I Rajd Rodzinny na Bendoszkę

I Rajd Rodzinny na Bendoszkę

W dniu 17 maja 2008 r odbył się przy pięknej słonecznej pogodzie I Rajd Rodziny Szlakami Papieskimi w Worku Raczańskim. Rajd odbywający się w Roku Rodziny zapraszał rodziny z Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Województwa Śląskiego do wspólnego pielgrzymowania Szlakami Papieskimi w Worku Raczańskim , do wspólnej modlitwy przy Krzyżu Jubileuszowym Ziemi Żywieckiej na Bendoszce. Rajdowi towarzyszyły hasła: „Ku budowaniu Rodziny w Chrystusie” i „Spotkajmy się pod Krzyżem Jubileuszowym Ziemi Żywieckiej” a organizatorzy zachęcali by uczestnictwem w Rajdzie uczcić także rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II.

 

 

Uroczystość na Bendoszce poprowadził Ks. Dziekan Józef Nędza w koncelebrze księży z Żywiecczyzny. Słowo do wiernych wygłosił inicjator i budowniczy Krzyża na Bendoszce Ks. Edward Ćmiel. Mszę świętą uświetniły połączone siły muzyków ludowych z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego pod przewodnictwem Zbigniewa Wałacha, oraz Józef Broda z Koniakowa i Józef Skrzek - multiinstrumentalista rodem z Michałkowic. Licznie zgromadzeni na Bendoszce wierni, a wielu z nich w strojach ludowych nie kryli zachwytu z uroku tego miejsca i możliwości udziału w takiej scenerii w sprawowanej mszy świętej. Uroczystość na Bendoszce zakończyło wspólne biesiadowanie przy ogniskach i koncertowanie przybyłych muzyków.

 

Na Bendoszce Wielkiej (1144 m n.p.m.) w roku Jubileuszu roku 2000 powstał Krzyż Jubileuszowy Ziemi Żywieckiej, o którym w kazaniu podczas jego poświęcenia ks. biskup Tadeusz Rakoczy powiedział, że: “ustawiony jest w kierunku pięknej Ziemi Żywieckiej. Swymi ramionami ma symbolizować wspólnotę Żywiecczyzny, a przede wszystkim jedność wiary chrześcijańskiej”.Poświęcenie miejsca pod kamień węgielny nastąpiło 18 lipca 1999 roku. Krzyż ma 23,5 metra wysokości i jest wyższy od krzyża na Giewoncie aż o 8 metrów! Uroczystość poświęcenia Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej odbyła się 16 września 2000 roku w obecności ponad dwóch tysięcy ludzi, w tym ks. biskupa Tadeusza Rakoczego, władz powiatowych i miejscowych, duchownych, i licznych pocztów sztandarowych.Na podstawie krzyża zostały wmurowane trzy tablice. Od strony zachodniej o treści: “Na chwałę Boga w Trójcy Jedynego w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa w Milenium Kościoła Krakowskiego w dwudziestym drugim roku pontyfikatu Papieża Jana Pawła II w dziesiątym roku pasterzowania w Diecezji Bielsko - Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego w pięćdziesiątym roku istnienia parafii w Rycerce Górnej z inicjatywy Księdza Edwarda Ćmiela ten Krzyż został wzniesiony jako świadectwo wiary dla przyszłych pokoleń”.Od strony południowej: “Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej zaprojektowany przez mgr inż. Jacka Niedźwieckiego, architekta z Czechowic Dziedzic, przy współpracy mgr inż. Józefa Paiserba z Bielska Białej wykonany przez Mostostal Zabrze Zakład Montażowo - Produkcyjny Czechowice poświęcony 16 września 2000 roku przez Biskupa Tadeusza Rakoczego powstał dzięki ofiarności mieszkańców Rycerki Górnej i Przegibka, parafii z dekanatów Żywiecczyzny, przy udziale duchowieństwa, a także władz samorządowych. Przewodniczącym Komitetu Budowy był Andrzej Harmata”. Na tablicy od strony wschodniej widnieje cytat z Pisma Świętego.

 

 

Więcej zdjęć w Galeriioraz na stronie

http://www.watra.pl/rozne/zywiec/rajd.html

Organizatorzy Rajdu:

 

Ks. Proboszcz Sanktuarium Maryjnego w Rajczy Franciszek WarzechaKs. Proboszcz Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej Stanisław WardyńskiKs. Proboszcz Parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie Edward Ćmiel - inicjator budowy Krzyża na BendoszcePrzewodniczący Rady Gminy Rajcza Zbigniew KopećPrezes Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich Adam Banaś.Dyrektor GOK w Rajczy Jan ŚlęzakPrezes Oddziału Górali Śląskich z Istebnej Piotr Kohut Współorganizatorzy:

 

Wójt Gminy Rajcza Adam Iwanek Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich Oddział ZP Górali Śląskich w Istebnej Związek Górnośląski Bractwo Pielgrzymkowe Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy Sołtys Tadeusz Banaś i Rada Sołecka Rycerki Górnej Parafia Niepokalanego Serca N.M.P. W Soblówce - Ks. Proboszcz Stanisław Króżel Rada Gminy Rajcza Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Żywcu Rada Powiatowa Śląskiej Izby Rolniczej powiatu Żywieckiego Sołtys i Rada Sołecka Rajczy Sołtys i Rada Sołecka Rycerki Dolnej Sołtys i Rada Sołecka Soli Sołtys i Rada Sołecka Kiczory Sołtys i Rada Sołecka Zwardonia Radny Rady Gminy Rajcza Zbigniew Kośniewski Radny Rady Gminy Rajcza Zbigniew Paciorek Drużyna Harcerska Niezapominajki z Rajczy Koło Łowieckie Głuszec z Rajczy Kapela "Daremny Trud" z Rycerki Górnej Koło Gospodyń Wiejskich z Rajczy Koło Gospodyń Wiejskich z Rycerki Górnej Koło Gospodyń Wiejskich z Rycerki Dolnej Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rajczy Gimnazjum w Rajczy Zespół Szkół w Rycerce Górnej OSP Rajcza OSP Rycerka Dolna OSP Rycerka Górna Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne przy Szkole w Rajczy Oaza Rodzin z Rajczy Oaza Młodzieżowa z Rajczy Oaza Młodzieżowa z Rycerki Górnej Stowarzyszenie Miłośników Koni i Przyrody "Strażnicy Beskidów" Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grupa Beskidzka