Oddział Górali Żywieckich ZP

Trzeci ostatni dzień XLIV Nadzwyczajnego Zjazdu Związku Podhalan

Trzeci ostatni dzień XLIV Nadzwyczajnego Zjazdu Związku Podhalan w rocznicę 105 – lecia Ruchu Góralskiego i 90 – lecia Związku Podhalan - zakończony  7 i 8 listopada w Nowym Targu – Mieście zakończył się rok jubileuszów 105 – lecie ruchu góralskiego i 90 - lecie Związku Podhalan. Po Zakopanym (1dzień zjazdu 19.04.2009 r.), Rajczy na żywiecczyźnie ( 2 dzień zjazdu 5.07.2009 r) i obecnie Nowym Targu dobiegły jubileuszowe obchody. Trzeci dzień Zjazdu rozpoczął się w sobotę ogólnopolską konferencją naukową „Górale w walce o niepodległość Polski”. W ramach tej konferencji Zarząd Główny Związku Podhalan wraz Polskim Towarzystwem Historycznym w Nowym Targu przygotowali trzy bloki tematyczne: od zniewolenia do niepodległości 1769 – 1918, walka o granice i na frontach II wojny światowej 1919-1945, pod sowiecką dominacją 1945-1989 W trzecim bloku tematycznym prelegentami był mgr Marek Skawiński gdzie wygłosił referat „Ogień”, „Bartek” i inni, odnośnie konspiracji na obszarze Góralszczyzny Polskiej , oraz mgr Władysław Motyka dotyczącego antykomunistycznej partyzantki niepodległościowej w Beskidach na przykładzie losów zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kapitana Henryka Flamego "Bartka". Były to tematy ściśle dotyczące Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. W przerwie obrad podpisano również porozumienie między ZP a TVP 3 Kraków. Wydarzeniem 1 dnia zjazdu było otwarcie wystawy - "Ludność Podhala w świetle niemieckich badań rasowych w czasie II wojny światowej". Otwarcia dokonał : Dyrektor Archiwum UJ dr hab. Krzysztof Stopka. Wystawa została przygotowana przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ we współpracy Archiwum UJ. Po długim dniu nasi delegaci na zjazd z Oddziału Żywieckiego udali się na odpoczynek do Poronina gdzie zamieszkaliśmy u Andrzeja Skupnia. 

Święto Niepodległości Polski

W dniu 11 listopada 2009 r. 1 nasz poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w Sanktuarium Pani Kazimierzowskiej w Rajczy. Przed nabożeństwem wszyscy uczestnicy tych uroczystości spotkali się na miejscowym cmentarzu poległych legionistów w Rajczy. Odmówiono modlitwę a następnie lokalne władze wraz z harcerzami złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Tak samo uczyniono na wspólnej mogile rodziny Czanieckich zamordowanych podczas II wojny światowej. Następnie ks. proboszcz Franciszek Warzecha odprawił uroczystą Mszę Św. za Ojczyznę a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Janusz Pałka. We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Rajczy, harcerzy „Niezapominajki” z Rajczy, strażaków z Rajczy i Rycerki Dolnej oraz sztandar Oddziału Górali Żywieckich ZP w składzie: Piotr Motyka, Jarosław Motyka, Marcin Greń oraz Adam Banaś. Po Mszy Św. młodzież ze Szkoły Podstawowej z Rajczy przygotowała uroczystą akademią z okazji uzyskania niepodległości Polski po 123 latach niewoli. Natomiast drugi sztandar naszego Oddziału również w uroczystościach Święta Niepodległości wziął udział w uroczystej Mszy Św. w Milówce w składzie: Władysław Motyka, Piotr Śleziak i Wiesław Pawlus. A.B.

Kościół "Jednej doby"

W 37 rocznicę wybudowania kościoła w Ciścu w ciągu jednej doby na jubileuszowe uroczystości w dniu 6.11.2009 r. przybył ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystość szczególnie była poświęcona wszystkich ludziom którzy w tamtym czasie mimo zastraszeń, mimo grożących kar, mimo prześladowań stanęli do wielkiego dzieła jakim była budowa świątynia Pana bez zezwolenia ówczesnych władz. Na czele tego niezwykłego czynu stanął wtedy wikariusz parafii Milówka Ks. Władysław Nowobilski – do dzisiaj proboszcz parafii Cisiec. Na tą uroczystość ks. proboszcz zaprosił licznie księży z dekanatu milowskiego i radziechowskiego, władze gminne, swoją najbliższą rodzinę i bardzo nam miło poinformować, że w tym kręgu zaproszenie otrzymał nasz Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan. Uroczystą Mszę Św. odprawił ks. kardynał w koncelebrze z zebranymi kapłanami a przede wszystkim z dziekanem milowskim Ks. Józefem Nędza, dziekanem radziechowskim ks. Stanisławem Bogaczem oraz proboszczem Władysławem Nowobilskim.

Kardynał Stanisław Dziwisz w

Kardynał Stanisław Dziwisz w "Świątyni jednej doby"

Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz 6. listopada odprawi w kościele w Ciścu mszę o godz. 17.00. W 37. rocznicę powstania kościoła w Ciścu na Żywiecczyźnie – „świątyni jednej doby”, która powstała wbrew zakazom ówczesnych władz partyjnych, kard. Stanisław Dziwisz przewodniczyć będzie Mszy św. Uroczystości zaplanowano na 6 listopada br..Metropolita krakowski ostatni raz gościł w tej podżywieckiej parafii 32 lata temu, jako kapelan wraz z kard. Karolem Wojtyłą. 18 grudnia 1977 roku odbyła się tu konsekracja ołtarza i poświęcenie figury patrona – św. Maksymiliana Marii Kolbe.Ks. Władysław Nowobilski, proboszcz cisieckiej parafii dobrze pamięta wizyty kard. Wojtyły i ks. Dziwisza w Ciścu. „Przyjeżdżali tu wspólnie kilkakrotnie, wspierali budowę. Bo to parafia i kościół z historią, jakich na świecie mało” – przypomina.Budowa świątyni w Ciścu była jedną z głośniejszych spraw w latach 70. ubiegłego wieku. Pisze o niej w książce „Świadectwo” kard. Dziwisz.

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich  ZP

Posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich ZP

Informuje się wszystkich zainteresowanych ( członków zarządu, sądu koleżeńskiego, komisji rewizyjnej, rady programowej, komisji gospodarczej, chorążych oraz pozostałych członków ), że w dniu 30 października 2009 r. o godz. 17 30 w Biołej Izbie w Rajczy Dolnej odbędzie się kolejne posiedzenie Zarządu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan. Tematem spotkania będą: 3 dzień Nadzwyczajnego Zjazdu Związku Podhalan w Nowym Targu w dniach 7-8.11.2009 r. Podsumowanie imprez w wrześniu i październiku 2009 r. Podsumowanie roku 2009 – Milówka 5.12.2009 r. Sprawa najbliższych imprez a to: Wyjazd na 3 dzień Zjazdu ZP do Nowego Targu - 7 i 8 listopad 2009 r. zakończenie obchodzonych jubileuszy 105 lecie Ruchu Góralskiego w Polsce oraz 90 lecie Związku Podhalan Udział w uroczystościach w Ciścu w dniu 5 listopada 2009 r. Sprawa nadania Szkole w Okrajniku im. Górali Żywieckich ZP Sprawa opłatka OGŻ ZP w Orawskiej Polhorze Parada Regionów w Zabrzu Sprawa wydania książki III edycji konkursu „Piykno jest naso Ziymio Żywiecko” Sprawy bieżące Wolne wnioski Zakończenie  Prezes Oddziału Górali ŻywieckichAdam Banaś

10 - lecie Regionalnego  Zespołu Pieśni i Tańca

10 - lecie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Rajczańska"

W dniu 24 października w Rajczy odbyły się uroczystości 10 lecia ZPiT „Ziemi Rajczańskiej”. O godz. 18 00 w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy odprawiono uroczystą Mszę Św. pod przewodnictwem ks. Janusza Pałki – wikariusza, oraz ks. kustosza Franciszka Warzecha – proboszcza parafii Rajcza. Całą oprawę muzyczną przygotowali jubilaci wraz z kapelą „Zdrowe Korzenie”. Po Mszy Św. wszyscy udali się do miejscowego Domu Kultury by tutaj świętować dalszą część jubileuszu. Przepiękny występ Zespołu i gromkie brawa na widowni. Po wzruszającym występie życzenia złożyli: Wójt Gminy Rajcza Adam Iwanek, Przewodniczący Rady Gminy Rajcza Zbigniew Kopeć, Sekretarz Gminy Agnieszka Szczotka, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Zbigniew Kośniewski, Grupa Teatralna „Effatha”, Ks. Kustosz Franciszek Warzecha, młodzież oraz w imieniu Prezesa Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan Adama Banasia życzenia złożył Zbigniew Kopeć (członek Zarządu OGŻ ZP) przekazując adres i album. Po życzeniach wszyscy uczestnicy przeszli na poczęstunek i bal który trwał do białego rana. Na ręce Pana Kierownika Jana Ślęzaka składamy jeszcze raz najserdeczniejsze życzenia, samych sukcesów, powodzenia i wszystkiego dobrego. Zbigniew Kopeć