65 Gorolskie Święto – „GOROL” Jabłonków – 5.08.2012 r

65 Gorolskie Święto – „GOROL” Jabłonków – 5.08.2012 r

Jak co roku w niedzielne przedpołudnie na Rynku Jabłonkowskim koncertowały kapele ludowe. Najpierw w domu PZKO spotkanie przy wspólnym stole. O godzinie 10.30 odbyła się w jabłonkowskim kościele parafialnym pw.Bożego Ciała msza ekumeniczna. Po Mszy Św. Gorolski Święto rozpoczyna się od korowodu, na czele którego kiedyś jechał na siwym koniu Władysław Niedoba – Jura spod Grónia, a obecnie korowód zespołów i wozów alegorycznych prowadzi z rynku ulicami miasta do Lasku Miejskiego . O godz. 13 nastąpiła uroczysta inauguracja oraz powitanie przybyłych gości. Miło nam poinformować, że br. Związek Podhalan w Polsce reprezentował Prezes Maciek Motor Grelok wraz z członkiem prezydium Władysławem Motyka i Prezesem OGŻ ZP Stanisławem Lizakiem.

Fotogaleria na: https://picasaweb.google.com/115966284411955428821/TKBJabOnkow

Po powitaniu gości i prezentacji zespołów i wozów alegorycznych nastąpił blok programowy zespołów góralskich pod tytułem „Ho, Ho, Ho na Gorola wio“ gdzie wystąpiły między innymi: Torka - Helokani z Jabłonkowa, Gawyndziorz: Agnieszka Kraina „Po naszymu“ z Trzyńca, Połączone chóry PZKO „Gorol“,“Melodia“, „Przełęcz“ i wspólny występ kapel „Lipka“, „Nowina“, „Oldrzychowice“, „Bystrzyca“, „Kamraci“ oraz zespoły PZKO „ Zaolzi“, „Górole“, „Bystrzyca“, „Oldrzychowice“ oraz Wisła z Polski. Wystąpił także Zespól Pieśni i Tańca Śląsk im. St.Hadyny w programie „A to Polska właśnie“ (Koszęcin, Polska). A wspólny blok programowy zespołów dolańskich to zespoły PZKO: Olza, Suszanie, Błędowianie, Gawyndziorz: Izabela Szabla „Obrzęd weselny“ z Skoczowa oraz zespół z Artisti (Tirana, Albania)

Gorolski Święto to także wystawy sztuki ludowej, kiermasze książki, wieczory poezji zawody sportowe ( bieg o dzbanek mleka i rajdy turystyczne o kyrpce Macieja). W ciągu dwu dni GŚ uczestnicy mogą obejrzeć pokaz wiejskich rzemiósł  i rękodzielnictwa. Imprezie towarzyszą seminaria na temat muzyki ludowej. Na skraju Lasku Miejskiego można zażywać relaksu podczas koncertów kapel ludowych. Oglądając program widzowie mogą równocześnie zajrzeć do kilkunastu stylowych stoisk z tradycyjnymi specjałami kuchni śląskiej. Gorolski Święto to również okazja do spotkań przyjaciół i znajomych z Zaolzia, Polski, Moraw i Czech. Gorolski Święto, czy inaczej Gorol – jak zdrobniale określanie jest to wydarzenie - to sztandarowa impreza organizowana już od przeszło sześćdziesięciu lat przez Polaków mieszkających na Zaolziu. Tam po prostu trzeba być! W czasie Gorola Lasek Miejski w Jabłonkowie staje się nie tylko miejscem największej imprezy folklorystycznej Zaolzia, lecz przede wszystkim miejscem spotkań rodzinnych i koleżeńskich. Ludzi przyciąga tu po prostu możliwość spotkani się ze starymi znajomymi, którzy rozjechali się po świecie. Podczas Gorola do Jabłonkowa ściąga niemal całe Zaolzie.

Cieszymy się, że i my tam ponownie byli a gościł nas sam Prezesa PZKO Jan Ryłko.

Do zobaczenia za rok

A B