Międzynarodowe Forum Górskie Zakopane 23 – 25.10.2013 r

Międzynarodowe Forum Górskie Zakopane 23 – 25.10.2013 r

Z inicjatywy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Starosty Tatrzańskiego, Rada Programowa Konferencji oraz Partner Strategiczny „Karpaty Łączą” w Zakopanym zorganizowali IV Międzynarodowe Forum Górskie. Celem konferencji było wprowadzenie tematycznej ścieżki poświęconej aktywności w górach. Przewodnim tematem było omówienie obszarów górskich w aspektach polityki rolnej, turystyki, lecznictwa, walorów gospodarczo – przyrodniczych oraz urbanistyki i gospodarki przestrzennej w Polsce i Europie. Konferencja składała się z paneli tematycznych jak infrastruktura inżynierska ( problemy w obszarach górskich), zagospodarowanie przestrzenne, człowiek, kapitał, styl życia oraz spotkanie samorządowców z Podkarpacia, Małopolski i Śląska w temacie współpracy karpackiej. Były też tematy Pasterstwo w Karpatach realizowanych w ramach projektu „Karpaty łączą”. Konferencja poświęcona była zagadnieniom dotyczącym rozwoju pasterstwa oraz jego znaczenia dla przyrody, gospodarki i kultury regionu. Były różne prezentacje, prowadzono żywe a czasami ostre dyskusje w panelach dyskusyjnych odnośnie gór, górali, ziem górskich. Prowadzili je różni znani naukowcy, profesorowie, wykładowcy, samorządowcy, przedstawiciele różnych stowarzyszeń i postacie z sfery gospodarczej z Polski i zza granicy ( Czech, Ukrainy, Słowacji, Rumunii, Austrii, Szwajcarii ). Dyskusja opierała się również na bazie zakończonego Redyku Karpackiego który przeszedł z Rumunii do Republiki Czeskiej i to wydarzenie było jak najważniejsze kończącego się roku 2013. W dnu 25 października br. na konferencji wieczorem była wydana specjalna kolacja ludzi którzy zorganizowali Redyk Karpacki: Baca Piotr Kohut i Prezes OGŚ ZP Józef Michałek wraz z kolegami z Rumunii, Ukrainy, Polski i Czech. Były podziękowania, życzenia i występy ludzi z całego łuku Karpat prezentując pieśni, muzykę i tance swoich regionów. Całe Forum Górskie odbyło się w Hotelu Mercure Zakopane Kasprowy a przedstawicielami na Forum naszego regionu byli: Władysław Motyka, Adam Banaś oraz sąsiedzi zza miedzy - Górale Śląscy z Koniakowa, Istebnej oraz z Kosarzisk z Republiki Czeskiej

 

 

 

W swoim wystąpieniu Piotr Kohut – Baca z Koniakowa ale także w wywiadach prasowych mówił:

„Dzisiaj żyjemy w czasach, w których człowiek jest coraz częściej oddzielany od przyrody, odrywany od tradycyjnych metod gospodarowania ziemią. Siły natury są postrzegane często jako nieposkromione niebezpieczeństwa i kataklizmy. Tymczasem przyroda nie skrzywdzi człowieka o ile człowiek nie spróbuje na siłę zmieniać jej naturalnego stanu i wprowadzać nieodpowiednich sposobów gospodarowania na danych warunkach terenowych. Tradycyjna gospodarka ziemią w przypadku terenów karpackich to przede wszystkim pasterstwo - ono odgrywa nie tylko rolę pierwszorzędną w odpowiednim zrównoważonym rozwoju terenów górskich, ale jest źródłem kultury społeczności w Karpatach.

Jeśli chcemy, aby woda w potoku była czysta - musimy najpierw oczyścić jego źródło. I tak też w przypadku kultury góralskiej - regionalnej - aby oczyścić ten "potok" kultury - jakże często w dzisiejszych czasach przedstawianej i rozumianej w sposób czysto komercyjny - biznesowy - musimy oczyścić jej "źródło", którym jest pasterstwo. Kultura góralska wymaga głębszego spojrzenia w tożsamość - nie wystarczy bowiem być ubranym w piękne stroje ludowe i prezentować się świetnie w obiektywie. Trzeba wracać do gazdowania na trudnej górskiej ziemi, aby nie stać się przebierańcem w stroju górala lecz być prawdziwym mieszkańcem Karpat.Redyk Karpacki jest apelem, aby wyjść z fałszu i przebierania się, aby powalczyć o świat nadprzyrodzony, o duchowość góralszczyzny, o nasze tradycje i kulturę, o to by zanurzyć się choć na chwilę w głębię świadomości, by zadumać się nad sensem życia w górach w zgodzie z przyrodą i Panem Bogiem. Nadszedł czas odpowiedzi na liczne zarzuty "sztuczności" górali w Karpatach. My - pasterze - bacowie, juhasi, owczorze, pastuchowie i czabani - w czasie swojej corocznej pracy podejmujemy wędrówkę z owcami - wędrówkę przez życie. Owce od zawsze towarzyszyły człowiekowi - żywiły i ubierały. Górale w Karpatach mają wielowiekową tradycję pasterską. Każdy prawdziwy góral powinien choć raz w roku iść w góry, zaczerpnąć wody ze źródła, by przetrwać w swej swobodzie, poznać pracę owczarską, zapachnieć owcami…  Swą wędrówką przez Karpaty składamy hołd naszym wołoskim przodkom wskazując przy tym na tożsamość, która winna być chroniona i strzeżona - przede wszystkim przez nas samych. Godność pasterza wynika z jego świadomości własnej tożsamości w drodze. Nie dajmy się zwieść złudnemu wrażeniu skoku cywilizacyjnego, współczesności oferującej dobrobyt i długowieczność w zamian za zachwianie naszej duchowości. Świat nowoczesnych technologii jak najbardziej powinien być wykorzystywany przez nas, jednakże nie zapominajmy że nasza siła tkwi w tradycji i korzeniach pasterskich. Niech Redyk Karpacki zwróci uwagę społeczną na wędrówkę człowieka przez życie, na jego relacje z przyrodą, ze zwierzętami. Karpaty to nasz dom - chrońmy go i strzeżmy, pokażmy to, co w nas najlepsze, by każdy kto u nas zagości poczuł prawdziwe tradycje i kulturę. Z całego serca dziękuję wszystkim bez wyjątku za zaangażowanie się w realizację tego wydarzenia. Wszystkim Wielki Boże Zapłać! ”.

Nasze zdjęcia:

https://picasaweb.google.com/115966284411955428821/KonferencjaZakopane

Inne strony internetowe:

http://www.forumgorskie.pl/

http://www.watra.pl/zakopane/wiadomosci/2013/10/27/iv-miedzynarodowe-forum-gorskie-w-zakopanem-pasterstwo-karpat

http://www.tig.zakopane.pl/wydarzenia-i-inicjatywy/iv-miedzynarodowe-forum-gorskie