstwa. Diakon spodziewając się aresztowania i tortur, rozdał wszystkie pieniądze kościelne ubogim. Kiedy sędzia nakazał św. Wawrzyńcowi wydać skarby kościelne, ten zebrawszy obdarowanych ubogich powiedział, że właśnie ci ludzie są tymi poszukiwanymi skarbami. Sędzia nakazał diakona siec biczami, a następnie rozłożyć go na kracie i tak przypalać ciało, aż męczony odpowie na zadawane pytanie. Święty nie załamał się podczas męczeństwa, nie wyparł się wiary i odniósł wspaniałe zwycięstwo, oddając życie za Chrystusa 10 VIII 258 r. Niezwykłe okoliczności męczeństwa, sprawiły iż jego kult szybko się rozwijał już u schyłku starożytności. W średniowieczu był jednym z najpopularniejszych świętych. Kult św. Wawrzyńca upowszechniał się począwszy od IV wieku. Kult Wawrzyńca był bardzo popularny m.in. na terenach państwa Krzyżackiego. Wawrzyniec jest czczony jako patron ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy. Uważano, że chroni od pożarów i pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Według legendy miał schodzić co piątek do czyśćca, by wybawić choćby jedną duszę.

Następnie wszyscy przeszli pod miejscowy Dom Kultury aby tutaj dalej się wspólnie świętować i się bawić. Wawrzyńcowe Jarmarki są największym świętem górali Beskidu Żywieckiego. Odbywają się one na cześć patrona kościoła w Rajczy św. Wawrzyńca. W tym dniu zjeżdżają się do Rajczy zespoły z całej Polski jak również z zagranicy. Ale Wawrzyńcowe Jarmarki to nie tylko festiwal muzyki. Co roku kultywowana jest prastara tradycja palenia hudy. Huda to olbrzymie ognisko palone na stokach gór dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci Św. Wawrzyńca. Im większa tym większy prestiż budowniczych.Kolejną atrakcją święta jest wystawa sztuki ludowej na której można podziwiać rzeźby, kwiaty bibułkowe, obrazy, ręcznie wykonane serwety i wiele innych pięknych przedmiotów , które swą barwnością i ornamentyką przyciągają wzrok nie tylko znawców ale i amatorów sztuki ludowej.

Uczestnicy ze strony OGŻ ZP – Adam Banaś, Stanisław Lizak, Piotr Dziedzic, Piotr Śleziak, Karol Juraszek i Grzegorz Brodka.

A.B.