
20 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Brzuśniku
18 listopada 2017 r Koło Gospodyń Wiejskich „Brzuśnik” w Brzuśniku obchodziło uroczyście swój Jubileusz XX lecia Koła. Wszystko rozpoczęło się oczywiście w Kościele w Wieprzu gdzie odprawiono mszę św. Jubileuszową. O oprawę mszy św. zadbali (choć w skromnym składzie) „Grojcowianie”. Potem było przyjęcie, życzenia i wspólna zabawa.
Fotorelacja: https://photos.google.com/share/AF1QipOjoQ9zJsGvAKPBwPjDt64Djn10rk16M1ravJdf2qTnFgp
V7ksbffwxtutup5jLBA?key=b0VVV2t0R3J1MnJ5Zlk0c3B5TjBkbTZkLVFHRUFB
Dwadzieścia lat temu grupa kilku mieszkanek Brzuśnika zachęcona działalnością koleżanek w innych sołectwach gminy, postanowiła założyć Koło Gospodyń Wiejskich. Pierwsze spotkania odbywały się „na studni” przy boisku Szkoły Podstawowej. Z upływem czasu do inicjatorek przyłączało się coraz więcej koleżanek.
Gdy miejsca „przy studni” już nie wystarczało Gospodynie zaczęły spotykać się u Pani Ludwiki Świniańskiej. Wykonywały tam wieńce dożynkowe, tam odbywały się również próby występów artystycznych przygotowywanych na imprezy w których uczestniczyły. Tu również przekazywały między sobą umiejętności i doświadczenia. U Pani Ludwiny zawsze była kawa, herbata i ciasto, a jej gościnność do dziś dnia jest bardzo mile wspominana.
Gospodynie chcąc rozwijać swoją działalność postanowiły wyremontować i wykorzystać pomieszczenia w Budynku Wielofunkcyjnym, którego dotychczas nikt nie użytkował. Wraz z ówczesnymi Radnymi udały się do Wójta Wojciecha Czecha z prośbą o ich udostępnienie i pomoc w zagospodarowaniu. I tak z czasem powstały pierwsze zaadaptowane pomieszczenia służące mieszkańcom sołectwa.
Koło Gospodyń prężnie rozwijało się organizując w środowisku festyny, dożynki oraz inne imprezy z których dochód był przeznaczany na remont i wyposażenie małej Sali. Organizując małe przyjęcia i imprezy z czasem dorobiły się „swojego” wyposażenia, bo wcześniej przynosiły tu własne, prywatne sprzęty.
Mijał czas, środowisko było coraz bardziej zintegrowane i aktywne a Panie z Koła w Brzuśniku pełne były nowych pomysłów i chęci do dalszej pracy.
Przy współpracy z władzami Gminy rozpoczęła się adaptacja dalszej części Budynku, który po dziś dzień cieszy się dużym zainteresowaniem i służy całemu społeczeństwu.
Mała sala stała się środowiskową świetlicą, gdzie dzieci po zajęciach szkolnych mogły spędzać czas na zabawie i nauce.
Zaadaptowano dużą salę na imprezy okolicznościowe a na parterze we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Grojcowianie” siedzibę uzyskał Zespół Regionalny „Grojcowianie” i „Mali Grojcowianie”. W ten sposób powstały dogodne warunki i miejsce do poznawania i rozwijania tradycji naszego regionu poprzez taniec, śpiew i muzykę.
Działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Brzuśniku opiera się na współpracy z organizacjami i instytucjami na terenie sołectwa, gminy, powiatu oraz województwa. Są to między innymi: Szkoła Podstawowa w Brzuśniku, Zespół Regionalny „Grojcowianie”, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Straż Pożarna w Bystrej oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki. W wielu inicjatywach współpracują też Panie z zaprzyjaźnionymi Kołami z terenu całej gminy.
Dzięki zaangażowaniu Gospodyń udało się zorganizować: spotkania, szkolenia oraz kursy gotowania i haftowania, warsztaty robienia ozdób bibułkowych, wykonywania palm wielkanocnych i ozdób Bożenarodzeniowych, zajęcia ruchowe i taneczne oraz inne zajęcia na świetlicy.
Przy współpracy z innymi instytucjami organizują Panie Dożynki gminne, biorą udział w Dożynkach powiatowych, konkursach wieńców dożynkowych, konkursach i degustacjach potraw regionalnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Czynnie udzielają się również w naszej gminie przy konkursach i imprezach organizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki. Są otwarte na każdą współpracę z organizacjami społecznymi oraz kościołem.
Dużą sympatią i uznaniem cieszy się coroczny „Opłatek” dla Seniorów i mieszkańców Brzuśnika. Koło jest też od początku współorganizatorem konkursu kolęd i pastorałek ” Gwiazda Betlejemska” dla dzieci i młodzieży z terenu całej naszej gminy.
Od wielu lat opiekują się i wspierają finansowo dzieci i młodzież z Zespołu „Grojcowianie” i „Mali Grojcowianie”.
Aby rozszerzyć swoją działalność i możliwości pozyskiwania funduszów powstało Stowarzyszenie KGW „Brzuśnik”, poprzez które mają Panie możliwość realizacji projektów np. zakupu strojów regionalnych, udziału w doskonaleniu swoich umiejętności językowych czy obsługi komputera.
Dzięki pracowitości, zaangażowaniu Pań i mieszkańców udało się odrestaurować Kaplicę w Brzuśniku i jej ogrodzenie co sprawiło że stała się na nowo ozdobą tej wsi.
Koło Gospodyń Wiejskich cały czas dba i remontuje powierzone mu mienie gminy a dzięki ich poświęceniu i trosce o dzieci udało się uruchomić i oddać do użytku piękny Plac Zabaw w Brzuśniku.
Jak widać 20 letnia działalność Pań z Koła Gospodyń Wiejskich przynosi wymierne rezultaty, spowodowała wiele korzystnych zmian. Brzuśnik znany jest dziś w całym Powiecie nie tylko z dobrej kuchni i gościnności ale i z działalności społecznej oraz kulturalnej.
Przyśpiewki ułożone przez B. Murańską i zaśpiewane na Jubileuszu 20-lecia KGW ”Brzuśnik” w Brzuśniku
Nasi drodzy goście, piyknie wos witomy,
Posłuchojcie kwilke co Wom zaśpiywomy.
20- rokow tymu nase gospodynie,
Na nowo zacyny robote w tej Gminie.
A ze zgrane były, umiały sie zgodzij,
Wziyny paniom Czesie co miała przewodzij.
I z pomocom władzy Gminnego Urzyndu
Wziyny nase panie do pracy rozpyndu.
Nimiały ka wpolnej roboty planowaj,
Musiały nad szkołom na studni siadowaj.
No i na tej studni brzuśnicajskie panie,
Łozpocyny całe gospodarowanie.
Piyrsy Festyn we wsi złorganizowały,
Na biosko szkolne wsytkik napytały.
Na placu kamiynnym, drugi Festyn śmiało,
Zrobiły a dutki dały powodzianom.
Namioty i ławki Duraja Rafała,
Za darmo pożycył i za to mu kwoła.
Pocontki som ciynzkie, wsytka to wiedzieli,
Nale Brzuśnicanie wielgie serca mieli.
Gaździny kojcyły świetlicowom sale,
Zakupiły wsytki potrzebne detale.
Nale to pocontek Brzuśnianek działanio
Bo miały pomysły do inwestowanio.
Leon Niewiadomy wielce sie przycynioł,
Wsytko na przycepce do Brzuśnika zwijoł.
Doradzoł łodradzoł i grała robota,
Taki radny we wsi jes na wage złota.
No i nojwoźniyjsy Czesław Kłusok przecie,
Był na zawołanie sami dobrze wiycie.
Jako złoto roncka był na podłoryndziu,
Pilnowoł, doglondoł, pomogoł w kwitniynciu.
Sale z balkonami piyknom momy przecie,
Juz sie ło nij godo nie ino w Powiecie.
Tam bogatym jodłym wsytkik uracały,
I tak bez żołondek ludzi se jednały.
Nie wsytka wierzyli brzuśniajskij dziedzinie,
Ze z dobrego jodła na Polske zasłynie.
Komunie, łostatki, co tydziyj wesela,
Nase gospodynie robiom tu do siela.
I z głowom piniondze na kupke składały,
Ze plac zabaw dzieciom dofinansowały.
Uny sie nie kwolom ale pamiyntajom,
Ze jak jes ku zgodzie – wsytka skorzystajom.
Nigdy nie łodmowiom pomocy ka trzeba,
Za to gaździnecki pójdziecie do nieba.
A ze wsyndy trzeja ludzi z sercym śmiałym,
To remont kaplicy tez był ik udziałym.
Grojcowianom walnie serca pokozały,
Siedzibe zespołu w Gminie wydeptały.
Ponad 20 rokow wspołpraca nie mało,
I na drugie tyle licyj mozna śmiało.
Juz łod poru rokow nase drogie panie,
Dajom pocynstunek na kolyndowanie.
Nieroz 300 dzieci Betlejymskij Gwiozdy,
Napojom, nakarmiom tak ze syty kozdy.
To som drodzy goście te wielkie działanio,
Nasyk Jubilatek spełnione staranio.
Kieby sie kto naloz z walnymi dutkami,
Niek zainwestuje w bliźnioka za nami.
Byłaby bogato baza hotelowo,
Jak sie nojdzie chyntny – załoga gotowo.
My tez drogik gości casu sanujymy,
Ło wiyncyj spytojcie teroz dziynkujymy.