Jabłonków - 64 Gorolskie Święto - Żywiec - Pożegnaliśmy TKB

Jabłonków - 64 Gorolskie Święto - Żywiec - Pożegnaliśmy TKB

Gorolski Święto – najdłuższa i najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach. Celem tej plenerowej imprezy była i jest prezentacja kultury ludowej, by ona nie była tylko zabytkiem, nie tylko echem przeszłości, ale żywą wartością dnia dzisiejszego, źródłem tożsamości. Z biegiem czasu do rodzimych zespołów folklorystycznych dołączyły zespoły z Czech, Moraw, Słowacji, a połączenie Gorolskigo Święta z Tygodniem Kultury Beskidzkiej umożliwiło zaprezentowanie publiczności zespołów ludowych dosłownie z całego świata. Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Goroslki Święto“ jest Koło Miejscowe Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego w Jabłonkowie. Współorganizatorami uroczystości są Miasto Jabłonków, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Zarząd Główny PZKO w RC oraz Folklorní sdružení w RC. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia w Lasku Miejskim i trwa trzy dni. Jak co roku w niedzielne przedpołudnie na Rynku Jabłonkowskim koncertowały kapele ludowe. O godzinie 10.30 odbyła się w jabłonkowskim kościele parafialnym msza ekumeniczna. Mszę Świętą odprawia miejscowy ks. proboszcz ( Polak ) w koncelebrze z ks. Satławą z Cieszyna oraz ks. ewangelicko – augsburskim również z Cieszyna. Msza Św. po Polsku, homilia po Polsku, chór śpiewa po Polsku – czujemy się jak w Polsce. Po Mszy Św. Gorolski Święto rozpoczyna się od korowodu, na czele którego kiedyś jechał na siwym koniu Władysław Niedoba – Jura spod Grónia, a obecnie korowód zespołów i wozów alegorycznych prowadzi z rynku ulicami miasta do Lasku Miejskiego .

 

 

Image

 

Fotorelacja z Jabłonkowa na: https://picasaweb.google.com/mjurasz0/GorolskieSwietoJabOnkow2011?authkey=Gv1sRgCMWq3szZktrLcw

 

Gorolski Święto to także wystawy sztuki ludowej, kiermasze książki, wieczory poezji zawody sportowe ( bieg o dzbanek mleka i rajdy turystyczne o kyrpce Macieja). W ciągu dwu dni GŚ uczestnicy mogą obejrzeć pokaz wiejskich rzemiósł  i rękodzielnictwa. Imprezie towarzyszą seminaria na temat muzyki ludowej. Na skraju Lasku Miejskiego można zażywać relaksu podczas koncertów kapel ludowych. Oglądając program widzowie mogą równocześnie zajrzeć do kilkunastu stylowych stoisk z tradycyjnymi specjałami kuchni śląskiej. Gorolski Święto to również okazja do spotkań przyjaciół i znajomych z Zaolzia, Polski, Moraw i Czech. Gorolski Święto, czy inaczej Gorol – jak zdrobniale określanie jest to wydarzenie - to sztandarowa impreza organizowana już od przeszło sześćdziesięciu lat przez Polaków mieszkających na Zaolziu. Tam po prostu trzeba być! W czasie Gorola Lasek Miejski w Jabłonkowie staje się nie tylko miejscem największej imprezy folklorystycznej Zaolzia, lecz przede wszystkim miejscem spotkań rodzinnych i koleżeńskich. Ludzi przyciąga tu po prostu możliwość spotkani się ze starymi znajomymi, którzy rozjechali się po świecie. Podczas Gorola do Jabłonkowa ściąga niemal całe Zaolzie. A i my tam w br. byli. Władek Motyka, Stasiu Lizak i Adam Banaś jako przedstawiciele Oddziału Górali Żywieckich ale także związku Podhalan w Polsce. Przekazaliśmy pozdrowienia dla uczestników spotkania w tym dla Prezesa PZKO Jana Ryłko. Podjęliśmy również rozmowy z Folklornim Sdrużeni w Republice Czeskiej na temat wspólnego wniosku o przyznanie dotacji z programu Unii Europejskiej Culture 2000 dla wsparcia rozwoju informacji dotyczących folkloru oraz tradycyjnej kultury ludowej. Uczestniczyły by w tym przedsięwzięciu trzy kraje: Republika Czeska, Słowacja i Polska. Ze strony Polski w tym programie zaproponowano udział Związkowi Podhalan w Polsce. Jak to mówią Polacy z Zaolzia: HO! HO! HO! Na Gorola wio !

 

Adam Banaś Żywiec - Pożegnaliśmy TKB

 

W ostatnim dniu Tygodnia Kultury Beskidzkiej do Żywca przybył prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką. W tym dniu na scenie występował laureat Festiwalu Folkloru Górali Polskich Zespół „Koniaków” z Koniakowa który zdobył Złote Żywieckie Serce. Wystąpiła także „Ziemia Żywiecka” która obchodziła jubileusz 40 lecia swojego istnienia. Jednak najważniejszym wydarzeniem dnia było wręczenie złotego serca Zespołowi „Koniaków” przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent pogratulował laureatom zdobytej nagrody i na ręce Piotra Kohuta i Urszuli Gruszki wręczył tą wspaniała nagrodę. Prezydent wręczył również Zespołowi Ziemia Żywiecka upominek za szczególne osiągnięcia w 40 letniej historii. Burmistrz Antoni Szlagor dziękując za przybycie wręczył Panu prezydentowi lalki pary górali żywieckich. Prezydent podziękował góralom za serdeczne przyjęcie i zaznaczył, że z góralami tak jest, że u nich wszystko jest najpiękniejsze. Na zakończenie wystąpił Zespół z Meksyku. Kolejny Tydzień Kultury Beskidzkiej przeszedł do historii.

 

A.B.