Stowarzyszenie

Muzyczna i gawędziarska parada regionów

Muzyczna i gawędziarska parada regionów

  W dniach 14 i 15 listopada 2009 r odbył się kolejny przegląd najlepszych gawędziarzy i instrumentalistów Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, okolic Suchej Beskidzkiej i Zawoji. W tym roku to już XVIII Posiady Gawędziarskie i XX Jubileuszowy Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych. Oba konkursowe przeglądy odbyły się tradycyjnie w Brzuśniku (sala Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Grojcowianie”) i Przybędzy (Zajazd “Horolna” Zbigniewa Śliwińskiego). W kategorii dzieci i młodzieży do 16-go roku życia i dorosłych konkurowało w tym roku ponad 100 uczestników. Prezentowali oni gawędy oraz grę na unikatowych instrumentach. Oprócz unikatowej gry na skrzypcach można było usłyszeć różnorodne piszczałki, okaryny, trombity, heligonki, dudy i gajdy a nawet grę na liściu czy pile. Tegoroczny przegląd pokazuje żywotność ludowego muzykowania. Obok “starych” uznanych mistrzów gry i gawędziarstwa na konkursach pojawiają się nowi a często młodzi adepci tych dziedzin. Często “starzy” przywożą na to spotkanie swych “młodych” uczniów wychowanych według najlepszych tradycyjnych wzorców. Konkurs wsparło finansowo Województwo Śląskie oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu. Główni organizatorzy to od dobrych kilku lat Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Grojcowianie” z Wieprza oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz.      

"Zasłużony dla Kultury Góralskiej" dla GROJCOWIAN

  8 listopada 2009 r zakończył się w Nowym Targu Nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan. Gościem uroczystości był Prezydent Lech Kaczyński. Do Nowego Targu przyjechał na zaproszenie Związku Podhalan, w związku ze 105. rocznicą Ruchu Góralskiego i 90. powstania ZP. Był najbardziej oczekiwanym gościem niedzielnych uroczystości. Przez cały swój pobyt w stolicy Podhala, na każdym kroku, spotykał się z wyrazami sympatii i słowami uznania ze strony górali. W swoich przemówieniach, i prezydent Kaczyński, i prezes Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok, wielokrotnie podkreślali przywiązanie do tych samych wartości: patriotyzmu, tradycji, historii, kultury i rodziny. Tegoroczny Zjazd Związku Podhalan uhonorował również nasz Zespół “GROJCOWIANIE” tytułem “Zasłużony dla Kultury Góralskiej”. Dyplom z rąk Prezesa ZP odbierała Kierownik Zespołu Jadwiga Jurasz.    

Andrzej Gąsienica Makowski w Brzuśniku

Andrzej Gąsienica Makowski w Brzuśniku

  25 października 2009 r w Budynku Wielofunkcyjnym w Brzuśniku odbyło się spotkanie autorskie Andrzeja Gąsienicy Makowskiego, Starosty Tatrzańskiego pt. “Na pyrci zywobycio”. Autor przed licznie zgromadzoną publicznością czytał swoje wiersze ze swojego ostatniego tomiku. Była to też okazja do rozmów i wspomnień z życia autora. Postać Andrzeja Gąsienicy Makowskiego przybliżyli na wstępie spotkania Ks. Prałat Władysław Zązel z Kamesznicy – Kapelan Związku Podhalan i Władysław Motyka V-ce Prezes Związku Podhalan w Polsce. Na spotkaniu pojawiło się wielu wspaniałych gości. Byli samorządowcy, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, członkowie Oddziału Górali Żywieckich ZP, Kustosz Sanktuarium w Rajczy – Fronciszek Warzecha, Proboszcz parafii cisieckiej Ks. Władysław Nowobilski i wielu innych. Autorowi towarzyszyła muzyka Beskidu Żywieckiego grana przez młodszą Kapelę “Grojcowian”.   

NA PYRCI ZYWOBYCIO - spotkanie autorskie Andrzeja Gąsienicy Makowskiego

NA PYRCI ZYWOBYCIO - spotkanie autorskie Andrzeja Gąsienicy Makowskiego

  Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan w Milówce Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Grojcowianie” z Wieprza Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich “BRZUŚNIK” w Brzuśniku zapraszają na Spotkanie autorskie Andrzeja Gąsienicy Makowskiego - NA PYRCI ZYWOBYCIO  BRZUŚNIK – duża sala Domu Wielofunkcyjnego 25 października 2009 r – godz. 16.oo OPRAWA   MUZYCZNA - “Grojcowianie” - POCZĘSTUNEK   REGIONALNY  oraz PROMOCJĘ KSIĄŻEK - “ZABYTKOWE KAPLICE, KAPLICZKI I FIGURY PRZYDROŻNE” we wsiach gminy Radziechowy-Wieprz PRZEMYSŁAWA DYRLAGI i MONIKI DYRLAGI oraz “UBIORY NASZYCH PRZODKÓW” w fotografii Karola Suchanka    

"Ubiory naszych przodków" - wykład

  3 października w Muzeum w Żywcu odbyło się spotkanie współorganizowane przez SSK “Grojcowianie” pt. “Ubiory naszych przodków”. Podczas spotkania na wystawie o tej samej nazwie i spotkania w Kawiarni “Rycerska” omówiono kompleksowo zagadnienia stroju ludowego u Górali Żywieckich. Wykładowcą była Pani Barbara Rosiek – etnograf Muzeum w Żywcu i Pani Elżbieta Filip – etnograf Muzeum w Bielsku-Białej. Z przykrością należy dodać że spotkanie skierowane głównie do instruktorów zespołów regionalnych nie cieszyło się zbyt dużym zainteresowaniem. A szkoda !!!  

"Mali Grojcowianie" i "Grojcowianie" na Balkan Folk Fest 2009

  W dniach 10-19 sierpnia 2009 r oba Zespoły tj. “Mali Grojcowianie” i “Grojcowianie” przebywali na wypoczynku wakacyjnym w Kitten nad Morzem Czarnym w Bułgarii. Pobyt w Bułgarii połączony był z udziałem w Balkan Folk Fest 2009 który trwa tam od 15 czerwca do 15 września 2009 r. Zespoły z całego świata prezentują się tam na scenach w nadmorskich kurortach. Nasze Zespoły koncertowały w Kitten, Primorsku i Carevo. Mieliśmy też możliwość zwidzenia miasta na wyspie w Nesseber.