40 rocznica  Budowy Kościoła Jednej Nocy - Cisiec 06.11.2012 r

40 rocznica Budowy Kościoła Jednej Nocy - Cisiec 06.11.2012 r

Długo przygotowywali się parafianie i ks. proboszcz Władysław Nowobilski do rocznicy 40 lat budowy kościoła jednej nocy wybudowany jesienią 1972 r. w Ciścu. We wtorek 6 listopada 2012 r. na w/w uroczystość przybywa ks. biskup Tadeusz Rakoczy – Ordynariusz Diecezji Bielsko – Żywieckiej. Przybywają bardzo licznie księża z okolicznych parafii ale także duchowni z innych okolic Polski w tym brat ks. Władysława, bracia zakonni, siostry zakonne. Kościół wypełniony po brzegi, przybyły licznie poczty sztandarowe Górali Żywieckich ZP, strażaków, górników, szkół, Rycerstwa Niepokalanej, Oddziału PTTK. Są i Ci którzy uczestniczyli w tej niesłychanej i niecodziennej budowie. Rozpoczyna się uroczysta Msza Święta. Przewodniczy jej ks. biskup wraz z ks. proboszczem Nowobilskim, ks. kapelanem ZP Władysławem Zązlem ale i pozostałymi księżmi.

 

Cisiec – 40 lecie budowy kościoła jednej nocy – Fotogaleria; https://picasaweb.google.com/115966284411955428821/CisiecUroczystosc40RocznicyBudowyKoscioA

Zobacz również:

http://zywiec.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1604091,okragly-jubileusz-kosciola-jednej-doby-w-ciscu,id,t.html

http://fakty.interia.pl/prasa_przewodnik_katolicki/news/cud-jednej-doby,1858189,4255

http://diecezja.bielsko.pl/wiadomosci/4136,cisiec_40_rocznica_powstania_kocioa_jednej_doby

 

Ks. biskup podczas homilii wspomina tamte trudne czasy, wspomina plany budowy a gdy te plany zawodzą - gdyż władze nie pozwoliły na budowę, to powstał tajny plan budowy kościoła. Właśnie 5 listopada 1972 r. rozpoczęła się ta budowa. Było to wydarzenie niezwykłe, wyjątkowe i bardzo niebezpieczne. Dzięki postawie ks. Władysława, mieszkańcom Ciśca ale przede wszystkim ks. kardynała Karola Wojtyły kościół który powstał w ciągu jednego dnia nie pozwolono ówczesnym władzom zburzyć, zlikwidować. Mimo prześladowań, okupacji terenu, przesłuchań, ludzie pełnili swoje dyżury, byli mocni i wytrwali, głęboko wierzyli w powodzenie tego historycznego wydarzenia i krótko mówiąc zwyciężyli. Ks. biskup wspomina ks. kardynała Karola Wojtyłę, jak wspierał, jak mocno był zaangażowany w tą budowę i jakie kroki czynił aby władza zalegalizowała tą budowę. Jest chwila pamięci tych którzy już odeszli na wieczny odpoczynek ale także była chwila wzruszenia dla tych co byli i stali w tamtym roku w jednym szeregu podczas budowy tego kościoła. Wspiera ich wtedy ks. kapelan S. Dziwisz jak wysłannik ks. kardynała Wojtyły (obecny ks. kardynał - metropolita archidiecezji krakowskiej). Patronuje im. wtedy błogosławiony Ojciec Maksymilian Maria Kolbe obecnie już święty. Ks. proboszcz Władysław Nowobilski budowniczy kościoła podczas nabożeństwa otrzymuje od Zakonnika z Niepokalanowa Prezesa Krajowego Rycerstwa Niepokalanej w Polsce medal honorowy Rycerstwa. Wójt Piotr Tyrlik w swoim wystąpieniu wspomina tamte lata ale także przedstawia niezwykle czyny i dokonania ks. Nowobilskiego dziękując mu za wszystko. Dziękują mieszkańcy Ciśca ale także dziękują Górale Żywieccy ZP składając życzenia ( Adam Banaś i Stanisław Lizak ) i wręczają księdzu symboliczną ciupagę - insygnia władzy góralskiej. Z kolei ks. biskup otrzymuje od górali symboliczną postać Anioła który strzegł tej budowie i strzeże nadal. Jeszcze ks. biskup poświęca witraże w świątyni – św. Edyty Stein, bł. Jerzego Popiełuszki, św. królowej Jadwigi i św. Jana Kantego i pomału uroczystość dobiega końca. Na zakończenie zabiera głos ks. Władysław który w swoim osobistym podziękowaniu składa serdeczne podziękowania parafianom z Ciśca, dziękuje opatrzności Bożej, błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Wspomina swój pobyt w Rzymie podczas pielgrzymki, Jan Paweł II objął go i przytulił do siebie, wypowiadając słowa: „Aleśmy tam w Ciścu walczyli z władzami”.Kończy się nabożeństwo, ks. biskup udziela błogosławieństwa i wierni rozchodzą się do swoich domów.

Ta Msza Św. była transmitowana w Radiu Diecezjalnym „Radio Anioł Beskidów” ale także przybyli redaktorzy z TV TRWAM gdzie nakręcali program z tej niezwykłej uroczystości.

Była pamięć, wzruszenie i wspaniała atmosfera radości z tego co się tutaj wydarzyło przed 40 latami.

A.B.

Słowa wypowiedziane przez Wiceprezesa ZP Adama Banasia

w Ciścu w dniu 6.11.2012 r. podczas obchodzenia rocznicy

40 lat wybudowania kościoła jednej nocy

Ekscelencjo - Czcigodny Księże biskupie Tadeuszu, księże proboszczu Władysławie, zebrani księża, władze samorządowe i wy zebrani parafianie z Ciśca i okolic.

Jakże dzisiaj niezwykła uroczystość. - 40 lat od chwili wybudowania tej świątyni

Jak wspominamy tamte lata , lata przecież totalitaryzmu, lata prześladowań i lata pod rządami państwa milicyjnego - to ten czyn budowy tej świątyni był niezwykły, wymagający odwagi. Razem z obecnym tutaj dzisiaj przed tym ołtarzem ks. Władysławem tworzyliście historię tego miejsca, tego niezwykłego czynu, tego wielkiego dzieła Bożego. Jak wspomina ks. Władysław budowniczy tegoż kościoła, najpierw wtedy błogosławiony Ojciec Maksymilian Maria Kolbe był tym, który Was wspierał a później został patronem tej świątyni, tej parafii. Jak przyszła ta wielka chwila budowy kościoła jednej nocy wtedy wsparł Was ks. Kardynał Karol Wojtyła. Był obecny u Was duchem, wspierał was w każdy czas, modlił się w Waszej intencji a później osobiście tutaj przybył aby konsekrować ołtarz i odprawić tutaj Mszę Świętą. Będąc już Ojcem Świętym kanonizował Waszego Patrona Ojca Maksymiliana na świętego i sam po swojej wielkiej i niezwykłej pielgrzymce tutaj na ziemi, służbie Bogu i ludziom - zostaje beatyfikowany, zostaje błogosławionym a daj boże w najbliższym czasie aby był kanonizowany. Zresztą dla nas już tak jest świętym. Jakże przy takich postaciach uczestniczących w tamtych wydarzeniach - nie udało by się wybudować tego kościoła? Tutaj nad Wami a szczególnie nad ks. Władysławem czuwała wielka opatrzność Boża i wszyscy święci. To była Wasza chwila wiary i swojej dojrzałości religijnej. Nie zważywszy w tamtym czasie na prześladowania, nawet więzienia, zdaliście egzamin przed Bogiem, Ojczyzną i przed samym sobą.

Dzisiaj po 40 latach, życzę Wam w imieniu górali, radości z przeżywania tegoż niezwykłego jubileuszu razem z głównym organizatorem ks. Władysławem i wami parafianami, cichymi bohaterami tej niezwykłej w tamtym czasie odwagi. Dzisiaj Święty Maksymilian Maria Kolbe niech ma was w swojej opiece a ten który was wspierał jako kapłan, później papież a obecnie Błogosławiony Jan Paweł II niech Wam wszystkim błogosławi. Myślę, że teraz tutaj jest z nami i patrzy na nas z Domu Ojca.

Księże Władysławie na koniec chcemy Ci wręczyć ciupagę góralską, jako insygnia władzy góralskiej, abyś tej owczarni dalej gazdował i przewodził.

A dla ks. biskupa chcemy wręczyć postać Anioła który czuwał tutaj nad budową tej świątyni, czuwał 40 lat i mamy nadzieję, że czuwać będzie nadal.

Szczęść Boże