Góralska piesza pielgrzymka z Giewontu na Hel

Góralska piesza pielgrzymka z Giewontu na Hel

W sobotę 21 lipca 2007 r pielgrzymi z gór weszli na Giewont, aby z tego symbolicznego miejsca rozpocząć wyprawę przez Częstochowę aż na Hel, łącznie ponad 900 kilometrów marszu. Była to rewizyta po ubiegłorocznej XXV Pielgrzymce Kaszubskiej, której uczestnicy - Kaszubi zawędrowali właśnie na Giewont. Hasłem pielgrzymki i jej charyzmatem były słowa "Sursum Corda", zaczerpnięte z papieskiej homilii wygłoszonej pod Wielką Krokwią w czasie pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II – dziś Sługi Bożego w Zakopanem: "Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę od Tatr aż do Bałtyku i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda! — W górę serca! Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda! — W górę serca! Kilkudziesięciu pielgrzymów przemierzyło Polskę pieszo w I Pielgrzymce z Giewontu na Hel. Jak powiedział przewodnik grupy, ks. Józef Lasak, rektor podhalańskiej wspólnoty pallotyńskiej, bezpośrednim motywem zorganizowania wędrówki było wyzwanie, jakie w 2006 roku złożyli Kaszubi, którzy w swej jubileuszowej pielgrzymce przemierzyli trasę znad morza do gór. Górale obiecali, że pójdą z rewizytą.

 

 

 

Współorganizatorami pobytu Górali na Ziemi Kaszubskiej byli: Gmina Puck, Miasto Hel, Starostwo Powiatowe w Pucku, Starostwo Powiatowe w Kartuzach i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

Image

 

W połowie sierpnia 2007 r Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie gościło na Kaszubach grupę Górali zmierzających na północny kraniec Polski aż spod samego Giewontu.

Image

 

Organizatorzy serdecznie zaprosili wszystkich chętnych, a szczególnie tych, którzy brali udział w jubileuszowej XXV Pielgrzymce Kaszubskiej na Giewont na spotkanie i przywitanie z Góralami. Image 18 sierpnia w Sanktuarium Królowej Morza w Swarzewie rozpoczęła się o godz. 16.00 Dziękczynna Msza Święta, celebrowana przez Abp. Metropolitę Gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego. Liturgia słowa została odprawiona w języku kaszubskim i gwarze góralskiej. Po zakończeniu Mszy św. o godz. 17.30 nad brzegiem Małego Morza (Zatoki Puckiej) rozpoczęła się biesiada kaszubsko-góralska. W programie nie zabrakło występów kapel góralskich i zespołów kaszubskich oraz degustacji kuchni kaszubskiej. O 21.00 uczestnicy wzięli udział w Apelu Jasnogórskim i zakończeniu spotkania.

Image

 Następnego dnia pielgrzymi dojechali do Helu, by o godz. 10.15 przemaszerować ulicami Helu na Cypel, tam, gdzie jest początek Rzeczypospolitej Polskiej. O godz. 11.00 nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej pielgrzymkę z Zakopanego do Helu i symboliczne zaślubiny sztandarów ZP w Morzu Bałtyckim. O godz. 12.00 pielgrzymi wypłynęli w rejs kutrami po Zatoce Gdańskiej i zwiedzali Hel.

 

Image

 

W uroczystym zakończeniu pielgrzymki udział wzięła wspólna delegacja Oddziału Górali Żywieckich ZP i Oddziału Oświęcim ZP. Zdjęcia z tych niezapomnianych chwil wykonał Prezes Adam Banaś i Janina Golec.

 

Image

 

Image 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.pl/mjurasz0/PieszaPielgrzymkaGoralskaZGiewontuNaHel