Grojcowianie w 2000 r

Sprawozdanie z działalności Dziecięcego Zespołu Regionalnego „MALI GROJCOWIANIE” z Wieprza oraz Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „GROJCOWIANIE” - 2000 r

3 stycznia 2000 r Beskidzka Radiowa Kolęda z Radiem Maryja – Msza św. i Koncert kolęd w Kościele u św.Jana Chrzciciela w Bielsku Komorowicach ( transmisja przez Radio Maryja z Torunia na cały świat) Na rynku wydawnictw fonograficznych pojawia się nowa kaseta - „Grojcowianie 2000 - Górolskij Gażdzinie” . Kaseta z pieśniami maryjnymi i religijnymi „Grojcowian” została nagrana przez AV Studio Janusza Kohuta z Bielska Białej w Kościele Parafialnym w Wieprzu a sfinansowana w całości przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie z Wieprza.

6 stycznia 2000 r Koncert kolęd i pastorałek Kapeli „Grojcowianie” w Kościele św. Michała Archanioła w Katowicach-Brynowie u Ks. Władysława Kolorza

 

7 stycznia 2000 r Udział w przesłuchaniach konkursowych VI Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Zaproszenie do Koncertu Finałowego Laureatów Festiwalu.

8 stycznia 2000 r Koncert Laureatów VI Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie .Jury Festiwalu pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego przyznało „Małym Grojcowianom” I MIEJSCE w kat. zespołów regionalnych i nagrodę przewodniczącego NSZZ Solidarność Mariana Krzaklewskiego. Gośćmi honorowymi Festiwalu byli: senator Alicja Grześkowiak, wojewoda śląski Marek Kempski oraz biskup sosnowiecki Adam Śmigielski, a całość Koncertu transmitowała TV Katowice.

9 stycznia 2000 r Koncert kolęd i pastorałek u stóp Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Sanktuarium Maryjnym w Rajczy. Zaproszenie przyjęliśmy od Ks. Franciszka Warzechy z którym współpracowali „Grojcowianie” jeszcze za jego „gazdowania” w Juszczynie.

16 stycznia 2000 r Koncert kolęd i pastorałek w kaplicy NMP Częstochowskiej w Przybędzy dla tutejszych seniorów ( w koncercie uczestniczyły również przedszkolaki i chór Szkoły Podstawowej w Przybędzy).

23 stycznia 2000 r Koncert kolęd i pastorałek w Sławkowie w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Mikołaja. Zaproszenie przyjęliśmy od Ks. Sylwestra Kulki.

30 stycznia 2000 r Udział kolędników i kapeli „Małych Grojcowian” w „ŻYWIECKICH GODACH 2000”.Komisja oceniająca przyznała naszym kolędnikom I MIEJSCE w kat .zespołów dziecięcych kolędujących w izbie.

24 stycznia – 1 luty 2000 r Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne z Wieprza zorganizowało „I BAJKOWE SPOTKANIA TEATRALNE W GMINIE RADZIECHOWY-WIEPRZ”. Spektakle teatralne odbyły się w Brzuśniku, Radziechowach , Juszczynie, Przybędzy i Wieprzu. Młodzi widzowie obejrzeli siedem spektakli trzech teatrów : „Bajki”z Czeskiego Cieszyna oraz „Banialuki” i teatru „Na Strychu” z Bielska-Białej. Impreza była współfinansowana ze środków Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi i współorganizowana ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „PROWINCJA” z Żywca.

2 luty 2000 r Wyjazd Zespołu na Podhale: odpust i zwiedzanie Kościoła NMP Królowej Podhala w Ludżmierzu , krótki pobyt w Zakopanem oraz Koncert kolęd i pastorałek w Kościele Parafialnym w WITOWIE. Do Witowa zaprosił nas (do niedawna proboszcz w Przyłękowie) Ks. Lucjan Gruszczyński.

15 luty 2000 r Koncert DZR „Mali Grojcowianie” w czasie uroczystości wręczania nagród za upowszechnianie kultury w POWIECIE ŻYWIECKIM – sala MOKiS w Żywcu. Jedną z nagród otrzymała Jadwiga Jurasz –kierownik „Małych Grojcowian”i Prezes Stowarzyszenia „Grojcowianie”.

4 marca 2000 r Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” zorganizowało w Wieprzu IV BEZALKOHOLOWE GÓRALSKIE OSTATKI – WIEPRZ 2000. Na imprezie wystąpiły: kabaret „TRUTEŃ” ze Skawicy, Kapela WITOWIANIE, „MAŁA DECHOWKA” z Trzebini, Kapela ZBYSZKA WAŁACHA z Koniakowa, Kapela „GROJCOWIANIE” i „MALI GROJCOWIANIE” z Wieprza. Duchowy patronat nad Ostatkami przyjął Diecezjalny Duszpasterz Trzeżwości , Kapelan Związku Podhalan w Polsce, Ks. Władysław Zązel z Kamesznicy. Przy dobrej muzyce ,góralskich tańcach i potrawach bawiło się świetnie ok. 170 osób. Impreza była współfinansowana przez Gminny Program Przeciwdziałania Alkoholizmowi a całkowity dochód z Ostatków przeznaczono na działalność DZR „Mali Grojcowianie”. Na Ostatkach gościliśmy również Radio Diecezjalne które dwukrotnie transmitowało relacje z Bezalkoholowych Góralskich Ostatków.

11 i 18 marca 2000r Emisja filmu reżysera Jerzego Kołodziejczyka pt. ”MADONNY POLSKIE – KAMESZNICKA MATKA BOSKA ZWYCIĘSKA” z udziałem „Małych Grojcowian” i informacjami o Bezalkoholowych Góralskich Ostatkach w Wieprzu.

23 marca 2000 r Wyjazd Kapeli „Mali Grojcowianie” ze Starostwem Powiatowym na Targi Ofert Turystycznych i podpisywanie umów przygranicznych do Słowacji.

26 marca 2000 r Udział Kapeli „Mali Grojcowianie” w podsumowaniu VII BIEGU BACY – Szczyrk – Kubalonka. W całym pierwszym kwartale trwały nieprzerwanie próby 2 grup (starsza i młodsza) Zespołu „Mali Grojcowianie” oraz próby Kapeli i szkółki gry na instrumentach ludowych (skrzypce, basy, piszczałki, okaryny) prowadzonej przez P. Brygidę Murańską.

9 kwietnia 2000 r Występ Kapeli podczas Biegu o Puchar Starosty Żywieckiego – Żywiec Rynek.

16 kwietnia 2000 r III Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych – Radziechowy 2000 Parafia św. Marcina w Radziechowach W dniu 16 kwietnia w Parafii św.Marcina w Radziechowach k.Żywca,odbył się III Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych.Po Juszczynie i Wieprzu ,gdzie poprzednio odbywały się konkursy,przyszła pora by w Kościele Jubileuszowym w Radziechowach ,zgromadziły się w Palmową Niedzielę najwyższe,najpiękniejsze i najbardziej tradycyjne palmy(bagniątka) z całej gminy Radziechowy –Wieprz. Głównym inicjatorem konkursu było Stowarzyszenie Społeczno –Kulturalne „Grojcowianie” oraz Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie”z Wieprza.Dzięki hojności Urzędu Gminy,Ks.Dziekana Stanisława Gawlika,”Grojcowian”i koła Gospodyń Wiejskich w Radziechowach udało się zakupić 140 nagród i wyróżnień na kwotę 1700 zł. Wykonane z tradycyjnych roślin,ziół i owoców palmy wielkanocne ,pięknie prezentowały się tak w czasie mszy św.odprawionej przez Ks.Dziekana jak i w czasie tradycyjnej procesji wokół kościoła.Po mszy ,na stopniach plebanii ,w szpalerze ,ustawiły się najpiękniejsze z nich,a jury przystąpiło do oceny. Jury konkursowe w składzie: Maria Grzegorek z Juszczyny,Wiesław Pawlus z Wieprza,Jadwiga Jurasz z Przybędzy oraz Jadwiga Knapek i Barbara Mika z Radziechów spośród około 200 palm ,nagrodziło nagrodami i wyróżnieniami 140. Najwyżej oceniono palmy:Małgorzaty Jurasz,Katarzyny Ozimińskiej,Jana Knapka,Mateusza Lizaka i Wojciecha Tlałki z Radziechów,Pawła Pieli i Marii Chowaniec z Juszczyny,Anny Czech i Darii Bindy z Brzuśnika oraz Gabriela Pawlusa z Wieprza i Marcina Stopki z Bystrej.Najwyższa palma pochodziła z Radziechów i mierzyła 7 m. 60 cm.Wszystkie palmy pięknie przystrojone były kolorowymi wstążkami i tradycyjnymi kwiatami bibułkowymi.SSK”Grojcowianie”w ostatnim roku zorganizowało wespół z Urzędem Gminy i szkołami na terenie Gminy kursy wykonywania takich bibułkowych kwiatów.Kursy prowadziły znakomite bibułkarki:Maria Grzegorek z Juszczyny i Stanisława Juraszek z Radziechów a efekty ich pracy podziwialiśmy podczas Konkursu Palm. SSK”Grojcowianie” ma nadzieję że w 2001 roku spotkamy się na IV Konkursie Palm Wielkanocnych – po trzech latach, ponownie w Juszczynie.

29 kwietnia 2000 r Występ Kapeli „GROJCOWIANIE” podczas żywieckiego etapu Wielkiej Nagrody MTB ŻYWIEC – Amfiteatr w Żywcu 30 kwietnia 2000 r Występ Dziecięcego Zespołu Regionalnego „MALI GROJCOWIANIE” w Wieprzu na dobroczynnym festynie na rzecz pomocy dla GIMNAZJUM w WIEPRZU.

2 maja 2000 r Oprawa artystyczna DZR „Mali Grojcowianie” podczas przemarszu – defilady orkiestr dętych w czasie II Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych o Złotą Trąbkę Starosty Żywieckiego.

3 maja 2000 r Koncert pieśni maryjnych w Sanktuarium Maryjnym Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy.Do Rajczy zaprosił nas Ks.Dziekan Franciszek Warzecha.

6 maja 2000 r Wyjazd Kapeli „GROJCOWIANIE” wraz z Kapelanem Związku Podhalan w Polsce Ks.Władysławem Zązlem do Zakrzowa i Grybowa.

8 maja 2000 r Występ Kapeli „Mali Grojcowianie” podczas uroczystego podpisania umowy o utworzeniu w Żywcu filii Politechniki Krakowskiej.

14 maja 2000 r „Spotkanie na ojcowiźnie” u Marii Grzegorek w Juszczynie. Udział „Grojcowian” i „Małych Grojcowian” w spotkaniu oraz przedstawicieli Stowarzyszenia.

19 maja 2000 r Udział Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Grojcowianie” w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Cieszynie. Na 28 zespołów z całego województwa śląskiego „Mali Grojcowianie” zdobyli II MIEJSCE.W Przeglądzie uczestniczyły też dwie kapele „Małych Grojcowian”.Pierwsza w składzie:Karolina Żur,Anna Kutarba,Wojciech Wrzeszcz,Łukasz Kłusak , druga w składzie: Paulina Adamczyk,Marcin Rułka,Fijak Magdalena i Temel Dominik.Obie kapele pod kierunkiem Brygidy Mirańskiej zdobyły w Cieszynie II MIEJSCA.Tegoroczny udział „Małych Grojcowiań” w cieszyńskim Przeglądzie jest ich niewątpliwym , kolejnym sukcesem i potwierdzeniem wysokich umiejętności. 20 maja 2000 r Udział Kapeli „Mali Grojcowianie” w uroczystościach 50-cio lecia SPÓŁDZIELNI „JEDNOŚĆ” w Żywcu.

21 maja 2000 r Udział Kapeli „Mali Grojcowianie” w tradycyjnym OPŁATKU Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan który odbył się tym razem w Koszarawie.

26 maja 2000 r Udział Kapel „Mali Grojcowianie” i „Grojcowianie” w KONCERCIE „Góralewo tańcy śpiewo” w Węgierskiej Górce , promującym nową płytę Extra Formacji Górali Beskidzkich „HAJDUK”.

27-28 maja 2000 r Radosław Polak i Marcin Rułka z „Małych Grojcowian” na III Powiatowej „PRZEGLĄDACCE” Gawędziarzy zdobyli w swojej kategorii II MIEJSCA. Miłe akcenty dla Wieprza i „Małych Grojcowian”miała też III POWIATOWA „PRZEGLĄDACKA” Gawędziarzy ,Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych która odbyła się w dniach 27-28 maja w Żywcu.Jury Konkursu I MIEJSCE i PUCHAR STAROSTY ŻYWIECKIEGO w kategorii gawędziarzy dorosłych przyznało HELENIE SOBEL z Wieprza za gawędę „O złej macosze”. III MIEJSCE przypadło WIESŁAWOWI PAWLUSOWI również z Wieprza. Wśród dzieci Radosław Polak i Marcin Rułka z „Małych Grojcowian” otrzymali II MIEJSCA.Cieszą sukcesy naszych gawędziarzy tym bardziej że już jesienią spotkamy się w Wieprzu na współorganizowanych przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „GROJCOWIANIE” –VIII POSIADACH GAWĘDZIARSKICH.

2 czerwca 2000 r Wyjazd „Małych Grojcowian” do STRYSZAWY na IV ŚWIĘTO ZABAWKI. Koncert Kapeli i Zespołu na scenie w Stryszawie. 3 czerwca 2000 r Udział Zespołu w pielgrzymce i oprawie artystycznej mszy świętej podczas uroczystości dla dzieci z całego dekanatu w Kościele Jubileuszowym św.Marcina w Radziechowach.

4 czerwca 2000 r Wyjazd młodzieżowej grupy „GROJCOWIANIE”do TOKARNI koło Kielc.Zespół zaproszony przez Muzeum Wsi Kieleckiej brał udział w tzw.”WYTOPKACH”

7 czerwca 2000 r Wyjazd grupy „Grojcowian” na pokazowe lekcje folkloru do Szkoły Podstawowej i XVI Gimnazjum w Bielsku Białej. 10 czerwca 2000 r Koncert Kapeli i Zespołu w czasie „FESTYNU RODZINNEGO” pracowników BROWARÓW ŻYWIECKICH.

11 czerwca 2000 r Udział w Prymicjach ARKADIUSZA TALIKA – udział asysty wraz z Kapelą w procesji z Przybędzy do Radziechów i mszy św.prymicyjnej w Radziechowach. Udział Kapeli „Grojcowianie” w prymicjach w Czańcu.

16-19 czerwca 2000 r Udział „MAŁYCH GROJCOWIAN” w VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Gorzów 2000”- informacja dodatkowa.

17-18 czerwca 2000 r Udział „GROJCOWIAN „ – (starsza grupa} w VI Dąbrowieckich Spotkaniach Folklorystycznych” w Zbąszynku. – informacja dodatkowa

21 czerwca 2000 r Udział w Mszy św. W Wieprzu i uroczystości poświęcenia ołtarza Matki Boskiej Nieustającej Pomocy , ufundowanego przez pracowników Browaru Żywieckiego zamieszkałych na terenie Parafii w Wieprzu.

24 czerwca 2000 r Występ Kapeli „Małych Grojcowian” w Międzybrodziu Żywieckim w ramach „Dni Morza” i Konkursu „Złota Miejscowość Radia Katowice”. Udział w Festynie Dobroczynnym organizowanym przez "Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Łodygowice”

25 czerwca 2000 r Udział Kapeli „GROJCOWIANIE w Kamesznickich Dniach Trzeźwości w Kamesznicy.

25 czerwca 2000 r Wyjazd „MAŁYCH GROJCOWIAN” do Parafii w CHYBIU na zaproszenie Ks.Lasoty . Udział w dwóch Mszach św. i Koncert Zespołu i Kapeli w Festynie Rodzinnym dla parafian. Występ Zespołu „GROJCOWIANIE” i obu Kapel na I DNIACH LIPOWEJ w Lipowej.

1 lipca 2000 r Udział Kapeli „Mali Grojcowianie” w otwarciu WYSTAWY pokonkursowej „BIBUŁKOWE KWIATY” XVII Konkursu Zdobnictwa Bibułkowego – Muzeum w Żywcu.

2 lipca 2000 r Udział Kapeli „Mali Grojcowianie” w uroczystościach 95-cio lecia STRAŻY POŻARNEJ w Międzybrodziu Żywieckim 9 lipca 2000 r Udział Kapeli „GROJCOWIANIE” w uroczystościach poświęcenia sztandaru ODDZIAŁU ZWIĄZKU PODHALAN w Oświęcimiu – Kościół p.w. św.Maksymiliana w Oświęcimiu.

9 lipca 2000 r Udział Kapeli „GROJCOWIANIE” w Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w BRENNEJ. W tegorocznej edycji Kapela zdobyła II MIEJSCE.

22 lipca 2000 r Udział Kapeli „GROJCOWIANIE” i Zespołu „Mali Grojcowianie” w DNIACH JELEŚNI.

28 lipca 2000 r Udział Kapeli „GROJCOWIANIE” w II Małopolskim Konkursie Muzyki Tradycyjnej – ROZSTAJE 2000 – KRAKÓW 2000. Kapela zajęła tam wysokie II MIEJSCE.

29 lipca – 6 sierpnia 2000 r Zespół „GROJCOWIANIE” i „MALI GROJCOWIANIE” wzięli udział w XXXVII Tygodniu Kultury Beskidzkiej. W dniu 30 lipca na scenie Amfiteatru pod Grojcem wystąpiły połączone Zespoły małych i dużych GROJCOWIAN.W dniu 31 lipca „Mali Grojcowianie” wystąpili w OŚWIĘCIMIU.W dniu 1 sierpnia w WIŚLE i 2 sierpnia w OŚWIĘCIMIU „GROJCOWIANIE” W ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich wystąpiła Kapela „GROJCOWIANIE” zdobywając II MIEJSCE, Brygida Murańska z uczniami:Wojtkiem Wrzeszczem i Marcinem Rułką zdobywając I MIEJSCE oraz grupa śpiewacza „GROJCOWIANKI”.

12 sierpnia 2000 r Udział Kapeli i Zespołu „MALI GROJCOWIANIE” W DNIACH WĘGIERSKIEJ GÓRKI

13 sierpnia 2000 r Udział „GROJCOWIAN” w I ŚWIATOWYM ZJEŹDZIE GÓRALI POLSKICH – OCHODZITA – KONIAKÓW –

13 sierpnia 2000 r – POSIADY NA HOLAK. Oprawa artystyczna Mszy św. i występ wespół z Kapelanem ZP Władysławem Zązlem.

15 sierpnia 2000 r Wyjazd Kapeli i Zespołu „GROJCOWIANIE” do NOWEGO WIŚNICZA k.Krakowa na DOŻYNKI . Występ i zwiedzanie Zamku.

19 sierpnia 2000 r Występ Zespołu „GROJCOWIANIE” i „MALI GROJCOWIANIE” w prezentacji artystycznej Gminy Radziechowy-Wieprz podczas I POWIATOWEGO TURNIEJU GMIN w Wieprzu.

20 sierpnia 2000 r Wystep Zespołu „Mali Grojcowianie” podczas DOŻYNEK w Brzuśniku. Zaprosiło Nas tam Koło Gospodyń Wiejskich w Brzuśniku.

21 sierpnia 2000 r Wystę Kapeli „Mali Grojcowianie” w trakcie spotkania mieszkańców Żywiecczyzny z kandydatem na Prezydenta RP Marianem Krzaklewskim.

26 sierpnia 2000 r Występ „Małych Grojcowian” na FESTYNIE „ŻYWIEC ZDRÓJ” w Węgierskiej Górce.

27 sierpnia 2000 r Występ Zespołu „Mali Grojcowianie” podczas FESTYNU RODZINNEGO w Łodygowicach.

28-30 sierpnia 2000 r „Grojcowianie” na planie filmowym filmu Jerzego Kołodziejczaka „Smutny i radosny żywot Jonka spod Grojca”.W rolach głównych: Sylwia Sanetra ( Marysia ) i Jurek Arkadiusz (Jasiek). Ale to dopiero początek.

2 września 2000 r Festyn Trzeźwościowy w Myślenicach. Udział Kapeli „GROJCOWIANIE” wespół z Ks. Władysławem Zązlem z Kamesznicy.

3 września 2000 r Udział Kapel i obu grup „GROJCOWIAN” we Mszy św.DOŻYNKOWEJ oraz koncert na FESTYNIE DOŻYNKOWYM w Wieprzu. Udział Kapeli „GROJCOWIANIE” iwespół z Ks. Władysławem Zązlem w WESELU BEZALKOHOLOWYM w Leśnicy Groniu na Podhalu.

9 – 10 września 2000 r Wyjazd „GROJCOWIAN” do Łodzi (ul.Piotrkowska) na "I FESTIWAL SZTUKI KULINARNEJ”. Koncert Kapeli i Zespołu. Udział „GROJCOWIAN” w Dożynkach Miejskich w Aleksandrowie Łódzkim . Oprawa artystyczna Mszy św. dożynkowej i koncert na FESTYNIE DOŻYNKOWYM.

12 września 2000 r Udział Kapeli „GROJCOWIANIE” we Mszy sw. Odpustowej w Kościele NMP Zwycięskiej w Kamesznicy. 16 września 2000 r Koncert Kapeli „GROJCOWIANIE” podczas FESTYNU RODZINNEGO w Browarze Żywieckim . Udział we mszy św. ślubnej Łukasza Golca i Edyty Mędrzak (GOLEC ORKIESTRA),kapeli „MALI GROJCOWIANIE” – Kościół w Łodygowicach Dolnych. Udział kapeli „MALI GROJCOWIANIE” w XIV FESTIWALU „SARI” w Żorach k.Rybnika.

17 września 2000 r Udział Zespołu „GROJCOWIANIE” w Dożynkach Diecezjalnych – Diecezji Bielsko-Żywieckiej w BESTWINIE. Udział kapeli „GROJCOWIANIE” wespół z Ks.Władysławem Zązlem w FESTYNIE TRZEŹWOŚCIOWYM w RZEZAWIE.

21 września 2000 r Udział w nagraniach filmowych do filmu i spektaklu „Smutny i radosny XX wiek Jonka spod Grojca” w reż .Jerzego Kołodziejczaka (zdjęcia w Kościele w Juszczynie i Starej Chałpie w Milówce)

23 września 2000 r Udział „MAŁYCH GROJCOWIAN” w uroczystym otwarciu STACJI BENZYNOWEJ „PREEM” w Pietrzykowicach. Udział zespołu w FESTYNIE PRACOWNICZYM „Energetyki Beskidzkiej” w Browarach Żywieckich.

29 września 2000 r Wyjazd DZR „Mali Grojcowianie” i Ks.Władysława Zązla w FESTYNIE TRZEŹWOŚCIOWYM w RADZIONKOWIE.

30 września 2000 r Oprawa artystyczna Mistrzostw Polski Juniorów w Biegach Górskich i II Ogólnopolskiego Górskiego Biegu Przełajowego „ŻAR 2000” – Międzybrodzie Żywieckie.

18 – 19 listopad 2000 r W dniach 18 i 19 listopada odbyły się IX POSIADY GAWĘDZIARSKIE oraz XI KONKURS GRY NA UNIKATOWYCH INSTRUMENTACH LUDOWYCH. Organizatorami tych imprez był Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej , Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „GROJCOWIANIE” w Wieprzu oraz Zajazd „HOROLNA” w Przybędzy. Przegląd współfinansowany był ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Starostwa Powiatowego w Żywcu. Fundatorami nagród finansowych był też Kapelan Związku Podhalan w Polsce Władysław Zązel oraz Przewodniczący Rady Gminy Radziechowy – Wieprz Zbigniew Figura. Nagrody rzeczowe przekazało również Radio Diecezjalne z Bielska-Białej oraz Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Milówce. Część konkursowa odbyła się w Zajeździe „HOROLNA” w Przybędzy i wzięło w niej udział 80 uczestników w wieku od 7 do 85 lat. Najlepsi zostali wyróżnieni przez jury konkursu. Przegląd konkursowy trwający ok.8 godzin obejrzało oprócz uczestników ok.50 widzów. W niedzielę 19 listopada w DOMU LUDOWYM w Wieprzu odbyło się podsumowanie imprezy , spotkanie z komisją oceniającą oraz KONCERT LAUREATÓW gdzie wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody. Imprezą towarzyszącą konkursom było widowisko filmowo - sceniczne z udziałem Eugeniusza Jachyma i Zespołu Regionalnego „GROJCOWIANIE” pt. „SMUTNY I RADOSNY XX WIEK JONKA SPOD GROJCA” autorstwa Jerzego Kołodziejczyka z tekstem Walerii Prochownik. W Domu Ludowym w Wieprzu KONCERT LAUREATÓW i widowisko obejrzało ok. 250 osób. W trakcie KONCERTU LAUREATÓW miły akcent - “Mali Grojcowianie” mają 5 lat. Jest wielki tort od KGW z Wieprza i gratulacje.

7 grudnia 2000 r Warszawa – z udziałem Ks. Władysława Zązla i Ks. Biskupa Józefa Glępa – Promocja książki “Nowe przesłanie nadzieji – podręcznik duszpasterstwa trzeźwości”. Była też nasza Kapela.

10-15 grudnia 2000 r Boże Narodzenie po Beskidzku. Naszą gminę reprezentują “Mali Grojcowianie” z Wieprza