IX Piknik Królewski w Rajczy - 01 lipiec 2012 r.

IX Piknik Królewski w Rajczy - 01 lipiec 2012 r.

Już po raz dziewiąty w Rajczy odbył się Piknik Królewski pod hasłem „Maryja naszą Matką, Kościół naszym Domem” organizowany z okazji 343 rocznicy podarowania tutejszym góralom obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przez króla Jana Kazimierza. Niedzielne wydarzenie przypominało też, że 15 lat temu w Rajczy powstało sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej, a przed 5 laty otwarto szlaki papieskie w beskidzkim Worku Rajczańskim i poświęcono popiersie Błogosławionego Jana Pawła II. Jak corocznie ofiara z Pikniku Królewskiego przeznaczona jest na cele charytatywne w parafii  Rajcza tj. finansowanie całorocznie obiadów dla biednych dzieci. Ofiary były zbierane podczas całego pikniku.

Najpierw jednak o godz. 1145 w Kościele Parafialnym w Rajczy odbyła się uroczysta Masza Święta pod przewodnictwem Piotra Gregera ks. biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej. W czasie homilii cytował słowa z encykliki „Evangelium Vitae”, Jana Pawła II o tym, że życie, którym obdarza nas Jezus, nie pozbawia wartości doczesnej egzystencji, ale ją ogarnia i prowadzi ku jej ostatecznemu przeznaczeniu. „Tę wartość życia doczesnego potwierdza Jezus także przez cud wskrzeszenia − w niedzielnej Ewangelii jest to cud przywrócenia do życia córeczki Jaira. Dzisiaj są także ludzie, którzy chcieliby przedłużenia życia ziemskiego z tego względu, że nie wierzą w życie wieczne – mówił ks. biskup. Wspomniał też, że Jezusowi zawsze towarzyszyła Matka Boga - Maryja i ta z wielu wizerunków na świecie ( Lourdes, Fatima, Jasna Góra ) ale także ta Matka Boża Rajczańska czczona jako Matka Boża Miłosierdzia w Jej obrazie Kazimierzowskim.

 

Fotogaleria: https://picasaweb.google.com/115966284411955428821/2012070202

 

 

 

W czasie procesji darów ofiarnych przekazana została ziemia z Golgoty Wschodu, którą przywiózł do Sanktuarium w Rajczy uczestnik wyprawy Mostu Pamięci – Jasna Góra – Katyń – Kołyma, Włodzimierz Lach z Rajczy oraz uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Podarowany został również krzyż z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej wyrzeźbiony przez Pana Włodzimierza, inicjatora i uczestnika Mostu Pamięci i jednego z uczestników Rajdu Katyńskiego. Została też złożona ziemia zebrana podczas tegoż rajdu z 13 miejsc grobów Polaków poległych na „nieludzkiej ziemi”. Taki dar ziemi został złożony na Jasnej Górze i obecnie w Sanktuarium w Rajczy. Jest to dar niezwykły gdzie łączy nas tragedia Katynia i Kołymy, miejsc oddalonych od siebie tysiącami kilometrów. Łączy nas jednak historia, historia naszych rodaków ukaranych przez jakże okrutny los. Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik Jana Pawła II gdzie odmówiono modlitwę a poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Odśpiewano pieśń „Barkę”.

Imprezie, zorganizowanej przez parafię św. Wawrzyńca D.M. i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, Sołtysa Rajczy, GOK w Rajczy, Urzędu Gminy w Rajczy, Oazy Rodzin, Kółek Różańcowych, Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Rajcza, Myśliwych z Koła Łowieckiego „Głuszec” z Rajczy, Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich, Strażaków z Rajczy i Rycerki Dolnej, GOPR-u ze Szczyrku, Motocyklistów z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, Włodzimierza Lacha uczestnika wyprawy Mostu Pamięci, nauczycieli i innych których tutaj trudno wszystkich wymienić , towarzyszyła im dobroczynna akcja fantowa, konkursy i liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Zbierano pieniądze na obiady dla dzieci z rodzin mniej zamożnych, tak, żeby mogły przez cały rok szkolny korzystać ze stołówki.

Dziękujemy Pani Małgorzacie - Posłance RP, Wójtowi Gminy Rajcza, Radzie Gminy w Rajczy, Związkowi Podhalan w Polsce na czele z Maćkiem Motorem Grelokiem, Prezesowi OGŻ ZP, Sołtysowi Rajczy i pozostałym za obecności i wsparcie tego jakże bogatego w wielkie „Serca” ludzi na tegorocznym Pikniku.

Później w pobliskim amfiteatrze Domu Kultury w Rajczy wystąpili różni artyści i zespoły.

Każdy mógł wspomóc szczytny cel Pikniku biorąc udział w dobroczynnej akcji fantowej czy licytacji. Były stoiska z pysznymi wypiekami i innymi smakołykami przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy. Na smakoszy czekał także gulasz z dziczyzny. Na deskach amfiteatru wystąpiły zespoły z naszej okolicy. Mogliśmy posłuchać zespołu „Siewcy”, podziwiać występy zespołów folklorystycznych „Rajcusi” , „Ziemi Rajczańskiej” i maluchów z zespołu „Sarna”. Zaśpiewał także chór parafialny „Laurentius” oraz dzieci i młodzież ze Studia Piosenki i Musicalu prze Centrum Kultury w Knurowie. Na zakończenie zagrał zespół „The Klappers”.

Punktualnie o godz. 21.00 na scenie pod przewodnictwem Ks. Kustosza Franciszka Warzecha odbył się Apel Jasnogórski. W zadumie, przy blasku świec wspólnie odśpiewaliśmy „Maryjo Królowo Polski” i odmówiliśmy modlitwę.

W tym miejscu pragnę w imieniu organizatorów serdecznie podziękować, wszystkim których powyżej wymieniłem ale także tym co nie wymieniłem, pominąłem lub zapomniałem a przyczynili się do tego wielkiego dzieła i którzy tak wspaniale pomagali przy organizacji całego Pikniku Królewskiego. Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie już na jubileuszowym X Pikniku tak samo w doborowym gronie jak w br. i latach poprzednich.

Ze strony Związku Podhalan udział wzięli:

Sztandar: Piotr Dziedzic, Tomasz Stasica i Kazimierz Jasek. Ponadto byli obecni byli członkowie OGŻ ZP: Anna Dziedzic, Barbara Stasica, Jadwiga i Adam Banaś, Jadwiga Hutyra, Zofia Bryś, Dorota Salachna, Ewa Matlak, Urszula i Zbigniew Kopeć, Janina Tlałka z Radziechów, Stanisław Lizak, Anna Motyka. Bardzo nam miło, że swoją obecnością zaszczyciły nas władze ZP w Polsce: Prezes Maciej Motor Grelok, Wiceprezes Alojzy Lichosyt z małżonką, Sekretarz Kazimierz Bielak i pozostali przyjaciele z Rabki i Podhala.

A.B.