Oddział Górali Żywieckich ZP

Westerplatte Południa

Obchody 68 rocznicy Bohaterskiej Obrony Węgierskiej Górki 1 września 2009 r. tradycyjnie nasz Oddział uczestniczył w obchodach upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na naszym terenie wzięliśmy udział w obchodach 70 rocznicy Bohaterskiej Obrony Węgierskiej Górki przez żołnierzy Fortu „Wędrowiec”. O godz. 10 45 od Urzędu Gminy w Węgierskiej Górce wyruszył korowód w stronę fortu z licznymi pocztami sztandarowymi, orkiestrą wojskową, żołnierzami Straży Granicznej, harcerzami, bardzo licznie zebranych kombatantów wojskowych, ludzi kultury i władzy oraz dużej grupy zebranych dzieci i młodzieży na rozpoczęcie roku szkolnego uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Węgierskiej Górki, Cięciny, Ciśca i Żabnicy.

Odpust w kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Przegibie - Butorzonka w Cięcinie

30 sierpień 2009 r - Po raz pierwszy Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan z dwoma sztandarami udał się na Butorzonkę ( Cięcina ) na odpust do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej która znajduje się w przepięknej malowniczej górce zwanej Butorzonka. Tutaj co roku wędrują parafianie z Cięciny, zjeżdżają ludzie z okolicznych wsi i miejscowości i wędrują do Pani w święto Matki Bożej Częstochowskiej. W br. roku był to jubileuszowy odpust bo po raz 30 wszyscy uczestnicy spotkali się w kaplicy na Butorzonce.

Dożynki Gminne w Rajczy - 30 wrzesień 2009 r

O godz. 11 30 wyruszył korowód dożynkowy sprzed Urzędu Gminy Rajczy do Sanktuarium Pani Kazimierzowskiej. Gospodarzami dożynek w br. byli gospodarze sołectwa Rajczy Dolnej. Uroczystą Mszę Św. oraz homilię do zebranych wygłosił kustosz – proboszcz parafii Rajcza ks. Franciszek Warzecha. Wspomniał o rolnikach, o trudach pracy na roli o pachnącym chlebie tym pokarmem na co dzień ale również tym chlebie eucharystycznym pokarmem dla duszy. Podkreślił przywiązanie do polskiego chleba, do jego smaku i niesamowitej sile dla tych co tego chleba szukają poza granicami Polski. Nadmienił też, że nigdy nie wolno zaniechać święta chleba, święta dorocznych zebranych plonów i płodów rolnych. Na zakończenie Eucharystii wszyscy uczestnicy dożynek tradycyjnie jak co rok otrzymali poświęcone bułki.   

Międzynarodowa modlitwa na styku trzech granic

Międzynarodowa modlitwa na styku trzech granic

W dniu 22 sierpnia do malowniczego przysiółku Jaworzynki jakim jest Trzycatek gdzie łączą się granice trzech państw- Republiki Czeskiej, Słowacji i Polski, licznie zebrali się wierni z dekanatu Istebna oraz goście przyjezdni. Uroczystości po polskiej stronie rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Frydeckiej. Na początku modlitwa z udziałem ks. biskupa Tadeusza Rakoczego i równoczesny wymarsz na miejsce spotkania przecięcia się granic na Trójstyku – trzech procesji: z polskiego Trzycatku, słowackiego Ciernego i czeskiej Hrcavy.    

Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Szczyrk – Sanktuarium Matki Bożej na Przykrej Kepce 15 sierpień 2009 r  Na prośbę kustosza Sanktuarium w Szczyrku ks. Marka Dąbka nasz drugi poczet sztandarowy w składzie: Adam Banaś, Kazimierz Jasek, Piotr Śleziak, Bronisława i Franciszek Maślanka udał się do Sanktuarium w Szczyrku. Msza Św. odpustowa Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona o godz. 11 30 pod przewodnictwem ks. prałata Władysława Zązla – Kapelana ZP przy udziale miejscowych księży Salezjanów jak również licznie zebranych księży z okolicznych parafii. Słowo Boże o Maryi – Matce jej miłości i problemach współczesnego człowieka wygłosił również kapelan ZP Władysław Zązel. Na zakończenie Mszy Św. odbyła się uroczysta procesja Eucharystyczna wokół Sanktuarium.

V Pielgrzymka Górali Żywieckich do Rychwałdu

Tradycyjnie jak co roku już po raz piąty 13 sierpnia 2009 r. odbyła się V pielgrzymka GÓRALI ŻYWIECKICH do Matki Boskiej Rychwałdzkiej – Gaździny Żywiecczyzny . W pielgrzymce oprócz Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan udział wzięła grupa pielgrzymów z Orawskiej Polhory ze Słowacji z Kapelą “Goluski”, Ślązacy z Bractwa Pielgrzymkowego w Mysłowicach Związku Górnośląskiego oraz Kapela „Ślemianianie” z Ślemienia. Czuwanie - program słowno – muzyczny był poświęcony ogłoszonemu przez Papieża Benedykta XVI roku kapłańskiemu. Następnie różaniec święty ( tajemnice światła ) wraz z wystawieniem Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. prałat kapelan Związku Podhalan Władysław Zązel. Rozważania czuwania jak i rozważania różańca świętego prowadzili wspólnie Górale, Ślązacy oraz Słowacy. Uroczystą Mszę Św. odprawił Jego Ekscelencja Ks. Biskup Roman Marcinkowski z Płocka w koncelebrze bardzo licznie zebranych księży przyjezdnych oraz miejscowych z ks. infułatem Władysławem Fidelusem i ks. prałatem Kapelanem ZP Władysławem Zązlem na czele.