Grojcowianie

"Grojcowianie" na Dniach Lipowej

  W niedzielę 27 czerwca 2010 r Zespół Regionalny “Grojcowianie” wystąpił na kolejnych “Dniach Lipowej”. Oprócz tańców Górali Żywieckich zaprezentowali się wszyscy obecni “Muzykanci” pod kierunkiem Brygidy Murańskiej. Odbył się też kolejny “Pokaz Mody Góralskiej” prowadzony przez Panie Barbarę Rosiek z Muzeum w Żywcu i Magdalenę Mędrzak z “Fundacji Braci Golec”.  

XX Kamesznickie Dni  Trzeźwości

XX Kamesznickie Dni Trzeźwości

  Przy pięknej słonecznej pogodzie, dużej grupie z całej Polski ruchów trzeźwościowych oraz bardzo licznie zgromadzonych parafian z Kamesznicy w dniu 26.06.2010 r. rozpoczęły się już po raz dwudziesty – Jubileuszowe Kamesznickie Dni Trzeźwości. O godz. 15 00 w Kamesznicy na Grapce została odprawiona uroczysta Mszą Św. sprawowana przez ks. biskupa Antoniego Długosza z Częstochowy wspólnie z Kapelanem Związku Podhalan a zarazem Duszpasterzem Trzeźwości i Kapelanem Klubów Abstynenckich Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz członkiem Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski ks. Prałatem Władysławem Zązlem oraz obecnym ks. Henrykiem Korża - honorowym Członkiem Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. trzeźwości. Był obecny również dziekan dekanatu Milówka ks. Józef Nędza i pozostali księża z pobliskich parafii.  

Na Maratonie Biblijnym

Na Maratonie Biblijnym

  30 maja 2010 r grupa Zespołu Regionalnego "Grojcowianie" wzięła udział w uroczystościach I Komunii Świętej w Parafii Wieprz, a następnie zagrała i zaśpiewała koncert pieśni maryjnych podczas odbywającego się na Matysce I Maratonu Biblijnego. W Maratonie zorganizowanym przez UG Radziechowy-Wieprz i Radio Anioł Beskidów wzięli udział mieszkańcy wszystkich sołectw gminy Radziechowy-Wieprz, czytając przez ok. 2 godz. Ewangelię św. Marka.  

"Grojcowianie" w Czechach

  22 maja 2010 r Zespół Regionalny "Grojcowianie" wystąpił w Festiwalu Poodri Frantiska Lyska w Stara Ves nad Ondrejnici w Czechach. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiła nas Gmina Lipowa.    

Śmigus Dyngus

Śmigus Dyngus

  Kto rozpoznaje ofiarę i oprawców ??? Śmigus-dyngus (znany także jako: lany poniedziałek, polewany lub oblewany, gwarowo jako oblaniec) – zwyczaj, pierwotnie słowiańskim, a wtórnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania ("dyngowanie"), dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Nie wiadomo, kiedy te dwa obyczaje się połączyły.