Nagroda MKiDN dla Jadwigi Jurasz
Serdecznie gratulujemy Jadwidze JURASZ, uhonorowanej w czerwcu tego roku indywidualną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne dla kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego Beskidu Żywieckiego. Cieszymy się bardzo z wyróżnienia Pani Jadwigi, bo jej działalność na rzecz naszego Stowarzyszenia, a co za tym idzie DZR „Mali Grojcowianie” i ZR „Grojcowianie” z Wieprza zasługuje na najwyższe oceny i niech będzie inspiracją dla kolejnych instruktorów i działaczy kultury. Nagroda została przyznana przez Ministra Prof. Piotra Glińskiego na wniosek Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej. Okazją był też zbliżający się Jubileuszowy 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej.
SSK „Grojcowianie”
Informacje o pracy i osiągnięciach P. Jadwigi Jurasz oraz pracy w naszych ZESPOŁACH:
Jadwiga Jurasz – ur. 1964 r. w Wieprzu.
Absolwentka Technikum Przemysłu Drzewnego w Żywcu. Ukończyła Kurs Kwalifikacyjny Instruktorów Tańca III stopnia w Bielsku Białej.
Absolwentka II Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu.
Założycielka i kierownik organizacyjny i artystyczny Zespołów Regionalnych „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie” z Wieprza k/Żywca (w 1995 r).
Współzałożyciel Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Grojcowianie” w Wieprza (prezes w latach 1998 -2006).
Tancerka i instruktor ZPiT „Jodły” z Żywca, ZPiT „Ziemia Żywiecka” z Żywca, ZPiT „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki.
Instruktor, choreograf, konsultant i twórca programów tańców górali żywieckich w regionie i w Polsce.
Jest autorem programów i układów choreograficznych w następujących zespołach: ZPiT „Ślężanie” z Dzierżoniowa, ZPiT „Bolesławiec” z Bolesławca, ZPiT „Krotoszanie” z Krotoszyna”, ZPiT „Małe Słowianki” z Krakowa, Zespół Tańców Polskich „Wronki” z Wronek, ZPiT „Mały Łańcut” z Łańcuta, ZPiT Pomorza Zachodniego ze Szczecina oraz Polonijny Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” e.V z Griesheim w Niemczech.
Współpracowała z ZR „Zornica” z Zakopanego oraz ZR „Zielony Jawor” z Krepach przy współtworzeniu programu „Chłopcy pośli na Zbój” łączącego trzy regiony: Podhale, Spisz i Żywiecczyznę.
Współpracowała z ZR „Koniaków” z Koniakowa przy współtworzeniu programu pt „Wesele na pograniczu” podczas Roku Górali w Województwie Śląskim (2021 r).
Jest inicjatorem i reżyserem wydarzenia pn. „Dzień Folkloru Dziecięcego” podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej 2022 r. w Żywcu.
Współpracuje z placówkami oświatowymi i kulturalnymi : przedszkolami, szkołami podstawowymi, średnimi oraz placówkami opiekującymi się dziećmi niepełnosprawnymi, zespołami folklorystycznymi prowadząc lekcje edukacji regionalnej na terenie Powiatu Żywieckiego i kraju.
Współpracuje z Kołami Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniami oraz grupami kolędniczymi organizując różnego rodzaju warsztaty oraz wydarzenia promujące kulturę i tradycje Beskidu Żywieckiego.
Współpraca z TV Regionalną Katowice jako prowadząca kilkunastu odcinków programu „Spotkania z tradycją”, ponadto wielokrotny udział w nagraniach radiowych i telewizyjnych promujący Region Beskidu Żywieckiego
Wykładowca Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu, Studium Polonijnego w Rzeszowie, Studium Tańców Polskich w Rzeszowie, warsztatów dla Instruktorów ROK w Bielsku Białej, warsztatów dla instruktorów organizowanych przez ZPiT Śląsk w Koszęcinie.
Konferansjer imprez o charakterze folklorystycznym (Festiwal Folkloru Górali Polskich, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu oraz przeglądy i festiwale w regionie i w Polsce (Strzegom, Kołobrzeg, Kielce, Sucha Beskidzka, Zawoja). Animator wielu działań społecznych i kulturalnych w swoim regionie. Radna Powiatu Żywieckiego (przewodnicząca komisji kultury) kadencji 2018 r. - 2023 r.
Właściciel Pracowni Strojów Regionalnych – Agencja Artystyczna „Jadwiga” wykonującej tradycyjne stroje Górali Żywieckich.
Członek Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan od 1994 r
Członek Rady Programowej Beskidzkiego Obszaru Kulturowego
Ekspert Polskiej Sekcji CIOFF w kat. tańce górali żywieckich
Od 1995 r Kierownik artystyczny i choreograf Dziecięcego Zespołu regionalnego „Mali Grojcowanie” i Zespołu Regionalnego „Grojcowianie” w Wieprzu
Dziecięcy Zespół Regionalny “MALI GROJCOWIANIE” z Wieprza powstał w 1995 r z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Jadwigi Jurasz tancerki i choreografa, absolwentki Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu.
Z biegiem lat grupa dziecięca Zespołu “MALI GROJCOWIANIE” rozrosła się tak, że trzeba było powołać Zespół Regionalny “GROJCOWIANIE” dla młodzieży i dorosłych sympatyków Zespołu.
Obydwie grupy Zespołu prezentują tylko i wyłącznie folklor, muzykę i tańce Górali Beskidu Żywieckiego. W tworzonych programach i układach tanecznych prezentują tradycyjne tańce ludowe: obyrtkę, siustany, koło, koń, krzyżok, bon, polki, walce i popisowy hajduk. W programach starają się wiernie i zgodnie z tradycją przekazywać obrzędy i zwyczaje doroczne Górali Żywieckich, bogactwo gwary, strojów i rekwizytów. Swoje umiejętności prezentują w opracowanych programach: “Jak dzieci wracały z odpustu”, “Na pasionku”, “Mali muzykanci”, “Zielone Świątki”, “Mojka”, “Wesele Górali Żywieckich” czy ostatnio ”Po odpuście”. Zespół pokazuje też zwyczaje kolędnicze: “Po kolyndzie u Pawlusa”, “Z gwiozdą i kozą po kolędzie” czy “Dziady Noworoczne”. “Grojcowianie” w swoim repertuarze mają wiele opracowanych pieśni o charakterze religijnym, maryjnym, a także kolędy i pastorałki, które często prezentują podczas uroczystości kościelnych.
Od 2002 r oba zespoły zrzeszone są w Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – Polska Sekcja CIOFF. Opiekę nad Zespołami sprawuje powołane w 1998 r Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Grojcowianie” w Wieprzu oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz.
Przez ostatnie 26 lat Zespoły wystąpiły na wielu scenach regionu, Polski i poza jej granicami. Wśród wielu nagród i wyróżnień „Grojcowianie” cenią sobie wysoko te zdobywane na: Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych, Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, Międzynarodowym Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu, Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek “Pastorałka Żywiecka”, Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze, Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gorzów Wielkopolski, Ogólnopolskim Festiwalu Obrzędów Weselnych – BIESIADA WESELNA – Węgrów, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych – ŁOWICZ, Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych – Częstochowa, Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych im. Michała Kosińskiego w Stalowej Woli, Bydgoskich Impresjach Muzycznych – Bydgoszcz, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej „Psalite Deo” - Kęty oraz Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu gdzie w 2014 r „Grojcowianie” zdobyli GRAND PRIX czyli główną nagrodę Spotkań. Kolejnym osiągnięciem Zespołu jest SREBRNE ŻYWIECKIE SERCE 2015 r podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. I miejsce podczas Woj. Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle w 2022 r. Ponadto czołowe miejsca podczas odbywającego się co roku Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody w Żywcu.
Bardzo wysoko „Grojcowianie” cenią sobie 2 prestiżowe wyróżnienia: „Zasłużony dla Powiatu Żywieckiego” przyznane w 2008 r oraz “Zasłużony dla Kultury Góralskiej” przyznany przez XLIV Zjazd Związku Podhalan w Polsce w 105 lecie góralskiego ruchu regionalnego.
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” może się pochwalić szeregiem wydawnictw muzycznych: “Wysoki Beskidzie”- Muzyka Beskidu Żywieckiego – MC, “Ide do Jezuska” - kolędy i pastorałki – MC i CD, “Górolskiej Gaździnie - Grojcowianie 2000” góralskie pieśni maryjne MC i CD, “Górolskie prowdy – Ks. Władysław Zązel i “Grojcowianie” - MC i CD, Kapela Góralska “Grojcowianie” - “Tynsknica” - MC i CD, “Smutny i radosny XX wiek Jonka spod Grojca” - kaseta VHS, “Witoj Jezu Kochany” - kolędy i pastorałki – MC i CD, “Jes wesoło nowina – Grojcowianie” kolędy i pastorałki – CD, „Górolu łod Żywca” – Grojcowianie CD.
Udało się też wydać około 10 wydawnictw książkowych wśród których warto wymienić: “Na góralskich posiadach” - zbiór gawęd i bojek w gwarze górali żywieckich, “Ubiory naszych przodków” – w fotografii Karola Suchanka, „Kapliczki , świątki, krzyże”– Stanisław Gadomski czy „Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie” - J. Gąsiorek, M. Pokusa, „Moje życie, moje myśli” Waleria Prochownik.
Zespół wielokrotnie wyjeżdżał poza granice naszego kraju prezentując się na scenach wielu międzynarodowych Festiwali. Przez te ostatnie 28 lat udało nam się zatańczyć i zaśpiewać w następujących krajach : Włochy, Francja, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria Litwa, Estonia, Holandia, Niemcy, Anglia, Szkocja, Portugalia, Turcja, Chorwacja, Bułgaria, Grecja.
Dziś w Zespole pracują grupy wiekowe: dzieci w wieku 3-6 lat prowadzone dziś już przez wychowankę Zespołu Annę Tomiak, dzieci w wieku 6-9 lat, grupa „Mali Grojcowianie” w wieku 9-14 lat, grupa młodzieżowa „Grojcowianie” w wieku 14-25 lat oraz grupa tancerzy starszych dorosłych 40-65 lat.
W 2015 roku z okajzi naszego JUBILEUSZU XX-lecia działalności „GROJCOWIAN”, wydano wydawnictwo książkowe p.t. „XX lat dla zachowania tradycji” opisujące działalność Zespołów „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie” oraz powołanego do ich wspierania Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Grojcowianie” w Wieprzu.
Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego – KRS 0000105241. Nasza strona internetowa to: www.grojcowianie.org
Nagrody indywidualne p. Jadwigi Jurasz:
-
I miejsce w kat. śpiewaków na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1996 r
-
Nagroda Wojewody Bielskiego w 1998 r
-
Nagroda Marszałka Województwa Ślaskiego w 1999 r
-
Nagroda Piękniejsza Polska 2002 r
-
Osobowość Marek Ziem Górskich 2005 r. – Nominacja do tytułu
-
Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej 2009 r
-
Srebrna Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego 2014 r
-
Regionalista Roku 2014
-
Osobowość Marek Ziem Górskich w kat. Mały Przedsiębiorca 2016 r
-
Nagroda Instruktorska Beskidzkiego Obszaru Kulturowego w 2018 r
-
Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2018 r
-
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2019 r
-
Srebrny Krzyż Zasługi 2019 r
-
tytuł Ambasadora Kultury Tradycyjnej 2021 - nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla samorządowca.
-
Honorowa Odznaka za Zasługi dla Województwa Ślaskiego 2022 r
-
Laureatka nagrody Tygodnika Wprost „ORŁY WPROST 2022”