„Jak Ślązak z Góralem”

„Jak Ślązak z Góralem”

Czym jest tożsamość? Jak ją umacniać i pielęgnować? Co może zagrażać poczuciu identyfikacji lokalnej mieszkańców danego regionu? Co łączy a co dzieli mieszkańców tych szczególnie bliskich sobie regionów Polski: Ślązaków i Górali. Zarówno Ślązacy jak i Górale czują ogromne przywiązanie do regionu i swojej kultury. Odrębność kulturowa  to silnie rozwinięte poczucie tożsamości, które wyraża się w więziach regionalnych, elementach kultury i szczególnie w używaniu swojej gwary, która od wieków pozwalała rozpoznawać „swoich” i „obcych”. Gwarą zazwyczaj posługują się w rodzinie i obrębie własnej zbiorowości.

Charakterystyczne dla tych grup jest przywiązanie do rodzinnych stron i niechęć do migracji w inne regiony Polski. Podstawą emocjonalnej więzi do rodzinnych stron jest silne poczucie zakorzenienia swojej rodziny, która mieszka tu od pokoleń. Ślązacy i Górale posiadają własną, bogatą w tradycje kulturę. Obie te społeczności ponadto posiadają własną mentalność, która objawia się w niezwykłej pracowitości, poczuciu humoru i wyjątkowej gościnności. Są również bardzo religijni.

Do udziału w talk show „Jak Ślązak z Góralem” organizatorzy zaprosili bardzo znanych, popularnych i uwielbianych przez wielopokoleniową publiczność gości, m.in. ks. Pawła Buchtę (pochodzi z Chełmu Śląskiego, z wielodzietnej rodziny Śląskiej, kapelan Związku Górnośląskiego), Arkadiusza Golę (fotoreporter prasowy, autor albumów „Ludzie z węgla” i „Stany Graniczne”, mieszka w Zabrzu), Józefa Gacka z żoną (prezes Stowarzyszenia „Wesele Wesel”), Irenę Golec („prawdziwa góralka” z Milówki, mama słynnych bliźniaków: Pawła i Łukasza Golców), Ewę Leśniak (aktorka związana z Teatrem Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach), Stanisława Lizaka (prezes Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan), Annę Musialik-Chmiel (redaktor Polskiego Radia Katowice, autorka programów o tematyce regionalnej), Zbigniewa Stryja (aktor filmowy i teatralny, reżyser, urodzony i mieszkający w Zabrzu), oraz ks. Prałata Władysława Zązla (kapelan Związku Podhalan, inicjator i duszpasterz spotkań "Wesela Wesel", słynny „proboszcz z Kamesznicy”).

Fotogaleria ze spotkania: https://plus.google.com/photos/117579575612253049755/albums/5750508611485687777

 

 

Zaproszeni goście zaprezentowali swoje obyczaje i codzienność, gwarą opowiedzieli o swojej kulturze, licznych zaletach i przywarach oraz zaprezentowali swoje stroje regionalne i muzykę. Dzięki ich obecności stworzony został niepowtarzalny klimat otwartości i dobrej zabawy, obalonych zostało sporo kulturowych stereotypów. Pokazaliśmy też jak wiele Ślązacy i Górale mają ze sobą wspólnego. Podczas spotkania Księgarnia św. Jacka zaprezentowała też cieszącą się dużym zainteresowaniem książkę „Zawsze z góralami”. To zapis kilkunastu rozmów, które z ks. Władysławem Zązlem odbyła dziennikarka Radia Katowice – Anna Musialik-Chmiel. Rozmów szczerych i absorbujących – o dzieciństwie, wychowaniu, powołaniu i kapłaństwie – mocno okraszonych góralską gwarą.

Źródło: http://kiermasz.ksj.pl