Festiwal muzyki  chrześcijańskiej „Slezka Lilie” Ostrawa Kunčički – Republika Czeska - 9 – 10.06.2012 r.

Festiwal muzyki chrześcijańskiej „Slezka Lilie” Ostrawa Kunčički – Republika Czeska - 9 – 10.06.2012 r.

W parafii Ostrawie Kunčički w republice Czeskiej w święto Św. Antoniego z Padwy głównego patrona parafii odbył się po raz drugi niecodzienny festiwal „Slezka Lilie”. Jak czytamy na stronie internetowej „Slezka Lilie - jest to międzynarodowy festiwal współczesnej muzyki chrześcijańskiej przybliżający ludziom często omijany fenomen autorskiej muzyki chrześcijańskiej oraz jej spokojną atmosferę solidarności chrześcijańskiej. Festiwal odbywa się w parafii Ostrava Kunčičky, która jest do dnia dzisiejszego zdewastowana przez przemysł ciężki. W odróżnieniu od tego kolejna część programu odbywa się w środku nowoczesnego centrum handlowego Avion Shopping Park Ostrava. Następnego dnia publiczność zaproszona jest do kilku naszych kościołów parafialnych. Festiwal koncentruje się na rytmicznej nowoczesnej muzyce znanych i mniej znanych czeskich i zagranicznych grup lub schol wszystkich stylów muzycznych i gatunków. Celem Slezskiej Lilii jest przede wszystkim zniesienie barier między chrześcijanami i opinią publiczną. Są to bariery, które są tworzone za pomocą presji mediów, braku informacji, a zwłaszcza brak razem spędzonego czasu”.

Festiwal ten powstał w 2011 roku dzięki księdzu Dariuszowi Sputo, administratorowi parafii Ostrawa – Kunčički – pochodzącego z Polski a tak naprawdę to góral pochodzący z Cięciny który wyszedł z swoim pomysłem: „Pokażmy miejscowym ludziom, jak pięknie umieją grać nasze schole chrześcijańskie!” i od tego się wszystko zaczęło. Przekonał do siebie ludzi i przy współpracy niezwykłych parafian z Ostrawy Kunčički, z miejscowymi organizacjami charytatywnymi, strażakami i innymi grupami w kilka miesięcy później rozpoczął się dwudniowy międzynarodowy festiwal scholii chrześcijańskich. Pierwszy odbył się w 2011 r. który przedstawił przekrój najbardziej znanych scholii w republice czeskiej ale także zagranicznych grup chrześcijańskich. Festiwal zakończył się wielkim sukcesem.

 

Fotogaleria na: https://plus.google.com/photos/117579575612253049755/albums/5753781175446037729

 

 

W bieżącym 2012 r. nastąpiła kontynuacja i odbyła się druga edycja „Slezské Lilie” w dniach 9. i 10.6.2012. W sobotę 9 czerwca 2012 r. jak w ub. roku festiwal odbył się ponownie na dwóch scenach: „Degustacja w shopping parku“ - niezwykłe bo odbywa się ten koncert na scenie w środku nowoczesnego centrum handlowego Avion Shopping Park Ostrava i drugi „Noc Lilii“ – na głównej scenie v Ostravě – Kunčičkách. Dla widzów przygotowano ciekawe grupy muzyczne z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski. Miło nam poinformować, że z Polski wzięły udział trzy zespoły: „Romanka” , „Mały Haśnik” i „Barka” z Żabnicy. Jednak najważniejszym punktem całego festiwalu była niedziela z występem słynnej studenckiej scholii z republiki Czeskiej „Stripky” – gdzie grupa ta swój występ zapoczątkowali w Ołomuńcu podczas pobytu w tym mieście Ojca Świętego Jana Pawła II w 1995 r. Od tego czasu do chwili obecnej wspólnie występują i wydali już swoje cztery nagrane płyty. Są bardzo znaną i popularną grupą. Niezwykłość ich jest w tym, że od 1995 r. cała grupa już dawno skończyła studia i rozjechali się po całych Czechach. Założyli rodziny, mają swoje dzieci a mimo to nadal wspólnie się spotykają, śpiewają i jeżdżą na najważniejsze wydarzenia religijne.

Jednak punktem kulminacyjnym niedzieli było najpierw przedpołudniowe spotkanie z charyzmatycznym katolickim księdzem Ojcem Jamesem Manjackalem z Indii.

„Ojciec James Manjackal urodził się 18 kwietnia 1946 w Kerale w południwych Indiach  a święcenia kapłańskie przyjął 23 kwietnia 1973. Jest członkiem Kongregacji Misjonarzy Św. Franciszka Salezego (M.S.F.S.). Był profesorem na uniwersytecie. Odbył wiele podróży ewangelizacyjnych w ponad 86 krajach na całym świecie. Organizował konferencje i rekolekcje, prowadził nabożeństwa z modlitwami o uzdrowienie i organizował seminaria ewangelizacyjne. Zamieszkał w Monachium i kontynuuje swoją działalność misyjną między chrześcijanami i niewierzącymi w wielu państwach europejskich. Znakomita jest jego posługa ewangelizacyjna w Zatoce Perskiej w nawracaniu muzułmanów na chrześcijaństwo. Jest autorem wielu książek, wierszy i artykułów”.

Najpierw o godz. 10 00 odbyło się dwugodzinne spotkanie wszystkich uczestników festiwalu oraz wiernych przybyłych z Czech, Słowacji i Polski z Ojcem Jamesem Manjackalimem. Było to niezwykłe spotkanie, było to świadectwo Jego niezwykłej wiary. Przedstawił z swojego życia wiele zdarzeń i wydarzeń będących niejednokrotnie nie wyjaśnione i ewidentnym działaniem Boga. Było to nauczanie tam obecnych ludzi, było to głoszenie Słowa Bożego. Przy tym głoszeniu Ojciec był bardzo otwarty, bezpośredni ale też jasny w swoich poglądach udzielając dla wszystkich porad i odnowę człowieka. Następnie o godz. 13 00 na ołtarzu polowym rozpoczęła się uroczysta Msza Św. pod Jego przewodnictwem. W czasie Eucharystii zaczęło mocno padać, na co Ojciec zareagował wezwaniem do Boga o zaniknięciu deszczu i wyjściu słońca co nastąpiło w bardzo niedługim czasie. Było to coś niezwykłego. Na zakończenie nabożeństwa było wystawienie Pana Jezusa. To modlitwa do Boga o uzdrowienie chorych na ciele i duszy. To wypowiadane przez Ojca choroby, to wypowiadane imiona uzdrowionych – ciarki przechodziły człowieka będąc tam na miejscu. Sam fakt uczestniczenia w tej Eucharystii był niezwykły. Na końcu były podziękowania dla Ojca ale także dla organizatorów festiwalu miedzy innymi dla głównego sprawcy tegoż wydarzenia ks. Dariusza Sputo. Jako przedstawiciele Oddziału Górali Żywieckich ZP obecni na tych uroczystościach ( Adam Banaś, Jarosław Motyka, Andrzej Kupczak i Tomasz Stasica ) mieliśmy zaszczyt osobiście się przywitać z Ojcem Jemesem. Na Mszy Św. wystawiony był nasz sztandar wraz ze strażakami z Ostrawy. Dostąpiliśmy także zaszczytu drugie czytania lekcji i modlitwy wiernych podczas Mszy Świętej. Od samego przyjazdu do Ostrawy byliśmy traktowani bardzo mile i serdecznie ( śniadanie, kawa, herbata a później obiad, ciasta itp.). Był to niezwykły, bogaty dzień, pełen wrażeń i doznań duchowych. Wracając wieczorem byliśmy nadal myślami w Ostrawie i tego co się tam wydarzyło. Wszystkim którzy nas zaprosili serdecznie dziękujemy. Dziękujemy najpierw ks. Dariuszowi, za możliwość tam bycia kolejny raz, dziękujemy paniom kucharkom, miejscowym strażakom, pozostałym księżom i wszystkim za wspaniałe przyjęcie oraz za niesamowite przeżycie tegoż pięknego dnia w dniu odpustu Św. Antoniego z Padwy.

A.B.